99/6/26 - 18:15 1970-1-1 03:30:00
شناسه خبر : 339667
مقامات در بوسنی هفت افسر نظامی صرب بوسنیایی سابق را به دلیل مشارکت در قتل ۴۴ غیرنظامی بوسنیایی در جریان جنگ سال‌های ۱۹۹۲-۱۹۹۵ دستگیر کردند.

 دفتر دادستانی بوسنی در بیانیه‌ای اعلام کرد: در تمام این دستگیری‌ها، ۹ نفر مظنون به ارتکاب جرم در سپتامبر ۱۹۹۲ در ناحیه "سوکولاک" در جنوب شرقی بوسنی هستند. صرب‌های بوسنیایی مردان و زنان را در روستای بوسنیایی "نووسئوکی" جدا کرده و مردان را در نزدیکی یک زباله‌دانی کشتند. قربانیان که بین ۱۴ تا ۸۲ سال سن داشتند، در زباله‌دانی رها شده و با زباله‌ها پوشیده شدند. صرب‌های بوسنیایی بعدتر یک مسجد محلی در نووسئوسکی را منفجر کرده و تکه‌های آن را بر روی بدن قربانیان در محل زباله‌دانی انداختند.

 

مظنونانی که امروز بازداشت شدند، اعضای گروهی با نام به اصطلاح "کمیته بحران" بودند که پس از آنکه قدرت در این منطقه در سال ۱۹۹۲ به دست صرب‌های بوسنیایی افتاد، شکل گرفت.

 

در بین مظنونان، ژنرال "رادیسلاو کرستیک" هم هست که دوره ۳۵ ساله زندان خود را می‌گذراند. وی در سال ۲۰۰۴ به اتهام کمک به نسل‌کشی در دادگاه جنایات جنگی سازمان ملل برای یوگوسلاوی سابق محکوم شد. دادستان‌های بوسنیایی گفتند وی در زندانی در لهستان مورد بازجویی قرار خواهد گرفت.

 

بنا بر بیانیه دادستانی، یک مظنون شناسایی نشده دیگر نیز خارج بوسنی است و مقامات به دنبال استرداد او هستند.