هم اکنون عضو شبکه تلگرام رجانیوز شوید
چهارشنبه، 2 مهر 1399
ساعت 20:19
به روز شده در :

 

 

 

رجانیوز را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

 

شنبه 22 شهريور 1399 ساعت 11:38
شنبه 22 شهريور 1399 11:33 ساعت
2020-9-12 11:38:50
شناسه خبر : 339465
چین محدودیت‌های جدیدی برای فعالیت‌های دیپلمات‌های آمریکایی مشغول به کار در این کشور و همچنین در هنگ‌کنگ اعلام کرده و این اقدام را پاسخی موجه به تدابیر مشابهی که آمریکا سال گذشته میلادی برای محدود کردن دیپلمات‌های چینی اعمال کرد، خوانده است.
سخنگوی وزارت امور خارجه چین در بیانیه‌ای که در فضای مجازی انتشار یافت گفت، قوانین جدید در قبال دیپلمات‌های ارشد و تمامی دیگر پرسنل سفارت آمریکا در پکن و کنسولگری‌های این کشور در سراسر چین اعمال خواهند شد.
 
با این حال این سخنگو در ادامه گفت، چین " از تبادلات عادی و همکاری بین تمامی بخش‌های دو کشور حمایت می‌کند." او تاکید کرد، این محدودیت‌ها در صورتی که آمریکا تدابیر اعمال شده خود در اکتبر گذشته را لغو کند می‌توانند برداشته شوند.
 
این سخنگو بیان داشت: یک بار دیگر ما از طرف آمریکایی می‌خواهیم فورا اشتباهاتش را اصلاح کرده و محدودیت‌های غیرمعقولی که برای سفارت و کنسولگری‌های چین و کارکنانشان اعمال کرد، بردارد. چین پاسخ‌های متقابل در قبال اقدامات آمریکا در پیش خواهد گرفت.
 
جزئیات بیشتری درباره این محدودیت‌های جدید چین مطرح نشده است. دیپلمات‌های آمریکایی از قبل با محدودیت‌هایی در ارتباط با مناطق مجاز به سفر و حتی دسترسی به پردیس‌های دانشگاهی در چین مواجه شده‌اند. قوانین آمریکا نیز دیپلمات‌های چینی را ملزم ساخته تا نشست‌ها و سفرهای خود در تلاشی که ظاهرا هدفش جلوگیری از مداخله در امور جامعه چینی‌های ساکن خارج یا دانشجویان خارجی است، گزارش کنند.
 
واشنگتن همچنین از این گلایه کرده که دیپلمات‌های چینی قادر به طرح دیدگاه‌هایشان به رسانه ها در سراسر آمریکا هستند، در حالی که رسانه‌های دولتی چین نمایندگان آمریکا را نمی‌پذیرند.