هم اکنون عضو شبکه تلگرام رجانیوز شوید
شنبه، 25 مرداد 1399
ساعت 03:47
به روز شده در :

 

 

 

رجانیوز را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

 

شنبه 11 مرداد 1399 ساعت 15:52
شنبه 11 مرداد 1399 15:51 ساعت
2020-8-1 15:52:32
شناسه خبر : 338229
ایران یکی از کشورهای خشک و کم باران جهان به حساب آمده و متوسط بارندگی آن ۲۵۰ میلی متر است. به عنوان مثال متوسط بارندگی در استان یزد بین ۹۰ تا ۱۰۰ میلی متر بوده که سالانه با کاهش سفره آب زیر زمینی و پایان رفتن آن مواجه هستیم. راندمان آب آبیاری در بخش کشاورزی ایران در حال حاضر بین ۳۳ تا ۳۵ درصد گزارش شده است و ما باید این راندمان آبیاری را به روش های گوناگون از جمله با استفاده از روش های مختلف آبیاری تحت فشار افزایش دهیم.

آبیاری قطره‌ای و آبیاری تحت فشار از جمله سیستم‌های آبیاری است که میتواند باعث صرفه جویی آب در مصرف شود و حتی سطح زیر کشت را نیز افزایش دهد. لذا با توجه به کمبود آب در کشور، صرفه جویی از اهمیت خاصی برخوردار می باشد.

لوله و اتصالات پلی اتیلن از اصلی‌ترین اجزای سیستم‌های آبیاری قطره‌ای است و انواع لوله پلی اتیلن در سایزهای مختلف در بخشهای مختلف سیستم کاربرد دارد و اتصالات آبیاری قطره‌ای در مسیر استفاده می‌شود.

لوله پلی اتیلن آبیاری

اتصالات آبیاری قطره‌ای و آبیاری تحت فشار تمام از پلی اتیلن میباشد. نصب آسان، قیمت مناسب و تولید سریع از مهمترین مزایای این اتصالات است که باعث محبوبیت و استفاده روز افزون از این محصولات شده است.

با قاطعیت تمام میتوان عنوان کرد که سیستم‌های نوین آبیاری بدون لوله و اتصالات پلی اتیلن امکان توسعه و فراگیر شدن را نداشتند. تقربیا در تمامی مزارع، و گلخانه‌های جهان، لوله‌های پلی اتیلن به شکلی مورد استفاده قرار گرفته است، از سایزهای بزرگ این لوله‌ها می‌توان در انتقال آب‌ پر فشار و در شبکه‌ی تقسیم آب استفاده نمودن و در نهایت برای آبیاری گیاهان و زمین‌های کشاورزی از سایز‌های کوچک و ریز استفاده نمود.

مشخصات عمده و شاخص لوله پلی اتیلن در سیستم آبیاری تحت فشار به شرح زیر است:

 • کاربرد لوله پلی اتیلن در آبیاری تحت فشار
 • ضریب هیزن ویلیام این لوله ۱۴۰ می باشد (هر چه ضریب هیزن ویلیام لوله بیشتر باشد اصطحکاک آب در داخل لوله کمتر است)
 • محاسبه قطر لوله بر اساس قطر دهانه قطر دهانه خارجی لوله است و بر حسب میلی متر می باشد.
 • فشار کارکرد آن ۵/۲-۴-۶-۱۰ اتمسفر است.
 • اتصالات آن رزوه ای و جوشی می باشد.
 • سایز لوله پلی اتیلن ۱۶-۲۰-۲۵-۳۲-۴۰-۵۰-۶۳-۷۵-۹۰-۱۱۰-۱۲۵ -۱۴۰-۱۶۰-۱۸۰-۲۰۰-۲۲۵-۲۵۰-۲۸۰-۳۱۵ میلی متر است.

لوله پلی اتیلن کشاورزی در جهت صرفه جویی و مصرف بهینه آب در کشاورزی با روش‌های مدرن آبیاری فراوانی که بوجود آمده است و هر روز در حال توسعه می‌باشد عنصر اصلی است. انتقال و کنترل آب به‌ وسیله‌ی لوله‌های پلی اتیلن و انجام برخی از سیستم‌های مدرن آبیاری شامل موارد زیر می‌باشد: آبیاری تحت فشار، آبیاری قطره‌ای، آبیاری بوسیله نوار آبیاری، آبیاری بارانی، آبیاری موضعی

همچنین در روش‌های سنتی آبیاری و آبیاری سطحی جهت انتقال آب از لوله‌های پلی اتیلن بهره می‌برند تا از تبخیر آب و فرورفتن آب در خاک جلوگیری نمایند و لوله‌ پلی اتیلن دریچه‌دار از بارزترین انواع لوله‌های پلی اتیلن در این امر می‌باشد.

اتصالات متنوعی ( دریپر ) جهت آبیاری باغات و مزارع تولید و به بازار عرضه شده است که به وسیله آنها می‌توان میزان آب خروجی را کنترل نمود و در میزان آب مصرفی صرفه جویی فراوانی انجام داد و از تبخیر و هدر رفت آب جلوگیری نمود.

برخی از مزایای استفاده از لوله‌های پلی اتیلن در کشاورزی

 • کاهش هزینه‌های مرتبط به سیستم‌های نصب و راه‌اندازی و مدیریت آبیاری
 • افزایش سرعت، حجم و فشار انتقال آب پاک به محصولات کشاورزی به صورت کاملا کنترل شده
 • کاهش از دست دادن آب و یا نشت آب در مقایسه با سیستم‌های لوله کشی سنتی
 • افزایش بهره‌وری از تجهیزات و کارکنان با توجه به نصب و راه‌اندازی آسان لوله‌های پلی اتیلن
 • کاهش خطر از کار افتادگی سیستم آبرسانی
 • کاهش هزینه های تعمیر و نگهداری سیستم آبیاری و آبرسانی

آبیاری قطره‌ای هزینه‌های بهره برداری را کاهش می‌دهد و این مسئله اساسی در این روش جدید ‏است. سیستم‌های قطره ای به آب کمتری نسبت به سایر سیستمهای متداول آبیاری نیاز دارد. مثلاً‌ در باغات درختان جوان، آبیاری با ‏سیستم قطره‌ای تنها نصف آب مورد نیاز آبیاری بارانی یا سطحی مصرف می‌کند. با مسن‌تر شدن درختان، صرفه‌جوئی در آب با سیستم ‏قطره‌ای کاهش می‌یابد ما هنوز برای بسیاری باغداران آبیاری موثر با سیستم قطره‌ای بعلت کمبود و قیمت بالای آب، اهمیت دارد. هزینه ‏کارگر برای آبیاری را می‌توان کاهش داد، زیرا در سیستم قطره‌ای کافی است که پخش آب در لوله پلی اتیلن و اتصالات آن تنظیم گردیده و سیستم به کار انداخته شود. این ‏تنظیم‌ها توسط وسایل اتوماتیکی انجام می‌گیرد که نیاز به کارگر چندانی ندارد‎ . ‎