هم اکنون عضو شبکه تلگرام رجانیوز شوید
دوشنبه، 31 شهريور 1399
ساعت 22:36
به روز شده در :

 

 

 

رجانیوز را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

 

پنجشنبه 23 مرداد 1399 ساعت 11:33
پنجشنبه 23 مرداد 1399 11:23 ساعت
2020-8-13 11:33:03
شناسه خبر : 338440
به نظر می رسد آمریکا برای تصویب قطعنامه معروف ضد ایرانی اش و تمدید تحریم های تسلیحاتی علیه کشورمان ، به هر کاری دست می زند و به نوعی به هر خفتی راضی شده است.
به نظر می رسد آمریکا برای تصویب قطعنامه معروف ضد ایرانی اش و تمدید تحریم های تسلیحاتی علیه کشورمان ، به هر کاری دست می زند و به نوعی به هر خفتی راضی شده است.

گروه سیاسی-رجانیوز: به نظر می رسد آمریکا برای تصویب قطعنامه معروف ضد ایرانی اش و تمدید تحریم های تسلیحاتی علیه کشورمان ، به هر کاری دست می زند و به نوعی به هر خفتی راضی شده است.

 

به گزارش رجانیوز به نقل از خراسان، آمریکا قطعنامه 35 ماده ای را به چهار پاراگراف تقلیل داده و برای راضی کردن حداقل 9 عضو از 15 عضو شورای امنیت انواع تهدیدات و تطمیع ها را انجام داده اما باز هم در تاریخی که اعلام کرده نتوانسته است قطعنامه را به صحن شورای امنیت بیاورد.

 

موضوعی که تنها یک پیام دارد؛ انزوای آمریکا. آمریکایی که زمانی قرار بود با شعارها و ادعاهای ترامپ، دوباره کشور شماره یک جهان شود اما حالا به واسطه عملکردش و قدرت دیپلماسی ایرانی حتی نمی تواند یک قطعنامه ساده را هم به شورای امنیت بیاورد، هرچند مطمئن است حتی اگر قطعنامه اش را به شورای امنیت بیاورد چین و روسیه آن را وتو خواهند کرد.

 

هرچند روحانی نیز روز گذشته یک تهدید صریح و آشکار روی میز شورای امنیت و اعضایش گذاشته است«تصویب این قطعنامه نقض فاحش برجام است » و این نقض فاحش قطعا واکنش جدی ایران را  که طیفی از خروج از برجام و حتی واکنش های تند تری را  شامل می شود ،در بر خواهد داشت . گزارش خبری خراسان را می خوانید. 

 

سرنوشت قطعنامه آمریکایی علیه ایران ماجرای دو روز اخیر برای قطعنامه ضد ایرانی آمریکایی ها جالب است . هفته قبل گفته بودند این قطعنامه که متن آن از هفته ها پیش بین اعضا توزیع شده بود، سه شنبه (دو روز پیش) در شورای امنیت به رای گذاشته می شود و در حالی که همگان منتظر این اتفاق بودند، عصر سه شنبه «کیلی کرفت» نماینده آمریکا در سازمان ملل خبر داد که رای‌گیری درباره پیش‌نویس تمدید تحریم تسلیحاتی ایران یک هفته به تعویق افتاده است.

 

سخنانی که نشان داد آمریکا به  رغم ادعاهایش نتوانسته است موافقت حداقل 9 عضو شورای امنیت برای طرح قطعنامه خود را به دست آورد برای همین وارد فاز دیگری شد.

 

چند ساعت بعد خبرگزاری رویترز از اقدام واشنگتن در اصلاح قطعنامه پیشنهادی‌اش برای تمدید تحریم‌های تسلیحاتی سازمان ملل علیه ایران به امید ترغیب اعضای شورای امنیت به تمدید تحریم‌های تسلیحاتی ایران خبر داد و مدعی شد که متن پیش‌نویس‌ قطعنامه جدید آمریکا را مشاهده کرده‌ است و برخلاف متن 13 صفحه ای قبل، متن جدید تنها حاوی چهار پاراگراف بوده و تحریم‌های تسلیحاتی علیه ایران را تا زمان تصمیم‌گیری نهایی شورای امنیت تمدید می‌کند.

 

هرچند پیش از تغییر این متن بی بی سی گزارش داده بود که «استونی، جمهوری دومینیکن، بلژیک و آلمان در جلسه ای که شورای امنیت درباره اجرای تحریم تسلیحاتی ایران به صورت آنلاین برگزار کرده بود، به طور تلویحی از تمدید تحریم ایران حمایت کرده بودند» اما دیپلمات‌های غربی در خصوص پیش‌نویس جدید قطعنامه آمریکا علیه ایران تأکید کرده‌اند که این پیش‌نویس جدید و ساده به ‌رغم آن که ممکن است حمایت‌ بیشتری را در شورای امنیت جلب کند اما بعید است که بتواند روسیه و چین را متقاعد کند که رأی ممتنع دهند.«ریچارد گاون» مدیر «گروه بحران بین‌المللی» در سازمان ملل با اشاره به قطعنامه جدید آمریکا در صفحه توئیتر خود نوشت: «اجازه ندهید که مختصر بودن پیش‌نویس جدید آمریکا شما را گول بزند. نکته کلیدی این است که این (پیش‌نویس) مجوز تمدید نامحدود تحریم‌های تسلیحاتی ایران را می‌دهد و ... چین و روسیه چنین چیزی را دوست «ندارند».

 

بنابراین به احتمال خیلی زیاد، این پیش‌نویس آمریکا تا روز جمعه شکست خواهد خورد». خبرگزاری رویترز همچنین گزارش داد ،چین و روسیه با قطعنامه آمریکا برای تمدید این تحریم‌ها مخالفت کرده‌اند. یک دیپلمات چین در سازمان ملل که به شرط افشا نشدن نامش گفت‌وگو می‌کرد ،تصریح کرد: «تمدید تحریم‌های تسلیحاتی علیه ایران به هر شکل آن فاقد مبنای قانونی است و تلاش‌ها برای حفظ توافق هسته‌ای را تضعیف خواهد کرد.» وی همچنین افزود :«قطعنامه آمریکا شانسی برای تصویب ندارد.» روانچی: شورای امنیت پیش‌نویس جدید قطعنامه آمریکا را دوباره رد خواهد کرد مجید تخت روانچی سفیر و نماینده دایم ایران  در سازمان ملل صبح چهارشنبه در توئیتی نوشت: آمریکا پس از مخالفت اعضای شورای امنیت، مجبور به عقب‌نشینی از پیش‌نویس قطعنامه تحریم تسلیحاتی ایران شد و امروز نسخه دیگری را ارائه داد که آن هم نقض قطعنامه ۲۲۳۱ است و به طور حتم شورای امنیت این پیش نویس را هم - دوباره - رد خواهد کرد. 

 

مکرون: دیدگاه ما با آمریکا کاملا متفاوت است روز گذشته امانوئل مکرون رئیس جمهور فرانسه در گفت و گو با روحانی رئیس جمهور کشورمان گفت:  دیدگاه ما با آمریکا درباره تمدید تحریم تسلیحاتی ایران کاملا متفاوت است و این موضوع را به صراحت به آن ها گفته ایم. روحانی : عواقب تصویب قطعنامه جدید آمریکا به عهده بانیان آن است اما از سوی دیگر مقامات کشورمان نیز در یکی دو روز گذشته دربرابر این اقدامات آمریکا واکنش ها و حتی پیش بینی هایی داشتند.

 

دکتر روحانی رئیس جمهور کشورمان صبح روز گذشته در نشست هیئت دولت اظهار کردند: آمریکایی ها آمدند یک قطعنامه‌ای را ارائه کردند علیه قطعنامه‌ 2231 که قطعنامه را نقض کنند. امید فراوان داریم که یک بار دیگر آمریکا شکست خود را  لمس کند و انزوای خودش را ببیند؛ اما در عین حال موضع ما روشن است؛ اگر چنین قطعنامه‌ای در سازمان ملل علیه بخشی از 2231 تصویب شود  به معنای آن است که نقض فاحش برجام انجام گرفته و دیگر عواقب آن به عهده بانیان این کار است؛ عواقب آن به عهده کسانی است که در این زمینه تلاش می‌کنند.

 

وی افزود: این حکومت از روز اول شکست خورد و حالا رو ندارد که بگوید من مسیر اشتباه را انتخاب کردم؛ می‌گوید اگر من انتخاب شدم بلافاصله با ایران به مصالحه می‌رسم؛ اگر شما راست می‌گویید و  دنبال صلح هستید که همیشه دنبال جنگ بودید، اگر شما دنبال حل هستید که همیشه دنبال مشکل بودید و هیچ وقت دنبال حل نبودید، چرا این کارها را در این مدت سه سال و چند ماه علیه ملت آمریکا، علیه ملت ایران، علیه منطقه انجام دادید؟ 

 

ظریف: آمریکا برای اعضای شورای امنیت شعوری قائل نیست

محمد جواد ظریف وزیر خارجه کشورمان نیز در جمع خبرنگاران در پاسخ به این پرسش که واکنش جمهوری اسلامی به احتمال تمدید تحریم تسلیحاتی ایران چیست؟ گفت: آمریکایی‌ها سه ماه است روی یک قطعنامه‌ بسیار طولانی و تند مشغول رایزنی با همه دنیا بودند اما به این نتیجه رسیدند که این قطعنامه کمتر از پنج رای می‌آورد.

 

حتی در برخی پیش‌بینی‌ها در نیویورک گفته شد که این قطعنامه یک یا دو رای می‌آورد.

 

هفته گذشته آمریکایی‌ها گفتند که روز دوشنبه به صورت رسمی سندشان را پخش می‌کنند و روز بعد درباره آن رأی‌گیری انجام می‌شود اما دیروز عصر(عصر سه شنبه) شنیدیم که رأی‌گیری را به تعویق انداختند. آنان یک قطعنامه کوتاه‌تر و در چند بند اما با همان هدف قبلی را منتشر کردند. آنان برای اعضای شورای امنیت شعوری قائل نیستند و فکر می‌کنند اگر یک قطعنامه چند صفحه‌ای را به چند خط برسانند، تغییر محتوایی ایجاد شده است! ظریف تصریح کرد: یقین دارم که این قطعنامه هم رای نخواهد آورد. حتی تعداد آرای آن هم بسیار کم خواهد بود و به احتمال قریب به یقین با قطعنامه جدیدی روبه‌رو نمی‌شویم.

 

برجام و لبنان محور گفت و گوی تلفنی روحانی و مکرون

رئیس جمهور کشورمان در تماس تلفنی با رئیس جمهور فرانسه به سراغ برجام و تحریم تسلیحاتی ایران رفت و از دعوت مکرون برای حضور ایران در گروه بین‌المللی کمک به حل مشکلات لبنان استقبال کرد. به گزارش ایرنا ،حجت الاسلام والمسلمین دکتر حسن روحانی روز گذشته در گفت و گو با امانوئل مکرون رئیس جمهوری فرانسه، با تاکید بر این که اروپا نباید تحت تاثیر آمریکا قرار بگیرد و در دام این کشور بیفتد، اظهار کرد:« حفظ برجام و قطعنامه ۲۲۳۱ یک تعهد اساسی از سوی همه کشورهایی است که امروز در برجام باقی مانده‌اند و انتظار ما این است که چه در آژانس و شورای حکام و چه در شورای امنیت سازمان ملل، مشورت و رایزنی‌های دقیق و همکاری میان ایران و سه کشور اروپایی و دو کشور روسیه و چین انجام شود تا مانع رسیدن مخالفان برجام به اهداف خود باشد.»

 

وی تاکید کرد:قطعنامه ای  که آمریکایی ها به شورای امنیت سازمان ملل پیشنهاد داده اند، نقض قطعنامه 2231 شورای امنیت است و همه کشورها به ویژه 1+4 باید به شدت با آن مخالفت کنند. روحانی افزود: طبق قطعنامه 2231 شورای امنیت از 18 اکتبر باید تحریم تسلیحاتی ایران برداشته شود و اگر آمریکا بخواهد اقدامی برخلاف آن انجام دهد، نقض قطعنامه است. رئیس جمهور همچنین با اشاره به کمک‌های ارسالی  ایران به لبنان بلافاصله پس از وقوع این حادثه از دعوت رئیس جمهوری فرانسه برای حضور ایران در گروه بین‌المللی کمک به حل مشکلات لبنان استقبال کرد.

 

در ادامه این گفت وگوی تلفنی، رئیس جمهور فرانسه  با تاکید بر ضرورت حفظ برجام، تصریح کرد:« دیدگاه ما با آمریکا درباره تمدید تحریم تسلیحاتی ایران کاملا متفاوت است و این موضوع را به صراحت به آن ها گفته ایم.» وی همچنین خاطر نشان کرد:« در حال انجام اقداماتی برای فعال‌تر شدن سیستم مالی اروپا با ایران هستیم.» مکرون همچنین خواستار کمک ایران برای حل بحران سیاسی لبنان شد و از ایران برای حضور در گروه اقدام بین المللی برای حل بحران لبنان دعوت کرد.