هم اکنون عضو شبکه تلگرام رجانیوز شوید
چهارشنبه، 2 مهر 1399
ساعت 18:52
به روز شده در :

 

 

 

رجانیوز را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

 

چهارشنبه 19 شهريور 1399 ساعت 16:48
چهارشنبه 19 شهريور 1399 16:41 ساعت
2020-9-9 16:48:23
شناسه خبر : 339395
وزارت دفاع تایوان با اعلام ورود غیرمجاز چند جنگنده نیروی هوایی چین به حریم هوایی جنوب غربی خود، اینگونه اقدامات پکن که «به صلح وثبات منطقه آسیب می‌زند» را محکوم کرد.
 در بحبوحه تنش‌های روزافزون بین دولت‌های پکن و تایپه، وزارت دفاع تایوان امروز (چهارشنبه) از تجاوز چند جنگنده چینی به حریم هوایی این کشور خبر داد.
 
به نوشته خبرگزاری «رویترز»، وزارت دفاع تایوان با صدور بیانیه‌ای اعلام کرد جنگنده‌های سوخو-۳۰ و جِی-۱۰ ارتش چین از جنوب غربی به حریم هوایی موسوم به «منطقه واکنش» این کشور وارد شده‌اند.
 
در این بیانیه همچنین آمده است: «وزارت دفاع، اقدامات یک‌جانبه حزب کمونیست چین را، که به صلح و ثبات منطقه آسیب می‌زند، قویاََ محکوم می‌کند».
 
وزارت دفاع تایوان همچنین به پکن هشدار داد که نیروهای مسلح این کشور می‌توانند واکنش سریع و مناسب به چنین اقداماتی نشان دهند و در عین حال از مردم تایوان خواست که آرامش خود را حفظ کنند.
 
به نوشته رویترز، روزنامه «لیبرتی‌تایمز» تایوان نیز نوشت که ارتش این کشور از طریق رادیو ۲۴ بار پیام هشدار به جنگنده‌های چینی داده‌اند تا حریم هوایی تایوان را ترک کنند.
 
دولت چین هنوز به این خبر واکنش نشان نداده است.
 
این در حالی است که «تسای اینگ‌ون» رئیس‌جمهور تایوان روز گذشته با متهم کردن چین به انجام «اقدامات ستیزه‌جویانه» در دریای جنوبی، از کشورهای جهان خواست اتحادی محکم برای مقابله با این کشور تشکیل دهند. (جزئیات بیشتر)
 
تنش‌ها بین چین و تایوان طی هفته‌های اخیر در پی سفر مسئولان و دیپلمات‌های ارشد آمریکایی به تایوان شدت گرفته و این  در حالی است  که پکن، تایوان را بخشی از سرزمین متعلق به چین می‌داند و تحرکات آمریکا و فروش سلاح به تایوان را نقض حاکمیت خود و مغایر با سیاست «چین واحد» ارزیابی می‌کند.