هم اکنون عضو شبکه تلگرام رجانیوز شوید
چهارشنبه، 2 مهر 1399
ساعت 19:47
به روز شده در :

 

 

 

رجانیوز را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

 

پنجشنبه 20 شهريور 1399 ساعت 12:34
پنجشنبه 20 شهريور 1399 12:32 ساعت
2020-9-10 12:34:32
شناسه خبر : 339417
مشاور رسانه‌ای ارشد رئیس‌جمهور صربستان با بیان اینکه هنوز انتقال سفارتخانه از تل‌آویو به قدس اشغالی را نپذیرفته‌اند، گفت این موضوع منوط به رفتار تل‌آویو درباره پذیرش موجودیت کشور کوزوو است.

علی‌رغم تبلیغات گسترده‌ای که مقام‌های آمریکایی و اسرائیلی بر سر تصمیم تحمیلی بر صربستان برای انتقال سفارتخانه خود از تل‌آویو به قدس اشغالی انجام دادند، اما بلگراد می‌گوید این امر هنوز قطعی نیست.

 

به نوشته وبگاه «عاروتص‌شوع»، یک مقام صربستانی شامگاه چهارشنبه با تشکیک در تصمیم این کشور برای انتقابل سفارت خود در فلسطین اشغالی از تل‌آویو، گفت این تصمیم هنوز قطعی نشده است.

 

بر این اساس، «سوزانا واسیلژِویچ» مشاور رسانه‌ای ارشد رئیس‌جمهور صربستان در گفت‌وگو با یک رسانه محلی گفت: «فعلا ما هنوز چیزی را نپذیرفته‌ایم و هیچ چیزی امضا نشده است».

 

در حالی که «دونالد ترامپ» رئیس‌جمهور آمریکا چند روز پیش سعی داشت توافق با بلگراد برای انتقال سفارتخانه به قدس اشغالی را تمام شده نشان دهد اما این مسئول صربستانی تصریح کرد: «باید ببینیم وضعیت چگونه پیش می‌رود و نحوه رفتار اسرائیل درخصوص کوزوو نیز خود جای سوال است».

 

به نوشته عاروتص‌شوع، وزارت خارجه صربستان هنوز به سوالات درباره این اظهارات مشاور رسانه‌ای رئیس‌جمهور این کشور واکنش نشان نداده است.

 

روز چهارشنبه بود که رسانه‌های اسرائیلی به نقل از منابع ناشناس نزدیک به رئیس‌جمهور صربستان گزارش دادند که اگر تل‌آویو موجودیت کشور کوزوو را به رسمیت بشناسد، بلگراد نیز سفارت خود را از تل‌آویو به قدس اشغالی منتقل نمی‌کند.

 

هفته قبل بعد از آنکه رئیس جمهور آمریکا از توافق کوزوو و رژیم تل آویو خبر داد، صربستان نیز به همراه کوزوو اعلام کرد که سفارتخانه خود را به جای شهر تل‌آویو در شهر قدس اشغالی تاسیس خواهد کرد.

 

بعد از آن بود که سخنگوی امور خارجی اتحادیه اروپا به صربستان و کوزوو هشدار داد تلاش برای احداث سفارتخانه در بیت‌المقدس با مواضع بروکسل مغایرت دارد.

 

قطعنامه ۴۷۸ سازمان ملل هرگونه ایجاد مراکز دیپلماسی در قدس اشغالی را غیرقانونی و ممنوع می‌داند و مخالف هرگونه اقدامی است که وضعیت قانونی موجود در این شهر فلسطینی را تغییر دهد.