هم اکنون عضو شبکه تلگرام رجانیوز شوید
يكشنبه، 23 خرداد 1400
ساعت 18:07
به روز شده در :

 

 

 

رجانیوز را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

 

شنبه 29 شهريور 1399 ساعت 15:49
شنبه 29 شهريور 1399 15:32 ساعت
2020-9-19 15:49:10
شناسه خبر : 339821
رئیس جمهور فرانسه که چندی پیش تهدید به تحریم ترکیه کرده و از اتحادیه اروپا خواستار ایستادگی علیه آنکارا شده بود، حالا از ترکیه خواسته به یک "گفتگوی مسئولانه" درباره شرق مدیترانه روی آورد.

امانوئل ماکرون، رئیس جمهور فرانسه در توئیتی به زبان ترکی نوشت: ما در آژاکسیو (نام جزیره‌ای فرانسوی در دریای مدیترانه) پیامی روشن به ترکیه فرستادیم، بیایید یک گفتگوی مسئولانه را با حسن نیت و بدون ساده لوحی دوباره شروع کنیم. این همچنین درخواست پارلمان اروپا هم هست. به نظر می‌رسد که شنیده شده است. بیایید به حرکت ادامه دهیم.

روز جمعه ترکیه، ماکرون را متهم کرد به اینکه آتش را در شرق مدیترانه شعله ور می‌سازد و کار را برای حل مشکلات سخت تر می‌کند.

خلوصی آکار، وزیر دفاع ترکیه در مصاحبه با کانال چهار تلویزیون انگلیس گفت، رئیس جمهور فرانسه تلاش دارد نقش ناپلئون را که دو قرن پیش مرده، بر عهده بگیرد اما ماکرون به اندازه کافی برای این نقش قوی نیست.

آکار خاطر نشان کرد، ماکرون تلاش دارد با نقش پیدا کردن در شرق مدیترانه روی مشکلاتش در فرانسه سرپوش بگذارد.

او عنوان کرد، ترکیه از حقوق و منافعش دفاع می‌کند و حدود ۲۰۰۰ کیلومتر خط ساحلی با شرق مدیترانه دارد.

آکار ادامه داد، اتحادیه اروپا نقشی در حل مشکل ایفا نمیکند و تبدیل به بخشی از بن بست شده است در حالی که اختیاری برای تعیین یا تغییر قوانین یا ترسیم مرز در شرق مدیترانه ندارد.