هم اکنون عضو شبکه تلگرام رجانیوز شوید
يكشنبه، 4 آبان 1399
ساعت 17:43
به روز شده در :

 

 

 

رجانیوز را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

 

دوشنبه 31 شهريور 1399 ساعت 17:26
دوشنبه 31 شهريور 1399 17:23 ساعت
2020-9-21 17:26:37
شناسه خبر : 339986

سقف های وافل ، یوبوت ، کوبیاکس و ...  از جمله دال های مجوف هستند که هر یک دارای مزیت های خاصی می باشند. دال های مجوف نمونه از سازه های مدرن هستند که در سال‌های اخیر محبوبیت زیادی در صنعت ساختمان پیدا کرده اند.  در این میان سقف های وافل به دلیل ویژگی های فنی و اقتصادی که دارند، بیشترمورد توجه مهندسین و پیمانکاران قرار می‌گیرند.

 از جمله این ویژگی‌ها می‌توان به کاهش بتن مصرفی، کاهش وزن مرده سازه و نمای زیبای زیرین اشاره کرد.  سقف های وافل قابلیت اجرا شدن در دهانه های بلند را دارند و به دلیل کاهش وزن مرده ساده در برابر زلزله مقاومت بالاتری را از خود نشان داده و ارتعاشات کمتری را تولید می کنند.  همچنین به دلیل برخورداری از حفره های زیاد ، در برابر صدا نیز مقاومت قابل قبولی را از خود نشان می‌دهند.

علاوه بر مزایای ذکر شده در مطالب فوق، وجود فضای شبکه مانند در سقف های وافل این امکان را می دهد که کانال های تاسیسات بدون اینکه در معرض دید باشند و یا از لحاظ سازه ای مشکلی ایجاد کنند، از درون تیرچه های درجا عبور کنند. علاوه بر آن سطح زیرین سقف وافل، سطحی مشبک را ایجاد می کند که فضای مناسبی برای اجرای انواع طرح های معماری شامل نورپردازی، گچبری و آیینه کاری ایجاد می کند.

قالب وافل مهم‌ترین ابزار به منظور اجرای سقف وافل می باشد.  قالب وافل یک قطعه پلاستیکی در ابعاد و اشکال مختلف است که نقش حذفن بتن ناکارآمد در دال بتنی را دارد.  قالب های یوبوت، کوبیاکس و ...  نیز دارای قابلیت حذف بتن ناکارامد در دال بتنی را دارند با این تفاوت که قالب وافل غیرماندگار بوده و می‌تواند در چندین سقف مورد استفاده قرار گیرد. ولی سایر قالب ها در بتن دفن می شوند.  علاوه بر این در حالتی که از قالب وافل استفاده می شود، بتن زیرین (بتن کششی) نیز حذف می شود. همین ویژگی ها جذابیت اقتصادی قالب وافل را دوچندان می کند.

 

 

مقایسه سقف وافل و سقف تیرچه بلوک

سقف های وافل می توانند جایگزین مناسبی برای سقف های تیرچه بلوک باشند. یکی از مواردی که در مقایسه سقف وافل با تیرچه بلوک مورد توجه قرار می گیرند، طول دهانه ها می باشد. دهانه سقف های تیرچه بلوک معمولا به 6 تا 7 متر می رسد. در صورت نیاز به دهانه های بزرگتر از تیرچه دوبل استفاده می شود.  در صورتی که در سقف وافل به دلیل وجود تیرچه های متعامد و عملکرد دوطرفه در دهانه های بلندتر، بدون هیچ مشکلی مورد استفاده قرار بگیرند.علاوه بر این در سقف های وافل می توان تیرچه های میانی را که به عنوان تکیه گاه در سقف های تیرچه بلوک استفاده می شده را حذف کرده است.

انواع سقف وافل

سقف های وافل با توجه به کاربردشان به دو گروه سقف های وافل یکطرفه و دوطرفه تقسیم می شوند. متعاقبا قالب های وافل استفاده شده نیز به دو گروه یک طرفه و دوطرفه تقسیم می شوند.

سقف وافل یکطرفه

سقف های وافل یکطرفه عملکردی مشابه سقف تیرچه بلوک دارندو بار مرده و زنده را در یک راستا منتقل می کنندف با این تفاوت که دیگر از تیرچه های پیش ساخته استفاده نمی شود و خود قالب ها باعث تشکیل تیرچه می شوند. قالب های مورد استفاده در این نوع از سقف، قالب های وافل یکطرفه نام دارند. این قالب ها عموما دارای یک سری قطعات U شکل به همراه قطعات انتهایی هستند که می توانند به هم متصل شده و قالب های یکپارچه مکعب مستطیلی را تشکیل دهند. قالب های وافل یک طرفه معمولا با فاصله آکس به آکس 60 و 70 و عمق های 20 و 30 موجود می باشند. عرض تیرچه هایی که قالب های سقف وافل یکطرفه تشکیل می دهند عموما بین 12 تا 14 سانتی متر است.

 

 

سقف های وافل دوطرفه

سقف های وافل دوطرفه بیشتر در دهانه های بلند کاربرد دارند (حداکثر تا 20 متر). در این سقف تیرچه ها به صورت عمود بر هم قرار می گیرند. قیمت این سقف ها نسبت به حالت قبل بیشتر می باشد ولی استحکام و مقاومت بیشتر این سقف ها نسبت به حالت قبل ، هزینه بیشتر را توجیه می کند.

شکل مربعی قالب هاب وافل دوطرفه باعث بهینه شدن پخش بار در دال بتنی می شود. قالب های وافل دوطرفه در ابعاد 60*60 تا 90*90 قابل ارائه می باشد. عمق این نوع از قالب ها 18، 25، 28، 33، 35 و 40 می باشد.

اساسا قالب های وافل دوطرفه مانند یک طرفه با بست نمی توانند به قالب های مجاور متصل شوند. برای حل این مشکل، قالب های وافل دوطرفه قفل دار به بازار ارائه شده‌اند. این قالب ها باعث یکپارچه شدن سقف، ایجاد امنیت جانی بالا، راحتی در اجرا و افزایش کیفیت اجرا می شود.

 

 

اجرای سقف وافل و هزینه اجرا

اولین گام در اجرای سقف وافل، زیر سازی سقف می باشد. این مرحله با استفاده از ابزاری مانند جک، لوله، قوطی انجام می گیرد. در مرحله بعد قالب های وافل بر روی جک و یا قوطی ها قرار می گیرد. این قالب ها نیاز به روغن کاری ندارند. در این مرحله اتصال قالب ها به هم از اهمیت ویژه ای برخوردار است. اتصال قالب هاب وافل ساده با استفاده از میلگردهای U شکل انجام می شود. در صورت استفاده از قالب های وافل قفل دار این کار به راحتی و با استفاده از قفل های نگه دارنده انجام می شود. مرحله سوم آرماتوربندی سقف طبق نقشه می باشد. بعد از آرماتور بندی سقف، مرحله بتن ریزی می باشد. در نهایت بعد از رسیدن بتن به مقاومت کافی، قالب های وافل از زیر سقف باز می شوند که می توان آن ها را در سقف های دیگر استفاده کرد. می‌توان عملیاتی جداگانه را برای زیبایی و تزئین نمای نهایی کار بنا بر سلیقه پیمانکار، انجام داد.

 

 

پارامترهای زیادی در برآورد کردن هزینه اجرای سقف های وافل موثر می باشد. ارتفاع سقف، تعداد طبقات، پلان سقف، نوع سقف (یکطرفه یا دوطرفه) و نوع قالب از عوامل موثر در تعیین این هزینه می باشد.

انتخاب پیمانکار و مجری مناسب از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است. این موضوع در زمینه طراحی و اجرای سقف وافل اهمیت ویژه ای پیدا می کند. چراکه طراحی مناسب و انتخاب ابعاد بهینه قالب های سقف وافل در هزینه تمام شده بسیار تاثیرگذار است. از سوی دیگر مجری سقف وافل باید تجربه و دانش بالایی را داشته باشد تا بتواند پروژه و وظایف محول شده به او را به درستی به انجام برساند.

شرکت زاگرس بنا مجری تخصصی سقف وافل در کشور می باشد که پروژه های بزرگی را در سطح کشور و به خصوص در تهران با بهترین کیفیت به نتیجه رسانده است.

 

http://iranwaffle.blogfa.com