هم اکنون عضو شبکه تلگرام رجانیوز شوید
پنجشنبه، 3 مهر 1399
ساعت 05:51
به روز شده در :

 

 

 

رجانیوز را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

 

چهارشنبه 1 مرداد 1399 ساعت 14:53
چهارشنبه 1 مرداد 1399 14:51 ساعت
2020-7-22 14:53:08
شناسه خبر : 338036

مفهوم حضانت به معنای مراقبت و حمایت جسمی از کودک است و  شامل حمایت روحی و اخلاقی کودک نیز می شود .

به همین خاطر است که کسی که حضانت کودک بر عهده می گیرد باید دارای شرایطی باشد .

کودک باید در یک محیطی امن و پر از آرامش زندگی کند و این حق طبیعی و معمولی یک کودک است که خانواده می تواند پناهگاهی آرام و مطمئن برای فرزند باشد ولی متاسفانه در مواقعی که والدین از یکدیگر طلاق می گیرند باید تمام سعی بر این باشد کودک کم ترین آسیب را ببیند و او در آرامش باشد و خلل زیادی در رشد کودک به وجود نیاید .

شرایط حضانت فرزند بعد از طلاق زوجین

در قانون برای بعد از طلاق زوجین قوانینی برای حضانت فرزند وجود دارد که باید هردو طرف آن را رعایت کنند. به این صورت که کودک تا 7 سالگی باید درکنار مادر باشد و حضانت او برعهده ی مادر است و بعد از  7سالگی تا سن بلوغ برعهده پدر می باشد.  ممکن است یکی از طرفین حضانت را قبول نکند که دادگاه او را مجبور به این کار می کند. برطبق قانون تعیین شده حضانت فرزند حقی است که بر گردن والدین است و باید عهده دار این حق و حقوق نسبت به فرزند خود باشند.

حضانت فرزندان تا به سن بلوغ است بعد از آن خود باید تصمیم بگیرد که می خواهد با چه کسی زندگی کنند .

شرایط  به عهده گرفتن حضانت فرزندان بعد از طلاق

  • شایستگی اخلاقی
  • توانایی عملی
  • عقل
  • اسلام
  • عدم ازدواج مادر با کسی دیگر
  • نداشتن اعتیاد زیان آور به الکل و مواد مخدر
  • نداشتن فساد اخلاقی
  • بیمار روانی نباشد
  • کتک زدن بیش از حد فرزند
  • سواستفاده و مجبور کردن فرزند به کارهای غیر اخلاقی

بیشتر بدانیم: چگونه بهترین وکیل تهران را پیدا کنیم؟

 

شرایط حضانت فرزند بعد از طلاق توافقی

حضانت فرزندان در طلاق توافقی برطبق توافق بین والدین است ولی اگر در آینده یکی از والدین در نقش خود کوتاهی کند دیگری می تواند از او سلب حضانت کند.

در طلاق توافقی یکی از زوجین می توانند بر اساس چیزی که توافق کرده اند حق حضانت دائمی فرزند را بگیرد و در اینصورت طرف دیگر حق ملاقات با فرزند خود را طبق شرایط و اصولی که از قبل مشخص شده است را دارد  و در هر شرایطی نفقه کودک بر عهده ی پدر است .

شرایط حضانت فرزند بعد از فوت والدین

بر طبق قانون نوشته شده حضانت فرزند بعد از فوت والدین  در مرحله اول به پدر بزرگ پدری کودک می رسد.

حضانت فرزندان بعد از فوت پدر

طبق ماده 1171 قانون مدنی, هنگام فوت یکی از والدین، حضانت فرزند با والد زنده است  حتی اگر فوت کرده، پدر فرزند باشد و برای او قیم انتخاب کرده باشد. معنی این جمله این است که اگر پدر فرزند فوت کرده باشد حضانت طفل بر عهده مادر است و این امر فقط زمانی سلب می شود که مادر در نقش خود کوتاهی کند و صلاحیت اخلاقی مراقبت از کودک را نداشته باشد.

در صورتی که هردوی والدین فوت کرده باشند حضانت در درجه اول به پدر بزرگ پدری فرزند می رسد و هزینه های تعریف شده  توسط دادگاه برای حضانت از فرزند  بر عهده پدر یا جد پدری است .

نحوه گرفتن حضانت فرزند توسط مادر

طبق ماده 1169 قانون مدنی که نوشته شده است حق حضانت فرزند تا 7 سالگی بر عهده مادر است و در این مدت نفقه برعهده پدر یا جد پدری است و اگر نسبت به ان بی مسئولیتی کنند زن می تواند شکایت کند.

و در بعضی مواقع  مادر با بخشیدن مهریه خود حق حضانت دائمی فرزند را بر عهده می گیرد.

قوانین جدید در حضانت فرزند

طبق قانون گذشته حق حضانت فرزند پسر تا 2 سال و دختر تا 7 سال برعهده ی مادر بود ولی در قانون جدید حق حضانت به 7 سال تغییر پیدا کرد یعنی حق حضانت هم دختر هم پسر تا 7 سالگی بر عهده مادر است و بعد از 7 سالگی تا رسیدن به سن بلوغ که در پسران 15 سالگی و در دختران در 9 سالگی ( قمری ) است بر عهده پدر است و بعد از آن فرزند خود تصمیم می گیرد که در کنار کدام بماند . همه هزینه  ها و نفقه فرزند بر عهده  پدر و جد پدری اوست .

بیشتر بخوانیم:  استفاده از مشاوره حقوقی چه مزایایی دارد؟

 

در چه شرایطی از والدین سلب حضانت می گردد ؟

هرگاه دارنده حضانت کوتاهی در نقش خود انجام دهد و کارهای غیر اخلاقی انجام دهد که باعث آسیب زدن به فرزند شود و طفل از لحاظ روحی و جسمی در خطر باشد ; حضانت از او سلب می گردد .

موارد سلب حضانت از والدین

اشتهار به فساد اخلاق و فحشا

اعتیاد زیان بار به الکل و مواد مخدر و قمار

بیماری های روانی با تشخیص پزشکی قانونی

سوء استفاده و اجبار طفل به کار های غیر اخلاقی

کتک زدن فرزند بیش از حد

در برخی موارد پدر و مادر برای گرفتن حضانت فرزند دچار مشکل می شوند، از این رو به سراغ وکیل پایه یک دادگستری می روند تا حق حضانت فرزند را دریافت کنند. پرونده حضانت فرزند با پیچیدگی های همراه است که اگر  از یک وکیل با تجربه در این امر استفاده نشود علاوه بر اذیت شدن فرزند در این پروسه، روند پرونده برخلاف میل باطنی والدین پیش خواهد رفت.