هم اکنون عضو شبکه تلگرام رجانیوز شوید
دوشنبه، 31 شهريور 1399
ساعت 16:27
به روز شده در :

 

 

 

رجانیوز را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

 

چهارشنبه 22 مرداد 1399 ساعت 15:43
چهارشنبه 22 مرداد 1399 15:26 ساعت
2020-8-12 15:43:30
شناسه خبر : 338426
وزیر امور خارجه سوئد از برگزاری نشستی در روز جمعه با حضور دیگر وزرای خارجه کشورهای عضو اتحادیه اروپا در مورد اعمال تحریم‌‌هایی علیه بلاروس خبر داده است.

«آن لیند» وزیر امور خارجه سوئد گفته، وی به نشستی با حضور وزرای امور خارجه اتحادیه اروپا دعوت شده تا در مورد اعمال تحریم‌های احتمالی علیه بلاروس به بحث و گفت‌وگو بپردازند.

 

به نوشته وبگاه راشا تودی، لیند در مصاحبه با یک شبکه رادیویی روز چهارشنبه گفته: «امروز صبح، فراخوانی برای [برگزاری] نشستی با وزرای خارجه فوق‌‌العاده کشورهای اتحادیه اروپا در روز جمعه داده شد و ما به طور دقیق در مورد این [تحریم‌ها] بحث خواهیم کرد.»

 

«جوزپ بورل» مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا روز گذشته (سه شنبه) در واکنش به تحولات اخیر در بلاروس، این کشور اروپایی را به اعمال تحریم‌هایی تهدید کرد.

 

بورل طی بیانیه‌ای گفت که اتحادیه اروپا آماده اتخاذ اقداماتی علیه مقامات این کشور به دلیل خشونت و بازداشت های غیرقانونی است.

 

مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا استفاده از زور علیه معترضان در این کشور را محکوم کرده و گفت که انتخابات اخیر در بلاروس با معیارهای بین المللی تطابق نداشته و آزاد و عادلانه نبوده است.

 

معترضان در شهر‌های مختلف بلاروس سه شب متوالی دست به تجمع زده‌اند؛ تجمعاتی که به خشونت کشیده شد و طبق اعلام وزارت کشور بلاروس دستکم یک کشته بر جا گذاشته است.

 

دلیل شکل گیری این اعتراضات، پیروزی مجدد الکساندر لوکاشنکو، رئیس‌جمهور بلاروس در انتخابات ریاست‌جمهوری این کشور بود.

 

طبق اعلام کمیته مرکزی انتخابات بلاروس لوکاشنکو توانست با کسب ۸۰.۲۳ درصد آرا در این انتخابات پیروز شود و این در حالی بود که سهم خانم اسوتلانا تیخانوفکسایا، رقیب اصلی لوکاشنکو تنها ۹.۹ درصد آرا بوده است.