هم اکنون عضو شبکه تلگرام رجانیوز شوید
پنجشنبه، 3 مهر 1399
ساعت 00:25
به روز شده در :

 

 

 

رجانیوز را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

 

شنبه 25 مرداد 1399 ساعت 12:40
شنبه 25 مرداد 1399 11:59 ساعت
2020-8-15 12:40:33
شناسه خبر : 338469
بنظر می‌رسد ناکامی‌های واشنگتن در ماه‌های گذشته باعث شده است که آمریکایی‌ها در راستای دستاوردسازی برای خود به اینگونه اقدامات دست بزنند.
بنظر می‌رسد ناکامی‌های واشنگتن در ماه‌های گذشته باعث شده است که آمریکایی‌ها در راستای دستاوردسازی برای خود به اینگونه اقدامات دست بزنند.

گروه بین‌الملل-رجانیوز: آمریکایی‌ها برای موثر نشان دادن راهبرد فشارحداکثری دست به پروپاگاندای رسانه‌ای زده و در عالی‌ترین مقام به دستاوردتراشی رو آورده‌اند. آنها که نتوانستند مانع ورود نفتکش‌های ایرانی به ونزوئلا شوند اخیرا مدعی یک پیروزی بزرگ شده‌اند.

 

 به گزارش رجانیوز، بامداد جمعه 24 مرداد ماه روزنامه آمریکایی وال‌استریت‌ژورنال در گزارشی مدعی شد: «برای نخستین بار ۴ نفتکش ایران به نام‌های «لونا»، «پاندی»، «برینگ» و «بلا» توسط آمریکا طی روزهای اخیر در آب‌های آزاد توقیف شده‌ و در حال انتقال به سمت هیوستون(در ایالت تگزاس) هستند.

 

 این روزنامه افزود: «یک مقام آمریکایی گفته که این کشتی‌ها بدون استفاده از زور نظامی توقیف شده‌اند. او از ارائه توضیحات بیشتر خودداری کرده است.»

 

 در ادامه ادعاهای مقامات آمریکایی، یک مقام دولت آمریکا به رویترز گفت: «محموله های سوخت ایران که توسط آمریکا توقیف شده است، برای انتقال به آب های آمریکا به کشتی های دیگر منتقل شده است. این حکم توقیف که قاضی آمریکایی آن را در ماه جولای صادر کرده است تنها محموله های بنزین 4 نفتکش را شامل می شود و توقیف نفتکش ها را در بر نمی گیرد.»

 

شب گذشته نیز ترامپ، رئیس‌جمهور آمریکا، درباره ادعاهای مربوط به توقیف نفتکش‌های حامل سوخت ایران، اعلام کرد: «اینکه با محموله نفت این نفتکش‌ها قرار است چه کار کنیم را اعلام خواهیم کرد. ۴ نفتکش هستند. عازم هیوستون هستند. قرار نیست آنها (ایران) این کار را انجام دهند. قرار نیست ایران این کار را انجام دهد. به همین خاطر ما این کار را کردیم و نفتکش‌ها را توقیف کردیم. در حال انتقال این نفتکش‌ها به هیوستون هستیم.»

 

بلافاصله بعد از ادعاهای رسانه‌ها و مقامات آمریکایی حجت سلطانی، سفیر ایران در ونزوئلا، در یک توییت ضمن تکذیب ادعاهای رسانه‌های آمریکایی مبنی بر توقیف ۴ کشتی حامل سوخت ایران نوشت: «یک دروغ و جنگ روانی دیگر از دستگاه تبلیغاتی امپریالیسم آمریکا. نه کشتی ها ایرانی هستند و نه مالک یا پرچم آنها ارتباطی به ایران دارد. دونالد ترامپ تروریست نمی تواند حقارت و شکست خود در برابر ملت بزرگ ایران را با تبلیغات دروغین جبران کند.»

 

 

حسن روحانی امروز(25 مرداد) در جلسه ستاد ملی مدیریت بیماری کرونا در واکنش به ادعاهای مقامات آمریکایی، بیان کرد: «آمریکایی‌ها وقتی دیدند فضاحت بسیاری پیش آمده خبری را اعلام کردند که آن هم دروغ بود. آنها اعلام کردند که چهار کشتی ایرانی را در آب های بین المللی توقیف کرده‌اند اما مشخص شد کشتی و پرچم هایی که روی آنها استفاده شده ایرانی نبوده اند و این خبر از اساس دروغ بود. البته این دروغ آمریکایی‌ها برای آن بود که بتوانند آن خفت شورای امنیت را تا حدودی بپوشانند.»

 

از طرفی دیگر یک منبع آگاه در مصاحبه با نورنیوز، رسانه نزدیک به شورای عالی امنیت ملی، در واکنش به برخی ادعاهای رسانه‌ای مطرح شده در خصوص توقیف کشتی‌های نفتکش حامل محموله نفتی ایران از سوی آمریکا گفت: «هیچ‌یک از کشتی‌های ایرانی یا محموله‌های متعلق به ایران توقیف نشده‌اند.

 

او ادعاهای مطرح شده را تلاشی برای فضاسازی غیر واقعی و قدرت سازی دروغین برای آمریکا عنوان نمود و خاطر نشان کرد:  «جمهوری اسلامی ایران همانگونه که بارها اعلام کرده است به هرگونه اقدام خصمانه برای محدودسازی حقوق قانونی خود واکنش متقابل نشان خواهد داد و تاکنون به هیچ کشوری اجازه اقداماتی از این دست را نداده است.»

 

البته این اولین باری نیست که آمریکایی‌ها به دنبال توقیف کشتی‌های ایرانی هستند اما نتوانستند به مقصود خود برسند. دو ماه پیش بود که پنج کشتی‎ نفتکش ایرانی حامل بنزین‌ صادراتی علی رغم تهدیدات مکرر آمریکا پیرامون توقیف آن‌ها، محموله‌های خود را در بنادر کشور ونزوئلا تخلیه کردند و به جمهوری اسلامی ایران بازگشتند.

 

بنظر می‌رسد بعد از ناکامی‌های واشنگتن در ماه‌های گذشته باعث شده است که آمریکایی‌ها در راستای دستاوردسازی برای خود به اینگونه اقدامات دست بزنند.