هم اکنون عضو شبکه تلگرام رجانیوز شوید
چهارشنبه، 2 مهر 1399
ساعت 17:00
به روز شده در :

 

 

 

رجانیوز را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

 

يكشنبه 23 شهريور 1399 ساعت 17:55
يكشنبه 23 شهريور 1399 17:52 ساعت
2020-9-13 17:55:05
شناسه خبر : 339522
منابع آگاه از احتمال خروج آمریکا از پایگاه هوایی «اینجرلیک» در ترکیه به نشانه نارضایتی واشنگتن از اقدامات رئیس جمهور ترکیه خبر دادند.
همزمان با تداوم تنش‌ها در دریای مدیترانه و تقابل ترکیه با همسایگانش، آمریکا در پی خروج از پایگاه هوایی «اینجرلیک» در ترکیه است.
 
به نوشته شماره یکشنبه وبگاه «عرب نیوز»، «ران جانسون» رئیس کمیته روابط  با اروپای سنای آمریکا  در این باره گفت: «نمی‌دانیم چه اتفاقی در اینجرلیک در شرف وقوع است. ما بهترینها را آرزو داریم اما مجبوریم برای بدترین سناریوها برنامه ریزی کنیم.»
 
ران جانسون در ادامه سخنان خود گفت: «فکر می‌کنم از منظر دفاعی باید به این واقعیت نگاه کنیم که مسیری که اردوغان در پیش گرفته خوب نیست.»
 
به نوشته این وبگاه، خروج آمریکا از اینجرلیک ضربه بر «رجب طیب اردوغان» رئیس‌جمهور ترکیه و به مفهموم عدم اطمینان واشنگتن به اوست. این در حالی است که ترکیه قصد برگزاری رزمایشی با مهمات واقعی نزدیک قبرس را دارد. این اقدام با مخالفت بسیاری از کشورهای منطقه مواجه شده است. قبرس نیز اعلام کرده تا یک هفته دیگر با آمریکا و کشورهای دیگر رزمایشی برگزار میکند.
 
«گابریل میچل»  از تحلیلگران ارشد آمریکایی به عرب نیوز گفت، انجام این رزمایشها از سوی ترکیه نشان دهنده رشد نارضایتی ها از ترکیه تا شرق مدیترانه است. ترکیه  با انجام اکتشافات دریایی نزدیک سواحل یونان بر دامنه تنشها در منطقه افزوده به طوریکه نخست وزیر یونان شنبه شب از تلاش برای خرید چند فروند جنگنده «رافائل» و ناوچه برای مقابله محتمل با ترکیه خبر داد.