هم اکنون عضو شبکه تلگرام رجانیوز شوید
پنجشنبه، 2 بهمن 1399
ساعت 09:06
به روز شده در :

 

 

 

رجانیوز را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

 

چهارشنبه 15 مرداد 1399 ساعت 09:54
چهارشنبه 15 مرداد 1399 09:50 ساعت
2020-8-5 09:54:29
شناسه خبر : 338310
یکی از رشته‌های محبوب و پرطرفدار وزارت بهداشت به ویژه در مقطع کارشناسی ارشد رشته تغذیه است. این رشته از این جهت که بیشتر با انواع مواد غذایی، ارزش غذایی آن‌ها، رژیم‌های متعدد غذایی و در نهایت درمان‌های گوناگون مبنی بر تغذیه سروکار دارد به همین علت سطح رقابت آن در بازار کار در مقایسه با سایر رشته‌های تحصیلی بسیار بالا است.
یکی از رشته‌های محبوب و پرطرفدار وزارت بهداشت به ویژه در مقطع کارشناسی ارشد رشته تغذیه است. این رشته از این جهت که بیشتر با انواع مواد غذایی، ارزش غذایی آن‌ها، رژیم‌های متعدد غذایی و در نهایت درمان‌های گوناگون مبنی بر تغذیه سروکار دارد به همین علت سطح رقابت آن در بازار کار در مقایسه با سایر رشته‌های تحصیلی بسیار بالا است.

مقطع کارشناسی ارشد تغذیه نیز به مثابه مقاطع دیگر آن در پنج زیر گرایش تقسیم بندی می‌شود که هر یک از آن‌ها با عنوان زیرگروه رشته تغذیه در دانشگاه‌های مختلف تحت نظارت وزارتبهداشت دانشجو می‌پذیرد. از بین گرایش‌ها محبوب ترین و پرطرفدار‌ترین آن ارشد تغذیه ورزشی و ارشد تغذیه بالینی است که به دلیل امکان بازار کار بیشتر و نیز تأسیس مراکز مشاوره بسیار مورد توجه علاقه مندان به رشته علوم تغذیه واقع می‌شود. 
 

رشته‌های مجاز به ثبت نام در آزمون کارشناسی ارشد تغذیه

از آنجایی که رشته پرطرفدار تغذیه با یکی از بنیادی ترین بخش های زندگی انسان یعنی تغذیه در ارتباط است لذا از نظر کلینیکی کارشناسی ارشد تغذیه به موازات مقاطع دیگر، شیوه تغذیه صحیح در جهت بهبود بیماری و همچنین توازن میان تغذیه، فعالیت و رژیم غذایی را مورد بررسی و ارزیابی قرار می دهد. شاید به همین خاطر است که قریب به اکثریت فارغ التحصیلان این رشته سودای تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد را در سر پرورانده و نسبت به آن تمایل نشان می دهند. اطلاعیه های به دست آمده از وزارت علوم بهداشت حاکی از آن است که افرادی که فارغ التحصیل رشته‌های زیر هستند (فارغ از تمامی گرایش‌ها) می‌توانند در آزمون کارشناسی ارشد تغذیه شرکت کرده و نسبت به ادامه تحصیل در آن اقدام نمایند. لازم به ذکر است که این آزمون هر ساله در فصل بهار برگزار می گردد.

باید گفت پذیرش در مقطع کارشناسی ارشد تغذیه ورزشی و بالینی به مراتب اندکی سخت تر است. بسیاری از افرادی که در این آزمون شرکت می کنند به وضوح عامل موفقیت خود را در برنامه ریزی های مشخص شده و پیاپی، استفاده از منابع درسی خوب و سنجیده، راهنمایی هایی خوب کسانی که در این رشته موفق به اخذ مدرک کارشناسی ارشد شده اند و در نهایت تلاش و پشتکار خود می دانند. رشته هایی که شرایط لازم برای شرکت در آزمون کارشناسی ارشد تغذیه دارند عبارت اند از:

• علوم تغذیه: رشته‌های مجاز در این مقطع شامل کارشناسی علوم تغذیه، بهداشت مواد غذایی (کلیه گرایش‌ها به جز گرایش با منشاء دامی)، کارشناسی علوم و صنایع غذایی، مهندسی علوم و صنایع غذایی، زیست شناسی عمومی، زیست شناسی سلولی مولکولی (گرایش‌های بیوشیمی، ژنتیک، بیوتکنولوژی، علوم سلولی مولکولی)، پرستاری، مامایی، بهداشت عمومی، علوم آزمایشگاهی، بیوشیمی، رژیم شناسی، اقتصاد تغذیه می باشد.
• علوم تغذیه در بحران و حوادث مترقبه: تمامی افرادی که فارغ التحصیل در این رشته با گرایش‌هایی همچون کارشناس علوم تغذیه، علوم آزمایشگاهی، علوم و صنایع غذایی، زیست شناسی گرایش میکروبیولوژی و بهداشت عمومی هستند می‌توانند در آزمون کارشناسی ارشد علو تغذیه در بحران شرکت نمایند. 
• علوم بهداشتی در تغذیه: با گرایش‌هایی همچون کارشناس علوم تغذیه، کارشناس رژیم شناسی، کارشناس مامایی، پرستاری، کارشناس بهداشت عمومی، کارشناس داروسازی، کارشناس بهداشت مواد غذایی، کارشناس علوم پزشکی و... نیز می‌توانند نسبت به شرکت در آزمون ارشد علوم بهداشتی در تغذیه شرکت کنند.
• کارشناسی ارشد تغذیه ورزشی: رشته‌های کارشناسی علوم تغذیه، دکتری حرفه ای پزشکی، دندانپزشکی و داروسازی مجاز به شرکت در مقطع کارشناسی ارشد تغذیه ورزشی هستند.
• کارشناس ارشد تغذیه بالینی: فقط فارغ التحصیلان کارشناسی رشته علوم تغذیه مجاز به شرکت در این آزمون می باشند.
 
 

بازار کار کارشناسی ارشد تغذیه ورزشی

شما به عنوان فارغ التحصیل و دانش آموخته ارشد تغذیه ورزشیمی توانید در مکان هایی همچون سالن های ورزشی، باشگاه های بدنسازی و همچنین کارشناس ارشد مشاور تغذیه در مراکز آموزش عالی و مدارس مختلف مشغول به کار شوید. از جمله وظایف کارشناسان تغذیه ورزشی شامل:

• ارائه مشاوره تخصصی به مربیان ورزشی، فدراسیون‌ها و هیات های ورزشی و ورزشکاران رشته‌ های مختلف در خصوص تغذیه و مکمل های ورزشی
• مشارکت‌ در آموزش های عمومی و ترویج تغذیه مناسب ورزشیآشنا نمودن آنان با مبانی تغذیه مناسب ورزشی
• مشارکت در آموزش های تخصصی در سطوح دانشگاهی در صورت تایید صلاحیت آکادمیک
• انجام پژوهش‌های علمی، انتشار مقالات در حیطه تخصصی تغذیه ورزشی

 

 

زمینه های فعالیت کارشناس ارشد تغذیه بالینی

ارشد تغذیه بالینی همچون سایر مقاطع به عنوان شاخه‌ای از رشته علوم تغذیه به حساب می‌آید که با هدف مشاوره‌های تغذیه‌ای صحیح و مفید به بیماران و همچنین ارزیابی و تنظیم انواع رژیم‌های غذایی وارد بازار کار شد. در واقع هدف از تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد این رشته، توانمند سازی و آگاه ساختن محصلانی است که قادر به ارائه چنین برنامه‌هایی و در نهایت انجام پژوهش‌های صحیح در زمینه تغذیه بالینی است. از این رو تمامی دانش آموختگانی که موفق به اخذ مدرک کارشناسی ارشد تغذیه بالینی می‌شوند می‌توانند نسبت به اجرای وظایف زیر در جامعه اقدام نمایند:

• بررسی و ارزیابی وضعیت تغذیه‌ای بیماران
• تعیین انواع رژیم‌های غذایی مناسب برای بیماران
• ارائه مشاوره تغذیه‌ای صحیح
• آنالیز تداخلات غذایی با داروهای تجویز شده پزشک مربوطه
• ارائه مشاوره‌های تغذیه‌ای در بیمارستان‌ها به عنوان یکی از اعضای کادر درمانی