هم اکنون عضو شبکه تلگرام رجانیوز شوید
يكشنبه، 4 آبان 1399
ساعت 17:52
به روز شده در :

 

 

 

رجانیوز را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

 

سه شنبه 11 شهريور 1399 ساعت 14:47
سه شنبه 11 شهريور 1399 13:19 ساعت
2020-9-1 14:47:28
شناسه خبر : 338997
زمانی که عادی سازی رابطه با رژیم صهیونیستی با تماس تلفنی در دفتر کاخ سفید در واشنگتن انجام می شود، شاید باید منتظر بی احترامی های بیشتر و بی ارزش شدن برخی کشورهای عربی باشیم که روند عادی سازی رسمی خود را از ابوظبی آغاز کرده اند.

دستاورد کشورهای عربی از این عادی سازی، بسیار و مهم است اما ماهیت این دستاوردها مهم تر است و بارزترین و تنها دستاورد آن بی احترامی و بی اعتبار کردن عادی سازان جدید است.

 

برای اطلاع یافتن از این دستاوردها فقط باید به سخنان بنیامین نتانیاهو گوش دهیم.

 

مورد اول

پس ازاقدام دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا در اعلام توافق عادی سازی روابط امارات و رژیم صهیونیستی در 13 اگوست، رسانه های امارات و مسئولان ابوظبی این دیدگاه را تبلیغ کردند که عادی سازی؛ خدمت به فلسطینیان است زیرا بر پایه توقف الحاق بخش هایی از کرانه باختری در مقابل عادی سازی است.

 

اما همان روز مستقیما بنیامین نتانیاهو اعلام کرد که مساله الحاق هنوز مطرح بوده و فقط اجرای آن به تعویق افتاده است و همگان می دانند به تاخیر انداختن این توافق به خاطر عادی سازی نبوده بلکه به خاطر مخالفت گسترده فلسطینیان و موضع جنبش های مقاومت فلسطینی بوده است .

 

مورد دوم

چند روز پس از اعلام توافق عادی سازی، امارات خواهان اجرای بندی محرمانه شد که گفته می شود مبتنی بر موافقت رژیم اشغالگر با فروش جنگنده های اف 35 توسط دولت ترامپ به ابوظبی است.

 

ضربه دوم را نیز مسئولین اسرائیلی زدند و این سیلی این بار پرقدرت تر بود که ( با فروش حتی یک اف 35 به امارات موافقت نمی کنیم ) همزمان با آن سیلی دیگری از سوی بنی گانتز معاون نخست وزیر رژیم زده شد بود که گفته بود علیرغم عادی سازی روابط اشغالگران نباید در خصوص امنیت خود با هم پیمانان جدید سهل انگاری کنند.

 

در اوج این توهین ها به امارات، این کشور با ادامه تبلیغ خود،عادی سازی را پیروزی برای فلسطینیان دانست که پیامی صلح آمیز برای منطقه دارد .. اما اهانت ها پایان نیافت.

 

مورد سوم

در کنفرانس مطبوعاتی نتانیاهو و کوشنر مشاور رئیس جمهوری امریکا پیش از پرواز مستقیم "طائره العال " اولین جنگنده اسرائیلی به ابوظبی، نتانیاهو اظهارات بسیار واضحتری درباره این موضوع ایراد کرد.

 

نتانیاهو گفت: تغییرات مهم تر کنونی منطقه ، اراده کشورهای عربی در عادی سازی روابط بدون توجه به درخواست های فلسطینیان است (بازگشت پناهندگان، عقب نشینی اسرائیل به مرزهای 67 ، قدس پایتخت فلسطین است ) این سخن همه انگیزه ها و جزئیات عادی سازی امارات و پس از آن عربستان و بحرین را با اشغالگران نشان می دهد .با ما عادی سازی کردند، ما را در مناصب خود باقی گذاشتند و اقتصاد ما را شکوفا کردند.شما نیز هرچه می خواهید در فلسطین کنید.

 

امارات می توانست منطقی تر عمل کند معتبر تر باشد و بگوید روابط خود را با اسرائیل عادی می کنیم چون اهمیتی برای مساله فلسطین قائل نیستیم ، اما اینکه عادی سازی کنی و ادعا داشته باشی در حال خدمت به فلسطینیان هستی و هم پیمانت نتانیاهو چند ساعت بعد تو را تکذیب کند و اینکه ادعا کنی عادی سازی قدرتی برای کشورهای عربی است و هم پیمان جدیدت با فروش حتی یک جنگنده امریکایی به تو مخالفت کند.

 

جمله رئیس هیات اسرائیل که با هواپیمای العال از حریم هوایی عربستان وارد امارات شد نیز قابل توجه بود. وی گفت : ( از امارات به خاطر میزبانی خوب تشکر می کنیم ) این همه دستاورد امارات بود و عربهای منتظر در فهرست عادی سازی نیز از آن بهره مند خواهند شد نشان دادن میهمان نوازی کشورهای عربی.

 

چه کسی گفته مهمان نوازی عربها عادی است ؟

مهمان نوازی عربها به اسرائیل اجازه داده به عنوان میهمان و شاید حاکم وارد ابوظبی شود.