هم اکنون عضو شبکه تلگرام رجانیوز شوید
يكشنبه، 28 شهريور 1400
ساعت 15:25
به روز شده در :

 

 

 

رجانیوز را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

 

سه شنبه 4 شهريور 1399 ساعت 19:17
سه شنبه 4 شهريور 1399 19:16 ساعت
2020-8-25 19:17:50
شناسه خبر : 338742
رئیس اداره پارک ملی دز گفت: چهار هکتار از اراضی منطقه حفاظت شده دز که برای کشت تصرف شده بود، پس گرفته شد.

رضا قپانچی پور در گفت‌وگو با خبرنگار مهر اظهار کرد: این زمین سال‌های گذشته برای کشت مورد تصرف قرار گرفته بود و با شناسایی محل، پیگیری قضائی برای رفع تصرف آغاز شد.

 

وی افزود: شکوائیه‌ای در این خصوص علیه متصرفان تنظیم شد و پس از طی مراحل قانونی، دادگاه حکم قطعی به رفع تصرف و بازگشت مجدد زمین به اراضی منطقه حفاظت شده و پارک ملی دز صادر کرد.

 

رئیس پارک ملی دز عنوان کرد: به علت مجاورت بسیاری از زمین‌های کشاورزی با مناطق تحت حفاظت، برخی افراد سودجو سالیانه نسبت به توسعه اراضی خود برای کشاورزی اقدام می‌کنند.

 

قپانچی پور تأکید کرد: این موارد به صورت مستمر توسط مأموران این اداره رصد و در صورت هرگونه پیشروی نسبت به پیگیری قضائی و برخورد قانونی با متصرفان اقدام خواهد شد.

 

به گزارش خبرنگار مهر، پارک ملی دز واقع در میانرود دزفول با برخورداری از ۱۷ هزار هکتار مساحت، زیستگاه گونه‌های مختلف جانوری به ویژه گوزن زرد ایرانی است که در ۱۵۰ کیلومتر از مسیر رودخانه دز امتداد دارد و از آن به عنوان تنها باقی مانده جنگل‌های گرمسیری جهان نام برده می‌شود.

 

پارک ملی و منطقه حفاظت شده دز رویشگاه جنگلی نیمه گرمسیری حاشیه رودخانه دز همچنین از جمله زیستگاه‌های ارزشمند پرندگان بوده که دارای میکروتالاب‌های منحصر به فرد و زیستگاه غنی انواع آبزیان و پرندگان است.