هم اکنون عضو شبکه تلگرام رجانیوز شوید
پنجشنبه، 10 مهر 1399
ساعت 09:27
به روز شده در :

 

 

 

رجانیوز را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

 

چهارشنبه 26 شهريور 1399 ساعت 20:08
چهارشنبه 26 شهريور 1399 20:07 ساعت
2020-9-16 20:08:28
شناسه خبر : 339678
انحنای ستون فقرات یک بخش طبیعی از ساختار آن است که به نگه داشتن سر و گردن در بهترین حالت ممکن در هنگام راه رفتن کمک می‌کند و به جذب ضربه می‌پردازد.

هنگامی‌که نمای ستون فقرات بیش از حد به سمت داخل منحرف می‌گردد باعث به وجود آمدن اختلال می‌‌شود که لوردوزیس نام دارد. لوردوزیس که تحت عنوان گودی کمر نیز شناخته می‌شود ناحیه گردن و قسمت پایین کمر را درگیر می‌کند. این اختلال می‌تواند به علت بیماری‌های متعددی که بر ستون فقرات تاثیر می‌‌گذارند و همچنین چاقی و نامناسب بودن حالت بدن ایجاد گردد. گودی کمر با علائمی از قبیل انحنای ستون فقرات به سمت داخل، درد کمر و ناراحتی همراه است. پزشک برای درمان این اختلال از دارو، فیزیوتراپی، بریس، کاهش وزن یا جراحی ستون فقرات را توصیه می‌کند.

علت گودی کمر

به گفته متخصصین کمر کلینیک امید برخی از علل شایع گودی کمر به شرح زیر می‌باشد:

 • اسپوندیلوزیستلزیس که باعث می‌شود یک مهره از جای اصلی خود خارج شود و روی مهره دیگر بلغزد.
 • کیفوز اختلالی است که باعث انحنای غیرطبیعی قسمت فوقانی ستون فقرات به سمت بیرون می‌شود.
 • دیسکیت به التهاب دیسک این مهره‌ها گفته می‌‌شود که به علت عفونت به وجود می‌آید.
 • آکوندروپلازی اختلالی است که از فرآیند رشد طبیعی استخوان جلوگیری می‌کند و اغلب با کوتولگی ارتباط دارد.
 • چاقی باعث می‌‌شود که فشار بسیار زیادی به ستون فقرات وارد گردد.

 گودی کمر می‌تواند به علت بیماری‌ها و اختلالات دیگری که بر ستون فقرات تاثیر می‌گذارند از قبیل نامناسب بودن حالت بدن، مشکلات مرتبط با ران، جراحی کمر یا مشکلات مادرزادی مرتبط با مهره‌ها ایجاد گردد.

 علائم و نشانه‌های گودی کمر چیست؟

 علائم اولیه گودی کمر یا لوردوزیس عبارت است از انحنای بیش از حد ستون فقرات پایین کمر و باسن به سمت بیرون که در این حالت هنگامی ‌که شما دراز می‌کشید فاصله بسیار زیادی بین قسمت پایین کمر و سطح زمین ایجاد می‌گردد و با خم شدن به سمت جلو نیز از بین نمی‌رود. گودی کمر با علائم دیگری نیز همراه است که عبارتند از وارد شدن فشار بیش از حد به ستون فقرات که باعث بروز درد کمر و ناراحتی خواهد شد. در صورتی که گودی کمر درمان نشود شما برای راه رفتن در برخی حالات خاص دچار مشکل خواهید شد.

 گودی کمر چگونه درمان می‌شود؟

 گودی کمر در اکثر افراد باعث به وجود آمدن مشکلات جدی نمی‌شود و معمولاً بیمار به درمان نیاز ندارد اما برخی از روش‌های که برای درمان این اختلال وجود دارند عبارتند از مصرف برخی داروها به منظور رفع درد و تورم و همچنین فیزیوتراپی و ورزش کردن به منظور افزایش قدرت عضله و انعطاف پذیری ستون فقرات. استفاده از بریس کمر می‌تواند از کمر محافظت کند یا از بدتر شدن مشکلات این ناحیه پیشگیری نماید. در مواردی که چاقی و اضافه وزن باعث به وجود آمدن این بیماری شده یا آن را بدتر نموده است کاهش وزن اضافی می‌تواند به بهبود مشکل بیمار کمک کند. در برخی موارد پزشک برای درمان گودی شدید کمر انجام عمل جراحی را توصیه می‌کند و به ندرت از جراحی فیوژن ستون فقرات بهره می‌گیرد.

فیزیوتراپی گودی کمر

 متخصص فیزیوتراپی می‌تواند به منظور کنترل درد و کاهش ریسک عود مجدد این اختلال به طراحی یک برنامه درمانی بپردازند و بدین منظور از روش‌ها و مدالیته‌های مختلفی استفاده می‌کند تا گودی کمر را درمان کند و از میزان درد کمر بکاهد. برخی از این روش‌های درمانی به شرح زیر می‌باشند:

 • ورزش منظم تحت نظر متخصص فیزیوتراپی و مراجعه به باشگاه ورزشی، شنا کردن، پیاده‌ روی یا انجام دادن تمرینات مخصوص تقویت عضلات به بهبود حالت بدن کمک می‌کند.
 • درمان دستی که توسط متخصص فیزیوتراپی باتجربه انجام می‌شود به کاهش درد کمر کمک خواهد کرد.
 • ماساژ درمانی که توسط متخصص فیزیوتراپی یا ماسور آموزش دیده انجام شود می‌تواند به کاهش علائم بیماری و درمان ناحیه آسیب دیده کمک کند.
 • اولتراسوند تراپی و استفاده از امواج صدا و ارسال آن به بافتهای قسمت پایین کمر می‌تواند فرایند ترمیم و بهبودی را تسریع نماید.
 • آب درمانی و ورزش در آب می‌‌تواند به بهبود درد کمر کمک کند.
 • فیزیوتراپی منفعل از قبیل استفاده از کمپرس سرد و گرم یا تحریک الکتریکی به کاهش درد کمک می‌کند.
 • استفاده از سوزن خشک و هدف قرار دادن نقاط دردناک بدن با استفاده از سوزن می‌تواند به رفع گرفتگی عضله کمک کند.
 • تحریک الکتریکی عصب از طریق پوست دستگاهی است که به ارسال امواج الکتریکی به کمر می‌پردازد و این فرایند از طریق پیشگیری از انتقال سیگنال‌های درد از ستون فقرات به مغز انجام می‌شود.
 • داشتن فعالیت جسمانی به کاهش سفتی قسمت پایین کمر کمک می‌کند اما در مواردی که بیمار دچار درد شدید است راه رفتن برای او دشوار می‌باشد و بهتر است در این رابطه با پزشک خود مشورت کنند.
 • استفاده از بریس که به ثابت کردن کمر کمک می‌کند ریسک بدتر شدن انحنای ستون فقرات را کاهش می‌دهد. در مواردی که انحنای کمر در حال بدتر شدن باشد یا زاویه آن بزرگتر از ۳۰ درجه باشد پزشک استفاده از بریس را ضروری می‌داند.

 پیشگیری از گودی کمر

 اگرچه گاهی اوقات انحنای کمر و درد پایین کمر به علت آسیب دیدگی از قبیل ورزش کردن، تصادفات خودرو یا تصادف موتورسیکلت به وجود می‌‌آید معمولاً انجام امور روزمره در بروز آن نقش دارد. به همین دلیل بهتر است با اصلاح سبک زندگی خود از بروز این نوع آسیب دیدگی و در پیشگیری کنیم. به طور کلی تغییر الگوی خوابیدن و استفاده از تشک مناسب می‌‌تواند به کاهش درد کمر کمک نماید. انجام دادن تمرینات ورزشی مناسب به تقویت عضلات و کاهش گرفتگی آنها کمک خواهد کرد. در برخی موارد استرس و اضطراب باعث به وجود آمدن درد کمر می‌شوند که آشنایی با روش‌های کنترل اضطراب در کاهش درد کمر بسیار تاثیر گذار است. برخی از روش‌هایی که برای پیشگیری از بروز درد کمر و گودی کمر وجود دارد به شرح زیر می‌باشند:

 • برخلاف باور عموم استراحت کردن در منزل هیچ تاثیری در کاهش درد کمر ندارد بلکه داشتن فعالیت جسمانی و ورزش کردن نتایج بهتری را ایجاد می‌کند. پزشک به هیچ عنوان به شما توصیه نمی‌کند که با انجام تمرینات ورزشی سنگین بپردازید بلکه انجام دادن حرکات ورزشی سبک به طور منظم نقش مهمی را در کاهش درد و التهاب ایفا می‌کند. به طور کلی چند روز استراحت می‌تواند درد شما را کاهش دهد اما به هیچ عنوان باعث تسکین کامل درد نخواهد شد.
 • تناسب اندام خود را حفظ کنید زیرا چاقی و اضافه وزن به ویژه چاقی قسمت میانی بدن فشار زیادی را به قسمت پایین کمر وارد می‌کند و شما را دچار درد بسیار زیادی خواهد کرد به این ترتیب اگر قصد دارید به کاهش درد کمرتان بپردازید بهتر است به فکر کاهش اضافه وزن باشید.
 • حالت خوابیدن خود را اصلاح کنید زیرا شما می‌توانید با تغییر دادن الگوی خوابیدن تان به تسکین درد کمر خود کمک کنید. پزشکان عقیده دارند که خوابیدن به پهلو و بالا آوردن زانوها به سمت قفسه سینه می‌تواند به کاهش درد کمر کمک کند. ورزش منظم تحت نظر متخصص فیزیوتراپی و مراجعه به باشگاه ورزشی، شنا کردن، پیاده‌ روی یا انجام دادن تمرینات مخصوص تقویت عضلات به بهبود حالت بدن کمک می‌کند. با این حال اگر شما به پشت می‌خوابید سعی کنید در هنگام خواب یک عدد بالش را زیر زانو و یک عدد را زیر کمر خود قرار دهید. از خوابیدن روی شکم خودداری کنید زیرا فشار بسیار زیادی را به کمر وارد می‌کند اما در صورتی که شما فقط در این حالت می‌توانید بخوابید باید یک عدد بالش را زیر ران خود قرار دهید.
 • در هنگام برداشتن اشیا کاملا دقت کنید و به هیچ عنوان از ناحیه کمر خم نشوید. در عوض باید همیشه زانوهای خود را خم کنید و بدن تان را به سمت پایین هدایت کنید و سپس عضلات شکم را به سمت داخل بکشید. باید جسم که قرار است بردارید را در نزدیکی بدن خود بگذارید و به هیچ عنوان بدن تان را نچرخانید. تا حد امکان سعی کنید جسم سنگین را هل دهید زیرا این وضعیت فشار کمتری را به کمر شما وارد می‌کند.
 • سعی کنید بدن خود را در حالت مناسب قرار دهید و اگر مجبور هستید به مدت طولانی بایستید باید کاملاً توجه کنید که سر و شکم خود را به سمت داخل بکشید. همچنین می‌توانید یکی از پاهای خود را روی یک چهارپایه قرار بدهید و هر ۱۵ دقیقه یک بار جای آنها را عوض کنید. در صورتی که شما به واسطه شغلی که دارید مدت زیادی می‌نشینید باید از یک صندلی مخصوص استفاده کنید که پشتی آن صاف از قسمت پایین کمر شما محافظت می‌کند زیرا این امر از بروز درد کمر پیشگیری خواهد کرد. در هنگام نشستن باید زانوهای شما بالاتر از ران تان باشد.
 • با کفش پاشنه بلند خودداری کنید زیرا کفش ‌پاشنه ‌بلند فشار زیادی را به قسمت پایین کمر وارد می‌کند به همین دلیل بهتر است از کفش مناسب استفاده کنید. با این حال اگر مجبور هستید از کفش پاشنه بلند استفاده کنید همیشه به سراغ کفشی بروید که تناسب خوبی و پای شما دارد و انحنای طبیعی پای شما را حفظ می‌کند. باید همیشه یک جفت کفش تخت به همراه داشته باشید تا در صورت نیاز بتوانید از آن استفاده کنید.