هم اکنون عضو شبکه تلگرام رجانیوز شوید
يكشنبه، 6 مهر 1399
ساعت 00:54
به روز شده در :

 

 

 

رجانیوز را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

 

سه شنبه 25 شهريور 1399 ساعت 15:26
سه شنبه 25 شهريور 1399 10:41 ساعت
2020-9-15 15:26:02
شناسه خبر : 339620
اگر کسی امروز بگوید ما ده کشتی آرد با نظارت سازمان ملل و همراه با خبرنگارهای بین المللی سوار این کشتی ها کنیم و فقط آرد و گندم مازاد به سمت صنعا ببریم چه کسی می‌خواهد جلوی اینها را بگیرد؟
اگر کسی امروز بگوید ما ده کشتی آرد با نظارت سازمان ملل و همراه با خبرنگارهای بین المللی سوار این کشتی ها کنیم و فقط آرد و گندم مازاد به سمت صنعا ببریم چه کسی می‌خواهد جلوی اینها را بگیرد؟
گروه سیاسی-رجانیوز: در پنج سال گذشته ده‌ها هزار کودک یمنی جان خود را از دست داده‌اند. از میان تعداد بالای شهدای یمنی اما تعداد قابل توجهی از آنها بر اثر سوتغذیه و کمبود موارد خوراکی و بهداشتی به شهادت رسیده‌اند. جنایتی هولناک از سوی خاندان سعودی و هم‌پیمانان صهیونیستی و آمریکایی که مسئولیت مسلمانان جهان همچون ایران را مضاعف می‌کند.
 
به گزارش رجانیوز؛ یونیسف در گزارشی تکان دهنده اعلام کرده که بیش از 24 میلیون نفر در یمن نیازمند شدید به کمک فوری هستند. از هر 5 کودک یمنی 4 نفر (12.3 میلیون کودک) نیاز بسیار فوری به کمک دارند. جنگ با خود کمبود غذا و بیماری وبا به ارمغان آورد اما کودکان یمنی اکنون باید با بیماری کرونا نیز دست و پنجه نرم کنند. 
 
سیستم درمانی یمن در آستانه فروپاشی قرار دارد، بعد از سال ها جنگ تنها نیمی از مراکز بهداشتی در حالی که با کمبود شدید دارو و تجهیزات و کادر درمانی نیز روبرو هستند قابل استفاده می باشند. بسیاری از مراکز درمانی از لوازم اولیه مقابله با کرونا نظیر ماسک و دستکش نیز محروم هستند، چه رسد به اکسیژن و دیگر لوازم لازم برای درمان کرونا، عدم دسترسی مناسب به آب تمیز و مواد بهداشت نیز سبب سرعت بخشی گسترش ویروس کرونا در یمن شده است. نزدیک به 10 میلیون کودک یمنی از آب سالم و لوازم بهداشتی کافی محروم هستند.
 
به گزارش یونیسف اگر تا پایان این ماه کشورهای جهان برای نجات کودکان یمنی اقدامی نکنند:
5 میلیون کودک زیر 5 سال در برابر بیماری های کشنده در امان نخواهند بود.
24 هزار کودک بر اثر گرسنگی با خطر مرگ روبرو هستند.
1 میلیون کودک مکمل های مغذی حیاتی و ویتامین دریافت نخواهند کرد و نیم میلیون مادران باردار و شیرده از مواد مغذی ضروری محروم خواهند شد.
 
19 میلیون یمنی که از این تعداد 1میلیون مادر باردار و شیرده هستند، دسترسی به مراقبت های بهداشتی نخواهند داشت.
دسترسی 3 میلیون کودک به آب سالم و لوازم بهداشتی قطع خواهد شد و اجتماع های محل زنگی آنها بسته خواهد شد.
این در حالی است که کشورهای مسلمان می‌توانند با ایجاد کمپینی جهانی به داد مردم یمن برسند و حداقل امکانات خوراکی را برای آنها تهیه کنند. جمهوری اسلامی ایران که نقش معنوی نیز برای خود تعریف کرده است می‌تواند پیشگام این کمک انسان‌دوستانه به مردم مبارز یمن باشد و دیگر کشورها و مردم جهان را با خود همراه کند.
 
چندی پیش نادر طالب زاده مستند ساز و فعال رسانه‌ای در یک برنامه تلویزیونی به بی‌تفاوتی دولتمردان در این خصوص پرداخت. وی گفت: امروز، یمنی‌ها از ما ایرانی‌ها می‌پرسند که چطور ما جرأت می‌کنیم و از کسی نمی‌ترسیم و از اقیانوس اطلس رد شویم تا به ونزوئلا، سوخت و خواروبار برسانیم، از کنار یمنی رد می شویم که شصت درصد از مردم آن گرسنه هستند، آرد ندارند. چرا باید ملاحظه عربستان را بکنیم؟ این چه خطایی است که ما داریم مرتکب می‌شویم؟ و ادامه دار هم هست. امروز ۴۰۰ بیمارستان در یمن سوخت ندارند و از کار افتاده‌اند. چه کسی باید روز قیامت به این سوال پاسخ دهد؟
 
 
طالب زاده همچنین پیشنهادی برای رفع گوشه‌ای از مشکلات مردم یمن داد. وی گفت: اگر کسی امروز بگوید ما ده کشتی آرد با نظارت سازمان ملل و همراه با خبرنگارهای بین المللی سوار این کشتی ها کنیم و فقط آرد و گندم مازاد به سمت صنعا ببریم چه کسی می‌خواهد جلوی اینها را بگیرد؟
 
مهمان یمنی این برنامه نیز با اشاره به لزوم بیدار شدن مردم مسلمان منطقه و مسئولیت انسانی همه مردم جهان خطاب به مجری برنامه گفت: امروز حرف مردم یمن همین است که گفتید. ملت یمن از ایران انتظار دارد چون ایران مرکز محور مقاومت و ملت‌های اسلامی است. ایران شاخ آمریکا را شکسته و آمریکا نمی‌تواند جلوی آن حرف بزند. ایران با قوت تا ونزوئلا رفت. با اینکه آمریکا تهدید کرد، ایران حصار را شکاند و رفت. در روزهای اول جنگ در خیابان های ایران به دفاع از یمن اینقدر تجمع و تظاهرات شد. ما احساس کردیم با هم هستیم اما امروز قضیه یمن خوابیده است. از ملت شریف ایران، از دانشجویان و تشکل‌ها درخواست می‌کنیم ملت یمن را فراموش نکنند. الان 21 کشتی‌ در دریا مانده که اجازه ورود توسط عربستان ندارد! امروز عربستان بزرگ تر از آمریکا نیست. باید شاخ عربستان را بشکنیم و کاری کنیم و غذایی مثل نان و گندم و بنزین را به مردم برسانیم. این حرف مردم از کودک و بزرگ مردم یمن است. فقط هم از ملت ایران انتظار نداریم. از جهان اسلام و جهان انسانی که از انسان حرف می‌زند و از حقوق بشر می‌گوید انتظار داریم. آیا یمنی‌ها بشر محسوب نمی‌شوند؟
 
این صحبت‌ها در حالی است که به نظر می‌رسد وزارت امورخارجه کشورمان نسبت به وضعیت یمن توجه کافی ندارد، تاجاییکه کمک به یمن حتی برای تیم وزارت امورخارجه وجه‌المصالحه مذاکرات هسته ای نیز شد.
 
خردادماه سال 1394 بود که کشتی ایرانی به سمت یمن حرکت می‌کرد. کشتی که می‌رفت تا کمک‌های ایران به مردم در محاصره و جنگ زده یمن را به مقصد برساند اما با اخم وزیر خارجه ایالات متحده و ترس غرب گرایان نتوانست در یمن لنگر بیاندازد.
 
محمدجواد ظریف که آن روزها مشغول مذاکرات هسته ای بود به اعتراف خودش چند باری از خطوط قرمز مطرح شده توسط رهبرانقلاب عدول کرد. شاید یکی از مهمترین این عبور از خط قرمز را بتوان در توجه وزیر خارجه به خواسته‌های منطقه ای دشمن دانست.
 
جان کری چند ماه بعد در شورای روابط خارجی آمریکا به این مساله اشاره کرده و مذاکرات هسته ای ایران را مقدمه ای برای زیاده خواهی های منطقه ای دانسته است. کری میگوید: «اولین نکته در کار ما این است که اگر می‌خواهید با ایران مقابله کنید و آن را شکست دهید بهتر است این کشور را زمانی وادار به عقب‌نشینی کنید که فاقد سلاح هسته‌ای است.»
 
بعد از این کری به موضوع کشتی ایرانی در راه یمن اشاره کرد و با ادبیاتی تحقیر آمیز گفت: «چند ماه پیش که یک محموله از سوی ایران راهی یمن بود، خیلی زود با همتای خود [ظریف] تماس گرفتم و گفتم که این امر می‌تواند باعث یک رویارویی جدی شود و ما آن را تحمل نمی‌کنیم. وی نیز در مدت‌زمانی بسیار کوتاه با من تماس گرفت و گفت قرار نیست این محموله به زمین برسد یا از آب‌های بین‌المللی خارج شود و بعد راهی کشور خودشان شد.»
 
جا دارد اکنون وزارت امور خارجه به مسئولیت اسلامی و انسانی خود عمل کند تا حرکت عزت آفرینی که قبلا در خصوص ارسال کشتی‌های حامل سوخت به ونزوئلا شکل گرفت خود را در کمک به مردم بی‌پناه یمن هم نشان دهد.
 


دیدگاه کاربران

ونزوئلا پول و طلا دارد یمنی این را ندارند... همه چی شده پول... انسانیت رفته... این دولت تدبیر و امید اینقدر تورم کشور را بالا برده من خودم به عنوان یک فرد قبلا برای یمن پول کنار می گذاشتم ولی الان حقوقم خرج شکمم می شود 10 روز از برج گذشته دیگه پول تمام میشه
سردار سلیمانی رفت ما از آقای قا آنی انتظار یک حرکت انقلابی و مکتبی برای یمنی ها را داریم
چرا مسلمان ها آخه با هم می جنگند حداقل جلساتی با دو طرف عربستان و یمن بگذارند صلح کنند عربستان را آرام کنند میانجیگری کنند

عربستانی در کار نیست . این امریکا و اسرائیل هستند که یمنی ها را قتل عام میکنند . عربستان و امارات و . . . . فقط و فقط پیمانکار صهیونیست ها هستند .

اگر واقعا این قدرت ایران و آقای ظریف بوده که توانسته 5 کشور قدرتمند جهان را به پشت میز مذاکره بکشاند و نه منافع آنها و منفعت آنان در جلوگیری از پیشرفت صنعت هسته ای ما، لطفا دوباره از این قدرت استفاده کنید و عربستان و چند تا از این کشورهای ضعیف را به پشت میز مذاکره بکشانید و بابت صلح یمنی گفتگو کنید

در سایه ی غرب گدایی و ذلت پذیری وزارت خارجه و دولت خودخوانده تدبیر و امید ؛کار بجایی رسیده که سفیر خبیث دولت آلمان در تهران بر علیه قوه قضائیه مطلب منتشر می کند و حال شما توقع دارید چنین مجموعه ی ذلیلی به فکر مسلمانان یمن باشد امثال ظریف فقط بدنبال عکس یادگاری گرفتن با اروپائیان است.

مطمئن باشید اگر اروپا مقداری اندکی سیاست مستقلی در برابر ایران از خود نشان می داد این غرب گدایان به ونزوئلا هم توجهی نمی کردند همانگونه که در 6 سال گذشته تمام توجهشان به کشورهای اروپایی و آمریکایی بود ولی هر چه بیشتر به این خبیثان باج دادند دولت های اروپائی و آمریکایی به خباثتشان افزوده شد.

ونزوئلا شد، یمن و فلسطین چرا نشود؟

کوتاهی خبر نتوانست از اهمیت آن بکاهد! خصوصا مبدأ و مقصد کشتی‌ها... آری، علی‌رغم تمام تحریم‌های آمریکا علیه ایران و ونزوئلا، این دو کشور زیر گوش آمریکا مشغول تجارت بودند. مهم‌تر از مفاد خبر پیام این اقدام ایران بود؛ یک "ما می‌توانیم" و "آمریکا هیچ غلطی نمی‌تواند بکند" خاصی در آن نهفته بود.

اما این دستاورد شیرین برای نگارنده یک تلخی نچسبی داشت که دقیقاً در مسیر کشتی‌هایی بود که به مقصدی بسیار دورتر از آنها در حال حرکت بودند. یمن... فلسطین... واقعاً اشکال کار کجاست؟ مانع چیست؟ چرا نمی‌شود برای مردم ستم دیده و مظلوم فلسطین و یمن کمک‌های بشر دوستانه ارسال کرد؟

"کاروان آزادی" کشتی‌های حامل کمک‌های بشر دوستانه که از کشورهای مختلف به مقصد نوار غزه در حرکت بودند که مورد یورش اسرائیلی‌ها قرار گرفتند و یا انحراف "کشتی نجات" کمک‌های غذایی و دارویی ایران از مقصد یمن که در بندر جیبوتی پهلو گرفت و نقش دولت و ظریف در این ماجرا... یادمان نرفته است.

تأکیدات خداوند و پیامبر و ائمه را هم که کنار بگذاریم با وجدان و انسانیت چکار بکنیم که حکم به یاری و دست گیری از مظلوم و ستم‌دیده می‌کند؟ امیدوارم روزی برسد که وقتی کشتی‌های تجاری ما از کنار کشورهای یمن و فلسطین و امثالهم که عبور می‌کند، حداقل کمک‌های مردمی را به دست آنان برسانند.

در این دست مسائل به نظر می‌رسد بیشتر از اینکه مانع و چالش خارجی داشته باشیم مانع و چالش داخلی داریم...

حسین کاوه

واقعا حرف دل ماست از کی میترسیم که به داد ملت یمن نمیرسیم که جرات نداریم برای یمن گندم بفرستیم/چطور میتونیم خودمون رو مسلمون بدونیم و چشم بر اینهمه جنایت ببندیم

من به عنوان یک جوان ایرانی به مردمان یمن میگم :شمادرقلب ما هستید و ما اگر بخواهیم هم نمی‌توانیم رنج و در شما مردم مظلوم نبینیم،ماهم همراه باشما دردمیکشیم ازین سیاست...

همزمانی دولت لیبرال و واداده اعتدال و اصلاحات با جنگ علیه مردم مظلوم یمن، اتفاقی نیست.
نتیجه طبیعی دولت سست عنصر و ضعیف و حتی دارای ارتباط با بیگانگان در سطوح عالی، مثل دری اصفهانی، سازش برخی دولتهای عربی بات صهیونیسم و کشتار مردم مظلوم یمن است.

اگر کسی صدای ناله مسلمانی را بشنود و می تواند به او کمک کند ولی به او کمک نکند او مسلمان نیست ومن او را مسلمان نمی دانم یمنی ها برادران وخواهران ما هستند چرا دولتمردان ما به آنها کمک نمی کنند از چه می ترسند به قول آقای طالب زاده چگونه بدون ترس نفتکشهایشان راروانه ونزوئلا می کنند یمنی ها که همسایه ماهستند

شب و روز برای باز شدن راه کمک های مردمی به یمن دعا میکنیم. هر لقمه ای که در دهان میگذاریم به فکر گرسنگان یمنیم. ما اماده جهاد و کمک از هر نوع به مردم مظلوم یمن هستیم.
راه رو باز کنید.