هم اکنون عضو شبکه تلگرام رجانیوز شوید
سه شنبه، 29 مهر 1399
ساعت 23:02
به روز شده در :

 

 

 

رجانیوز را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

 

يكشنبه 6 مهر 1399 ساعت 12:07
يكشنبه 6 مهر 1399 12:06 ساعت
2020-9-27 12:07:11
شناسه خبر : 340263

ترمینال شاخه ای چیست؟

اگر چه مدارهای الکترونیکی می توانند سیگنال ها را پردازش کرده و خروجی تولید کنند، اما در اکثر حالات لازم است که آنها به اجزای خارجی، منابع تغذیه، ورودی ها یا خروجی ها متصل باشند. این ارتباط ها با استفاده از کانکتور ها به ویژه ترمینال شاخه ای انجام می شوند و انواع، اشکال، اندازه ها و درجه بندی های مختلفی دارند. انتخاب کانکتور اشتباه برای طراحی مدار می تواند طیف وسیعی از مشکلات را از بزرگ بودن محصول تا آتش گرفتن اجزا ایجاد کند. بنابراین شناخت انواع مختلف اتصالات از جمله ترمینال شاخه ای ضروری است. گرچه انواع اتصال دهنده های مختلفی مانند هدر پین و سوکت وجود دارد.

انواع ترمینال شاخه ای
1) ترمینال Screw

این نوع ترمینال های شاخه ای شامل آنهایی است که به عنوان روش نگه داشتن کابل یا سیم دارای پیچ به کار می روند. معمولاً مشاهده می شود که پیچ ها دارای اتصالات سر تخت هستند و این نوع ترمینال ها اغلب در شرایطی یافت می شوند که ولتاژ و جریان تقاضای آنها متوسط ​​باشد. در حالیکه سیم های متصل به یک  ترمینال شاخه ای به صورت فیزیکی با استفاده از لحیم کاری اتصال ندارند، اما اگر به درستی انجام شود فوق العاده محکم است و قابلیت استفاده در سناریوهای دائمی را دارند. هنگام محکم کردن ترمینال های شاخه ای باید بسیار دقت شود، زیرا محکم شدن بیش از حد می تواند به کابل وارد شده آسیب برساند و منجر به اتصال غیر قابل اعتماد و بالقوه خطرناکی شود.

 

ترمینال شاخه ای

شکل 1 ترمینال شاخه ای

 

 

2) ترمینال Barrier

ترمینال های شاخه ای Barrier از این جهت که از پیچ به عنوان مکانیزم نگهداری کابل ها استفاده می کنند شباهت زیادی به ترمینال های Screw دارند. ترمینال های شاخه ای Barrier اغلب بیش از یک نقطه پایانی برای چندین کابل دارند. به همین دلیل، برای جداسازی ترمینال موانع کوچکی دارند. این نوع ترمینال ها می توانند درب و محفظه کوچکی برای محافظت بیشتر از کابل کشی داشته باشند و معمولاً در سیم کشی خانگی و سایر سناریوهای ولتاژ بالا به کار می روند. در عین حال برای جلوگیری از اتصال قوسی یا اتصال کوتاه احتمالی وجود چنین ترمینال ها نیاز است.

3) ترمینال Push-Fit

 ترمینال های شاخه ای Push-fit از اهرم های کوچک فنر دار استفاده می کنند. این مکانیزم به کابل ها اجازه می دهد از یک جهت به  ترمینال شاخه ای وارد شوند اما به آنها اجازه خروج نمی دهد و سیم را در جای خود ثابت نگه می دارد. از این رو ، نام "fit-fit" نیز موسوم است. این نوع اتصالات دارای مزایای بیشتری نسبت به ترمینالهای screw می باشد. زیرا از محکم شدن بیش از حد جلوگیری می کند. اما در نتیجه، طراح متکی به فنر است که نیروی کافی برای تماس سیم با بدنه رسانا را دارد. مسئله دیگر در مورد این نوع ترمینال ها این است که بعضی از آنها برای استفاده مجدد طراحی نشده اند و فاقد اهرم جدا کننده هستند. این امر کار تعمیر را دشوار خواهد نمود.  

3) ترمینال Pluggable

 ترمینال های شاخه ای Pluggable مواردی هستند که دارای ورودی کابل برای اتصال سیم یا کابل اما خروجی دو شاخه هستند تا امکان اتصال آسان به سوکت را فراهم کند. این نوع  ترمینال شاخه ای در شرایطی که ممکن است تعویض در حین جریان مهم باشد یا انتظار می رود اتصال برای سرویس یا بازرسی جدا شود، بسیار مفید هستند. کنتاکت های پیچ معمول ترین روش اتصال برای کابل های وارد شده هستند، اما پیچ اغلب دارای یک صفحه فلزی کوچک است که به انتهای آن متصل شده است، که امکان گرفتن هر دو کابل کوچک و بزرگ را فراهم می کند.

انتخاب نوع مناسب ترمینال برق برای انجام یک پروژه کوچک ممکن است پیش پا افتاده به نظر برسد، اما در واقع پیچیده تر از آن است که تصور کنید. جنبه های مختلف ترمینال شاخه ای که باید مورد توجه قرار گیرند به طور معمول شامل:

  • جریان
  • ولتاژ
  • سیم مورد استفاده
  • مقاومت مکانیکی
  • محیط

 

ترمینال برق

شکل 2 ترمینال شاخه ای

جریان

بدون شک نیازهای جریان مهمترین جنبه ای است که باید در نظر گرفته شود، زیرا فشار بیش از حد جریان از یک  ترمینال شاخه ای می تواند منجر به گرم شدن بیش از حد آن و در نتیجه تخریب ترمینال شود. هنگام جستجوی ترمینال شاخه ای، اطمینان حاصل کنید که بلوک انتخاب شده می تواند جریانی را که انتظار دارید به علاوه 50 درصد بیشتر از آن را کنترل کند. به عنوان مثال، اگر قرار باشد از بلوک جریان مورد انتظار 2 آمپر گرفته شود، یک بلوک با درجه جریان 3 آمپر کافی است.


ولتاژ

درست به مانند فاکتور جریان، ولتاژ نیز باید در نظر گرفته شود. ولتاژ باعث خرابی دی الکتریک ها می شود به طوری که ولتاژ خیلی بالا برای یک  ترمینال شاخه ای می تواند باعث نشت جریان بین ترمینال های مجاور شود. با این حال، الزامات ولتاژ بالا اغلب در طراحی نادر است، به همین دلیل ملاحظات ولتاژ برای ولتاژ های زیر 100 ولت معمولاً نادیده گرفته می شوند.


کابل مورد استفاده

همه کابل ها مشابه یکدیگر نیستند و هر نوع مزایا و معایب خاص خود را دارد. به عنوان مثال، هنگام انتخاب  ترمینال شاخه ای برای کابل، حتماً از اندازه کابل (آیا می تواند از لحاظ جسمی در  ترمینال شاخه ای قرار گیرد؟) و همچنین تک هسته ای یا چند هسته ای بودن آن اطلاع حاصل شود. سیم چند هسته ای در ترمینال های Screw بسیار خوب عمل می کند، در حالی که سیم تک هسته ای در اتصالات Push-Fit عملکرد خوبی دارد.

مقاومت محیطی / مکانیکی

محیط یک جنبه بسیار مهم است که باید هنگام انتخاب ترمینال شاخه ای مورد توجه قرار گیرد. برخی از  ترمینال های ممکن است از نظر مکانیکی قوی بوده و توانایی کنترل جریان های بالا را داشته باشند، اما اگر اتصال در محیط مرطوب برقرار می شود، مواد معدنی حاصل از شوری دریا می تواند برای تماس های فلزی مضر باشد. محیط همچنین می تواند دارای نوسانات گسترده و یا حاوی ارتعاشات مکانیکی باشد، که باعث از بین رفتن اتصالات غیرقابل اطمینان می شود.

ترمینال شاخه ای غالبا  به صورت 12 سلولی می‌ باشد جدا کردن آن ها از یکدیگر ساده است. بسته به نوع کاربرد از جنس‌ PVC، پلی آمید و یا پلی ‌اتیلن تولید می شوند.

قیمت ترمینال شاخه ای در پاییز 1399

ترمینال شاخه ای غالبا  به صورت 12 سلولی می‌ باشد جدا کردن آن ها از یکدیگر ساده است. بسته به نوع کاربرد از جنس‌ PVC، پلی آمید و یا پلی ‌اتیلن تولید می شوند. از آنجایی که قیمت مواد اولیه در بازار به طور متناوب در حال تغییر است، قیمت ترمینال شاخه ای در پاییز 1399 نیز به نسبت آن دچار عدم ثبات خواهد شد. با اینحال مشتریان گرامی با مراجعه به وب سایت شرکت ما می تواند ضمن دریافت مشاوره از متخصصین شرکت، از مناسب ترین قیمت های ترمینال های شاخه ای اطلاع حاصل نموده و در صورت لزوم اقدام به سفارش آنلاین نمایند.