هم اکنون عضو شبکه تلگرام رجانیوز شوید
پنجشنبه، 10 مهر 1399
ساعت 08:09
به روز شده در :

 

 

 

رجانیوز را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

 

چهارشنبه 26 شهريور 1399 ساعت 20:07
چهارشنبه 26 شهريور 1399 20:06 ساعت
2020-9-16 20:07:19
شناسه خبر : 339677

زانوبند طبی ممکن است برای ایجاد ثبات در زانو، جلوگیری از آسیب دیدگی و محافظت از زانو هنگام بهبودی از یک آسیب یا جراحی استفاده شوند. اما آیا آن‌ها واقعاً موثر هستند؟ تأثیر زانوبند ممکن است از فردی به فرد دیگر متفاوت باشد و تا حد زیادی به نوع زانوبند پوشیده شده و دلیل استفاده از آن بستگی دارد. استفاده از زانوبندهای طبی نسبت به جراحی زانو هزینه کمتری دارد و کمتر تهاجمی هستند ، بنابراین استفاده از ساپورت زانو ممکن است ارزش امتحان قبل از اقدام به جراحی را داشته باشد.

اگر درد زانو را تجربه می‌کنید ، با پزشک خود صحبت کنید تا علت درد و بهترین روش درمان زانودرد را تعیین کند. اگر پوشیدن زانوبند به شما کمک می‌کند از پزشک خود بخواهید زانوبند مناسب را برای شما تجویز نماید.

انواع زانوبند طبی

 

 

زانوبندهای طبی به پنج دسته کلی تقسیم می‌شوند: زانوبندهای پیشگیری ، زانوبندهای کاربردی ، زانوبندهای توان بخشی ، زانوبندهای تخلیه کننده و ساپورت های زانو.

کاربرد انواع زانوبندهای طبی از زبان متخصصین کلینیک امید

زانوبندهای پیشگیری کننده

زانوبندهای پیشگیری کننده برای محافظت از زانو در برابر صدمه ای که می‌تواند در هنگام ورزش‌های تماسی ایجاد شود، طراحی شده اند. مطالعاتی وجود دارد که نشان می‌دهد بریس های پیشگیری کننده می‌توانند در از بین بردن فشار MCL و سفتی زانو و همچنین محافظت در برابر آسیب مجدد بعد از آسیب قبلی MCL کمک کننده باشند.

زانوبندهای عملکردی

زانوبندهای عملکردی پس از آسیب دیدگی زانو برای حمایت از زانو در هنگام بهبودی استفاده می‌شوند. زانوبندهای کاربردی برای کاهش بی ثباتی زانو طراحی شده اند و همچنین ممکن است خطر آسیب دیدن سایر قسمت‌های زانو را کاهش دهند. زانوبندهای کاربردی خاصی وجود دارد که باید بعد از آسیب‌های ناشی از MCL ، ACL ، PCL ، LCL یا آسیب‌های ترکیبی استفاده شود. هر زانوبند طبی برای اعمال نیرو برای حمایت از رباط آسیب دیده عمل می‌کند. اگر زانوبند به عنوان بخشی از برنامه توان بخشی زانو استفاده شود ، زانوبندهای عملکردی می‌توانند به نفع افرادی باشند که از آسیب دیدگی زانو یا جراحی زانو بهبود می‌یابند.

زانوبندهای توان بخشی

زانوبندهای توانبخشی برای محدود کردن حرکت زانو در حین بهبودی پس از آسیب یا جراحی طراحی شده است. زانوبندهای توانبخشی می‌توانند از رباط‌های آسیب دیده ، از جمله ACL ، PCL ، MCL ، LCL یا مینیسک محافظت کنند. این زانوبندها معمولاً به مدت دو تا هشت هفته در حالی که از عصا استفاده می‌شود، پوشیده می‌شوند و فضای کافی برای تورم و حرکت را در یک دامنه حرکت کنترل شده فراهم می‌کنند.

زانوبندهای تخلیه کننده

زانوبندهای تخلیه کننده به طور معمول برای افراد مبتلا به آرتروز زانو تجویز می‌شود. این زانوبندها به گونه ای طراحی شده اند که هنگام پیاده روی مقداری از فشار را از مفصل زانو خارج می‌کنند. آن‌ها می‌توانند به افراد مبتلا به آرتروز کمک کنند که فعال بمانند و ممکن است در به تأخیر انداختن جراحی زانو در کوتاه مدت کمک کننده باشند.

ساپورت زانو

ساپورت زانو اگرچه از نظر فنی زانوبند نیستند ، اما آستین‌های زانو از موادی مانند نئوپرن ساخته شده اند و نوع متداول ساپورت زانو است که توسط یک ورزشکار معمولی و یک ورزشکار معمولی در ورزش‌هایی مانند دویدن ، واکر و تنیس بازی استفاده می‌شود. ساپروت های زانو فشرده سازی در اطراف مفصل زانو را ایجاد می‌کند و ممکن است مقداری ثبات در زانو ایجاد کند. تصور می‌شود که این ساپورت ها با کمک به درک بدن از محل قرارگیری زانو در فضا ، عملکردی دارند که از نظر تئوری می‌تواند تعادل را بهبود بخشد.

زانوبند طبی برای درمان زانو درد موثر است؟

 

 

بسته به نوع زانوبند، ممکن است آن‌ها طوری طراحی شده باشند که بتواند فشرده سازی را به زانو برساند. این فشرده سازی از رباط‌ها و عضلات زانو پشتیبانی می‌کند. وقتی فرد هنگام استفاده از پاها ، وزن خود را روی زانوها قرار می‌دهد ، عضلات زانو دچار کشیدگی می‌شوند. اگرچه این امر مشکلی برای افرادی که زانوی سالم دارند به وجود نمی‌آورد، اما افرادی که زانوی آسیب دیده دارند نمی‌توانند این استرس را به خوبی تحمل کنند و زانوی آن‌ها دچار استرس و آسیب بیشتر می‌شود. زانوبند فاصله بین عدم تحرک کامل و فشار بیش از حد را برطرف می‌کند. آن‌ها به فرد اجازه می‌دهند بدون نیاز به گذاشتن وزن کامل روی زانوی خود ، متحرک بماند.

هنگامی که شخصی وزن خود را روی زانوی خود قرار می‌دهد ، زانو را بر روی مهار فشار می‌دهند. زانوبند به اندازه کافی سفت است که می‌تواند دامنه حرکت زانو را محدود کند و در عین حال مقداری از وزن را از مفصل برداشته و از کشیدگی مکرر جلوگیری کند.

گاهی اوقات ، هر دو زانوبند و ساپورت زانو هدف دیگری دارند: نگه داری گرما در زانو. هنگامی که گرمای زانو در اولویت قرار دارد ، گردش خون بهبود می‌یابد و زمان بهبودی کاهش می‌یابد. این امر به ویژه هنگامی که مردم در آب و هوای سرد زندگی می‌کنند بسیار مهم است. آسیب‌های ناشی از سرما به سرعت آسیب‌های وارده بر اثر گرما برطرف نمی‌شوند و گرم شدن زانو برای راحتی شما بهتر است.

آیا ساپورت های زانو از ایجاد آسیب جلوگیری می‌کنند؟

درست است که استفاده از زانوبند به دنبال آسیب می‌تواند روند بهبودی را تسریع کرده و از آسیب بیشتر مفصل جلوگیری کند ، اما لزوما از ایجاد آسیب جلوگیری نمی‌کند. شما نمی‌توانید به راحتی با پوشیدن زانوبند از آسیب دیدگی زانو جلوگیری کنید.

چگونه زانوبند خود را انتخاب کنیم؟

هنگام انتخاب زانوبند، باید عوامل زیر را در نظر بگیرید:

  • سبک زندگی شما چقدر فعال است؟ برای حفظ چه میزان تحرک لازم است؟
  • چه نوع آسیب دیدگی دارید؟
  • شدت جراحت چقدر است؟
  • آیا پزشک ، متخصص طب فیزیکی یا سایر متخصصان بهداشت توصیه ای در مورد نوع پشتیبانی شما ارائه داده اند؟

هنگام خرید زانوبند ، مهم است که پشتیبانی از انتخاب شما به درستی قرار گرفته و نصب شود. اتصالات نامناسب در بهترین حالت ممکن باعث کاهش پشتیبانی و در بدترین حالت باعث آسیب بیشتر می‌شود. برای اینکه یک محصول پشتیبانی به طور موثر کار کند ، باید در حین انجام فعالیت‌های بدنی سنگین از آن استفاده شود.

آیا می‌توانم از زانوبندم در هنگام شب استفاده کنم؟

زانوبندها و تکیه گاه‌ها حرکت زانو را برای کسانی که آن را می‌پوشند آسان می‌کند. در واقع این حرکت است که پشتیبانی‌ها را قادر می‌سازد تأثیر مثبت خود را بر روی بدن و روند بهبود داشته باشند. عملکرد ماساژ و فشرده سازی متناوب را نمی‌توان هنگام بی تحرکی فعال کرد. به همین دلیل ، پوشیدن ساپورت در شب موثر نیست. بهتر است اگر در طول روز هنگام فعالیت خود از زانوی خود استفاده می‌کنید و اجازه دهید شب زانوی شما در وضعیت شل و استراحت باشد.

آیا می‌توانم زانوبندم را بشویم؟

از آنجا که شما باید زانوبند خود را مستقیماً در برابر پوست خود قرار دهید ، به ناچار با عرق و جرم بدن تماس پیدا می‌کند. به همین دلیل انتخاب زانوبند قابل شستشو بسیار مهم است. برخی از زانوبندها و نگهدارنده ها قابل شستشو در ماشین هستند و مراقبت از آن‌ها آسان است. در حقیقت ، پزشکان برای حفظ فرم و فشرده سازی پارچه تریکو ، شستشوی منظم را توصیه می‌کنند.

برای کالاهایی که بند ، پد ولسرو دارند ، در صورت امکان آن‌ها را بردارید ، یا آن‌ها را در محلی که روی بریس قرار دارد محکم ببندید. با استفاده از چرخش ملایم یا ظریف زانوبند، آن را در آب سرد بشویید. به طور جداگانه با استفاده از مواد شوینده لباس و بدون مواد افزودنی بشویید (از نرم کننده پارچه یا وولیت استفاده نکنید). ساپورت خود را صاف بگذارید و بگذارید تا در هوا خشک شود. آن را در خشک کن قرار ندهید. شستشو و خشک کردن مناسب به زانوبند گره ای شما کمک می‌کند تا خاصیت ارتجاعی و اصلی خود را حفظ کند.

آیا می‌توان بریس های زانو را از روی لباس پوشید؟

پزشکان اکیداً توصیه می‌کنند که از زانوبند بر روی لباس خود استفاده نکنید. زیرا در یک کلام، انجام این کار از تأثیر خصوصیات زانوبند جلوگیری می‌کند و همچنین باعث فعال شدن یا آموزش سیستم حسی حرکتی می‌شود. علاوه بر این ، لباس تقریباً همه تأثیرات مثبت عناصر عملکردی فردی را جذب می‌کند. به عنوان مثال ، لباس شما به جای تجربه ماساژ اندکی در مناطق خاص و اعمال فشار یا تسکین فشار در مناطق دیگر ، به روشی کم و بیش غیرقابل کنترل بر روی زانوی دردناک شما فشار می‌آورد. این امر نه تنها ناکارآمد است، بلکه می‌تواند باعث آسیب بیشتر نیز شود. همچنین می‌تواند دردناک باشد و منجر به جوش زدن (تحریک پوست) پوست شود.