هم اکنون عضو شبکه تلگرام رجانیوز شوید

 

 

 

رجانیوز را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

 

شنبه 25 مرداد 1399 ساعت 13:16
شنبه 25 مرداد 1399 13:11 ساعت
2020-8-15 13:16:45
شناسه خبر : 338479
رد قطعنامه آمریکا برای تمدید تحریم تسلیحاتی تهران واکنش‌های گسترده‌ای را به همراه داشته است.
رد قطعنامه آمریکا برای تمدید تحریم تسلیحاتی تهران واکنش‌های گسترده‌ای را به همراه داشته است.

گروه بین‌الملل-رجانیوز: به جز ایالات متحده، مقام‌های ایران، انگلیس و روسیه از جمله افرادی هستند که به رد قطعنامه آمریکا برای تمدید تحریم تسلیحاتی تهران واکنش نشان داده‌اند.

قطعنامه پیشنهادی واشینگتن، دو رأی موافق آمریکا و جمهوری دومینیکن، ۱۱ رای ممتنع و دو رای مخالف چین و روسیه را به دست آورد و در نهایت تصویب نشد.

وزارت خارجه آمریکا در بیانیه‌ای مدعی شد: «ما به اقدامات خود ادامه می‌ دهیم تا اطمینان حاصل شود (ایران) آزادانه به خرید و فروش جنگ‌افزار مشغول نخواهد شد؛ آن‌چه قلب اروپا، خاورمیانه و فرای آن را تهدید می‌کند».

مجید تخت‌روانچی، سفیر ایران در سازمان ملل متحد، در حساب کاربری خود در توئیتر تصویب‌نشدن قطعنامه را نشانه «انزوای کامل آمریکا» توصیف کرد.


وی نوشت «ایالات متحده باید از این شکست درس بگیرد. تلاش‌های این کشور برای بازگرداندن تحریم‌ها غیرقانونی است و توسط جامعه جهانی رد شده، همان‌طور که امروز شاهد آن بودیم».

مایک پومپئو، وزیر خارجه ایالات متحده در توییتی که از عصبانیت و سرخوردگی وی حکایت دارد مدعی شد: شورای امنیت به حکومتی که بزرگ‌ترین حامی تروریسم در جهان است اجازه داد که سلاح مرگبار خرید و فروش کند.

دفتر نمایندگی انگلیس در سازمان ملل نیز در پی رد قطعنامه بیانیه‌ای صادر و مدعی شد نگرانی‌های خود از رفتارهای ایران در منطقه خاورمیانه را بارها تکرار کرده‌است.


انگلیس، آلمان و فرانسه، متحدان اروپایی ایالات متحده به پیش‌نویس آن کشور درباره تمدید تحریم‌های تسلیحاتی رأی ممتنع دادند.

دفتر نمایندگی انگلیس در مورد دلیل رأی ممتنع خود می‌گوید «مشخص بود که قطعنامه موفق نمی‌شود حمایت شورا(ی امنیت) را به‌دست آورد و نمی‌تواند نمایان‌گر مبنایی برای دستیابی به اجماع باشد. در نتیجه به بهبود امنیت و ثبات در منطقه یاری نمی‌رساند».


انگلیس می‌گوید به توافق هسته‌ای و اجرای آن پایبند است و همراه فرانسه و آلمان آماده روی آوردن به مکانیسم حل اختلاف است تا ایران به اجرای کامل برجام بازگردد.

لندن در پایان افزود در بازه زمانی فعلی از بازگرداندن تحریم‌ها، که برخلاف تلاش‌ها برای حفظ برجام است، حمایت نمی‌کند.

نمایندگی روسیه در سازمان ملل نیز در بیانیه‌ای نوشت قطعنامه ۲۲۳۱ مدت‌ تحریم‌ها را پنج سال در نظر گرفته بود و این مهلت قرار نبود تمدید شود.

این دفتر با اشاره به پیشنهاد ولادیمیر پوتین برای نشست مجازی رهبران کشورهای ثابت شورای امنیت، به اضافه آلمان و ایران، می‌گوید در چنین نشستی مسکو پارامترهایی را پیشنهاد می‌کند. به گفته روسیه این پیشنهادها در مسیر «تلاش‌های مشترک» و «ایجاد سازوکاری در منطقه خلیج فارس برای ایجاد امنیت و بنای اعتماد» است.

روسیه و چین به قطعنامه پیشنهادی آمریکا رأی مخالف دادند.