هم اکنون عضو شبکه تلگرام رجانیوز شوید
چهارشنبه، 2 مهر 1399
ساعت 17:22
به روز شده در :

 

 

 

رجانیوز را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

 

چهارشنبه 19 شهريور 1399 ساعت 10:54
چهارشنبه 19 شهريور 1399 10:47 ساعت
2020-9-9 10:54:16
شناسه خبر : 339384
چهار سناتور دموکرات و جمهوری‌خواه در نامه‌ای به رئیس جمهور آمریکا از وی خواستند "پیمان کاهش سلاح‌های جدید استراتژیگ" یا نیو استارت را که اوایل سال آینده منقضی می‌شود، تمدید کند.
نیو استارت در صورت عدم تمدید، ۵ فوریه (۱۷ بهمن) منقضی می‌شود. ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه پیش‌تر پیشنهاد تمدید ۵ ساله پیمان بدون هیچ‌گونه پیش‌شرط را ارائه کرد.
 
به گزارش رجانیوز، به نقل از خبرگزاری "اسپوتنیک"، سناتورها "داین فاینستاین"، "رند پل"، "کریس ون هولن" و "سوزان کالینز" در این نامه گفتند: ما می‌نویسیم تا از شما بخواهیم فوراً توافق کنترل تسلیحاتی نیو استارت با روسیه را به مدت ۵ سال دیگر تمدید کنید. سناتورها گفتند که این پیمان در کاهش احتمال رویارویی هسته‌ای بین آمریکا و روسیه اهمیت حیاتی دارد.
 
آن‌ها همچنین درباره تأثیر خطرناک و بی‌ثبات کننده انقضای پیمان هشدار دادند چرا که نیو استارت، آخرین تفاهم‌نامه موجود کنترل تسلیحاتی بین دو کشور است.
 
سناتورهای آمریکایی در نامه به ترامپ نوشتند: از دست دادن الگوی راستی‌آزمایی گسترده و مؤثر نیو استارت، عدم اطمینان بیشتری در مورد برنامه‌های هسته‌ای فعلی و آینده روسیه ایجاد می‌کند. کمتر شدن شفافیت بین ساختارهای متقابل نیروی هسته‌ای ما، می‌تواند به تضعیف پیش‌نیازهای اساسی بازدارندگی متقابل و افزایش ریسک بحران‌های هسته‌ای مشابه با آن‌هایی که در حین جنگ سرد تجربه کرده‌ایم- مانند بحران موشکی کوبان- منجر شود.
 
با این وجود، دولت ترامپ بر ضرورت حضور چین در مذاکرات کنترل تسلیحات، به منظور رسیدن به توافق هسته‌ای سه‌جانبه جدید، تأکید کرده؛ در حالی که چین نیز مکرراً این ایده را رد کرده است.