هم اکنون عضو شبکه تلگرام رجانیوز شوید
چهارشنبه، 2 مهر 1399
ساعت 20:43
به روز شده در :

 

 

 

رجانیوز را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

 

پنجشنبه 20 شهريور 1399 ساعت 12:35
پنجشنبه 20 شهريور 1399 12:32 ساعت
2020-9-10 12:35:16
شناسه خبر : 339418
وزیر خارجه آمریکا در راستای سیاست ضد روسی این کشور، انگشت اتهام را در ماجرای مسمومیت یکی از مخالفان دولت روسیه، به سمت مقامات ارشد مسکو گرفت.

«مایک پامپئو» وزیر امور خارجه آمریکا نیز به جمع کشورهای اروپایی متهم‌کننده روسیه به دست داشتن در مسمومیت «الکسی ناوالنی» یکی از چهره‌های مخالف کرملین پیوست.

 

به نوشته خبرگزاری فرانسه،‌ پامپئو بامداد پنجشنبه (به وقت تهران) مدعی شد که احتمالا «مقامات عالی‌رتبه روسیه» دستور مسموم شدن ناوالنی را صادر کرده‌اند.

 

الکسی آناتولیویچ ناوالنی، سیاستمدار مخالف روسیه و «ولادیمیر پوتین»، رئیس‌جمهور این کشور است که یکی از رهبران تظاهرات‌های اعتراضی علیه دولت روسیه در سال‌های ۲۰۱۱ و ۲۰۱۲ بود.

 

او روز ۲۰ اوت هنگام پرواز از شهر «تومسک» در روسیه به سمت مسکو، پایتخت این کشور علائم بیماری از خود نشان داد و بعد از فرود اضطراری هواپیما در شهر «امسک» به بیمارستانی در این شهر منتقل شد.

 

از همان روزهای اول این حادثه و پیش از آن که آزمایش و تحقیقی انجام شود، غرب علیه روسیه موضع‌گیری کرد و انگشت اتهام را به سمت مسکو نشانه رفت.

دولت آلمان روز چهارشنبه (۲ سپتامبر/ ۱۲ شهریور) اعلام کرد یک آزمایشگاه متعلق به ارتش این کشور شواهد انکارناپذیری در اختیار دارد که نشان می‌دهند «آلکسی ناوالنی» ۴۴ ساله توسط عامل اعصاب مسموم شده است.

 

مسکو این اتهامات را رد کرده و گفته حیرت‌آور است که  برلین قبل از تماس مستقیم با روسیه مسئله را با اتحادیه اروپا، ناتو و طرف‌های ثالث در میان گذاشته است.

روز سه‌شنبه همچنین وزارت خارجه روسیه،‌

سفیر آلمان را برای اعتراض به اتهام‌زنی‌های اخیر این کشور درخصوص مسمومیت ناوالنی، احضار کرد.