هم اکنون عضو شبکه تلگرام رجانیوز شوید
سه شنبه، 8 مهر 1399
ساعت 13:10
به روز شده در :

 

 

 

رجانیوز را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

 

پنجشنبه 2 مرداد 1399 ساعت 13:07
پنجشنبه 2 مرداد 1399 13:06 ساعت
2020-7-23 13:07:41
شناسه خبر : 338056
بنیاد نوبل که برگزاری مراسم سالانه اعطای جایزه نوبل را مدیریت می‌کند، روز گذشته از لغو برگزاری این مراسم در دسامبر سال جاری میلادی به علت شیوع ویروس کرونا خبر داد.

البته لغو برگزاری مراسم حضوری اعطای جایزه نوبل به معنای عدم اعطای جایزه مذکور به برگزیدگان نیست و بنیاد نوبل تصریح کرده که امسال این کار به شیوه‌هایی جدید انجام می‌شود.

 

این اولین بار از سال ۱۹۵۶ بدین سو است که مراسم حضوری اعطای جایزه نوبل لغو شده و برگزار نمی‌شود. در آن سال این مراسم حضوری لغو شد تا نیازی به دعوت از سفیر شوروی به مراسم نباشد. در سال ۱۹۵۶ شوروی به علت مقابله با انقلاب مجارستان مورد انتقادهای شدید قرار گرفته بود. در بخشی از بیانیه بنیاد نوبل در این زمینه آمده است: امسال سال خاصی است و همگان باید با فداکاری خود را به طور کامل با شرایط جدید منطبق سازند.

 

برندگان جایزه نوبل معمولاً در رشته‌های فیزیک، پزشکی، شیمی، ادبیات، صلح و اقتصاد از ۵ تا ۱۲ ماه اکتبر معرفی شده و سپس مراسم اعطای جایزه به افراد برگزیده در رشته‌های مختلف علمی در هفته نوبل در ماه دسامبر در استکهلم پایتخت سوئد برگزار می‌شود.

 

تعداد حضار این مراسم معمولاً به ۱۳۰۰ نفر بالغ می‌شود و بدیهی است که در شرایط شیوع ویروس کرونا گردهمایی این چنینی بسیار خطرناک بوده و می‌تواند منجر به بیمار شدن صدها نفر شود.