هم اکنون عضو شبکه تلگرام رجانیوز شوید
پنجشنبه، 10 مهر 1399
ساعت 09:27
به روز شده در :

 

 

 

رجانیوز را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

 

چهارشنبه 26 شهريور 1399 ساعت 20:06
چهارشنبه 26 شهريور 1399 20:04 ساعت
2020-9-16 20:06:05
شناسه خبر : 339676

قرص گاباپنتین دارویی است که برای درمان درد عصب و عوارض آن از جمله سوزش کف پا استفاده می‌شود. این نوع درد اغلب با مسکن‌های طبیعی برطرف نمی‌شود. این دارو می‌تواند در ترکیب با سایر مسکن‌ها برای بهبود و تسکین درد شما استفاده شود. فقط از مارك و فرم گاباپنتین كه پزشك تجویز كرده استفاده كنید. برای اطمینان از دریافت فرم صحیح ، هر بار که مجدداً برای خرید قرص مراجعه می‌کنید، داروی خود را بررسی کرده و در صورت امکان به پزشک خود نشان دهید.

گاباپنتین چگونه عمل می‌کند؟

گاباپنتین برای درمان صرع و با "آرام کردن اعصاب" استفاده می‌شود. تحقیقات نشان داده است که گاباپنتین با یک فرآیند مشابه در کمک به تسکین انواع خاصی از درد نیز موثر است. گاباپنتین با تغییر نحوه ارسال پیام اعصاب به مغز شما عمل می‌کند. وقتی چیزی به عصب فشار می‌آورد ، یا عصبی به طریقی درست کار نمی‌کند ، عصب می‌تواند پیام‌های نادرستی به مغز شما ارسال کند. مغز فکر می‌کند که بخشی از بدن شما آسیب می‌بیند در حالی که صدمه ای در کار نیست. این موضوع باعث می‌شود در واقع احساس درد کنید. با تغییر روش کار اعصاب ، گاباپنتین ممکن است درد شما را کاهش دهد.

 

برای تأثیر گاباپنتین چه مدت زمان لازم است؟

به نقل از متخصصین کلینیک امید تهران باید توجه داشته باشید که درد شما در طی یک تا دو هفته پس از شروع گاباپنتین شروع به بهبود یافتن می‌کند ، اما ممکن است در بعضی از افراد بیشتر طول بکشد. با این حال ، برخی بلافاصله پس از مصرف دارو، تأثیرات آن را مشاهده می‌کنند. در صورت مراجعه بعدی به پزشک یا پرستار، روند درمان شما بررسی می‌شود.

 

گاباپنتین چگونه مصرف می‌شود؟

 

 

از گاباپنتین دقیقاً همان‌طور که روی برچسب آن نوشته شده است یا طبق دستور پزشک استفاده کنید. شما باید گاباپنتین را در کنار و همراه با قرص‌های فعلی خود مصرف کنید ، مگر اینکه خلاف آن گفته شود. گاباپنتین با دوز کم شروع می‌شود و به تدریج افزایش می‌یابد تا عوارض جانبی آن به حداقل برسد. اگر درد شما با دوز کمتری کاملاً از بین رفت ، می‌توانید به جای افزایش به دوز بعدی ، روی آن دوز بمانید.

از این دارو در مقادیر بیشتر یا کمتر یا بیشتر از حد توصیه شده استفاده نکنید. تمام دستورالعمل‌های روی برچسب نسخه خود را دنبال کنید. این دارو را در مقادیر بیشتر یا کمتر یا بیش از مدت توصیه شده مصرف نکنید.

اگر پزشک مارک ، قدرت یا نوع گاباپنتین شما را تغییر دهد ، ممکن است نیازهای دوز شما تغییر کند. اگر در مورد نوع جدید گاباپنتین که در داروخانه دریافت می‌کنید سوالی دارید از داروساز خود بپرسید.

طبق دستور پزشک گاباپنتین را از طریق دهان و با خوردن آب مصرف کنید. این دارو معمولاً یک بار در روز همراه با وعده عصرانه استفاده می‌شود. دوز مصرفی بر اساس شرایط پزشکی و پاسخ به درمان فرد متفاوت است.

گاباپنتین را کامل ببلعید. قرص‌ها را خرد نکرده یا آن‌ها را نجوید. با انجام این کار می‌توان تمام دارو را به طور هم‌زمان آزاد کرد و خطر عوارض جانبی را افزایش می‌دهد. همچنین ، قرص‌ها را تقسیم نکنید ، مگر اینکه آن‌ها دارای یک امتیاز باشند و پزشک یا داروساز به شما چنین توصیه ای داشته باشند. قرص کامل یا خرد شده را بدون خرد کردن یا جویدن قورت دهید.

در طی 2 هفته اول درمان ، پزشک ممکن است به تدریج دوز شما را افزایش دهد تا بدن شما بتواند خود را با دارو تطبیق دهد.

 

چه مدت باید گاباپنتین را برای سوزش کف پا مصرف کنم؟

 

 

اگر گاباپنتین مفید باشد ، می‌توانید ادامه دهید و درمان شما به طور منظم بررسی می‌شود. امکان اعتیاد شما به قرص وجود ندارد. همچنین مهم است که به مصرف مسکن معمولی خود ادامه دهید ، مگر اینکه توسط پزشک به شما توصیه شده باشد که این دارو را قطع کنید.

 

آیا دارو عوارض جانبی هم دارد؟

همه داروها عوارض جانبی دارند ، اما در همه افرادی که آن‌ها را مصرف می‌کنند اتفاق نمی‌افتد. شایع ترین عوارض گاباپنتین سرگیجه ، خستگی ، خواب آلودگی و ضعف است. سایر عوارض جانبی احتمالی در برگه اطلاعات دارویی همراه قرص‌ها به تفصیل آورده شده است. اگر عوارض جانبی دردسر ساز گاباپنتین دارید ، بلافاصله با پزشکان ، پرستار یا داروساز خود صحبت کنید. عوارض جانبی ناشی از گاباپنتین معمولاً پس از چند روز مصرف همان دوز کاهش می‌یابد یا از بین می‌رود.

در صورت داشتن موارد زیر ، بلافاصله با پزشک خود تماس بگیرید.

 • تنفس ضعیف یا کم عمق.
 • پوست ، لب‌ها ، انگشتان و انگشتان پا به رنگ آبی دربیایند.
 • گیجی ، خواب آلودگی شدید یا ضعف
 • مشکلات مربوط به تعادل یا حرکت عضلات.
 • حرکات غیرمعمول یا غیر ارادی چشم. یا
 • افزایش تشنج.

 

در حالی که گاباپنتین می‌خورم آیا به آزمایشاتی نیاز دارم؟

نخیر ، در حالی که گاباپنتین مصرف می‌کنید ، به آزمایش‌های خاصی نیازی نخواهید داشت. این دارو با آزمایشات پزشکی خاص می‌تواند نتایج غیرمعمولی ایجاد کند. به هر پزشکی که شما را معالجه می‌کند بگویید که از گاباپنتین استفاده می‌کنید.

 

آیا هنگام مصرف گاباپنتین ، رانندگی یا کار با ماشین برای من ایمن است؟

گاباپنتین ممکن است باعث خواب آلودگی شود. اگر احساس می‌کنید از این امر تأثیر پذیرفته اید ، توصیه می‌کنیم که تا زمان از بین رفتن اثرات ، نباید با ماشین آلات پیچیده ای کار یا رانندگی کنید.

 

آیا در حالی که تحت درمان با گاباپنتین هستم ، مصرف سایر داروها برای من بی خطر است؟

قبل از مصرف یا خرید داروهای جدید - از جمله داروهای گیاهی - به پزشک یا داروساز خود بگویید که گاباپنتین مصرف می‌کنید و از آن‌ها مشاوره بگیرید. اگر داروی ضد اسید مصرف می‌کنید ، از مصرف آن‌ها دو ساعت قبل و تا دو ساعت بعد از دوز گاباپنتین خودداری کنید.

 

اگر فراموش کنم یک دوز مصرف کنم باید چه کار کنم؟

به محض یادآوری باید دوز فراموش شده را مصرف کنید. با این حال ، اگر تقریبا نوبت به دوز بعدی رسیده است ، از دوز فراموش شده صرف نظر کرده و داروهای خود را به صورت طبیعی مصرف کنید. برای جبران دوز فراموش شده خود ، تعداد قرص‌ها را "دو برابر" نکنید.

 

قطع گاباپنتین

مصرف گاباپنتین را قطع نکنید ، مگر اینکه پزشک به شما بگوید. اگر گاباپنتین قطع شود ، این امر معمولاً به تدریج و طی چند هفته انجام می‌شود. اگر مصرف این دارو به طور ناگهانی متوقف شود ، ممکن است عوارض جانبی مانند حالت تهوع ، درد و تعریق ، اضطراب و بی خوابی را تجربه کنید.

موارد منع مصرف

اگر به دارو حساسیت دارید نباید از گاباپنتین استفاده کنید. اگر تا به حال هر یک از موارد زیر را داشته اید، به پزشک خود بگویید:

 • بیماری ریوی ، مانند بیماری انسدادی مزمن ریوی (COPD) ؛
 • بیماری کلیه (یا اگر دیالیزی هستید) ؛
 • دیابت؛
 • افسردگی ، اختلال خلقی ، یا افکار یا اعمال خودکشی ؛
 • اعتیاد به مواد مخدر.
 • تشنج (مگر اینکه گاباپنتین را برای درمان تشنج مصرف کنید).
 • بیماری کبد؛
 • بیماری قلبی؛ یا

(برای بیماران مبتلا به RLS) اگر روز خواب هستید یا شیفت شب کار می‌کنید.

 

کودکانی که گاباپنتین مصرف می‌کنند ممکن است تغییراتی در رفتار داشته باشند. نسبت به تغییرات خلق و خو یا علائم خود هوشیار باشید. علائم جدید و یا بدتر شدن آن را به پزشک اطلاع دهید.

مشخص نیست که آیا این دارو به نوزاد متولد شده آسیب می‌رساند یا خیر. اگر باردار هستید یا قصد بارداری دارید ، به پزشک خود اطلاع دهید. شیردهی هنگام استفاده از این دارو ممکن است بی خطر باشد. در مورد هر گونه خطر احتمالی از پزشک خود سوال کنید.

کنترل تشنج در دوران بارداری بسیار مهم است و داشتن تشنج می‌تواند به مادر و نوزاد آسیب برساند. مصرف گاباپنتین را برای کنترل تشنج بدون نظر پزشک خود شروع یا متوقف نکنید و در صورت بارداری بلافاصله پزشک خود را مطلع سازید.

 

هنگام مصرف گاباپنتین از خوردن چه داروها و غذاهایی باید خودداری کنم؟

تا زمانی که بدانید این دارو چگونه روی شما تأثیر می‌گذارد از رانندگی یا فعالیت‌های خطرناک خودداری کنید. واکنش‌های شما ممکن است مختل شود. سرگیجه یا خواب آلودگی می‌تواند باعث سقوط ، تصادف یا صدمات شدید شود.در طی 2 ساعت قبل یا بعد از مصرف گاباپنتین از مصرف آنتی اسید خودداری کنید. آنتی اسیدها می‌توانند جذب گاباپنتین را برای بدن دشوار کنند.