هم اکنون عضو شبکه تلگرام رجانیوز شوید
چهارشنبه، 9 مهر 1399
ساعت 14:06
به روز شده در :

 

 

 

رجانیوز را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

 

سه شنبه 31 تير 1399 ساعت 10:24
پنجشنبه 2 مرداد 1399 10:20 ساعت
2020-7-21 10:24:55
شناسه خبر : 337962
پخش این سریال کمدی خانوادگی که به گفته‌ی منتقدان سینما و تلویزیون از کیفیت مناسبی برخوردار است، در شرایطی که در 6 ماه گذشته تلویزیون تنها دو سریال بالای 50 درصد مخاطب داشته می‌تواند کمک خوبی به صدا و سیما در راستای حفظ مخاطب باشد.
پخش این سریال کمدی خانوادگی که به گفته‌ی منتقدان سینما و تلویزیون از کیفیت مناسبی برخوردار است، در شرایطی که در 6 ماه گذشته تلویزیون تنها دو سریال بالای 50 درصد مخاطب داشته می‌تواند کمک خوبی به صدا و سیما در راستای حفظ مخاطب باشد.
گروه فرهنگ-رجانیوز: سریال «کتونی زرنگی» به کارگردانی علی ملاقلی‌پور و تهیه‌کنندگی محمدرضا شفاه قرار بود از 11 بهمن ماه روی آنتن شبکه‌ سه برود اما به ناگهان با تصمیم معاونت سیما پخش آن متوقف شد.
 
پخش این سریال کمدی خانوادگی که به گفته‌ی منتقدان سینما و تلویزیون از کیفیت مناسبی برخوردار است، در شرایطی که در 6 ماه گذشته تلویزیون تنها دو سریال بالای 50 درصد مخاطب داشته می‌تواند کمک خوبی به صدا و سیما در راستای حفظ مخاطب باشد.
 
به گزارش رجانیوز، 14 بهمن ماه 98 مرتضی میرباقری در جمع خبرنگاران پیرامون عدم پخش سریال «کتونی زرنگی» گفت: «این سریال از نظر کیفی صلاحیت پخش ندارد.»
 
درحالی میرباقری عدم پخش این سریال را کیفیت پایین آن عنوان می‌کند که برخی از منتقدان سینما و تلویزیون که این سریال به صورت خصوصی برای آن‌ها اکران شده است نظر متفاوتی با معاونت سیمای صداوسیما دارند.
 
نظر منتقدان درباره کیفیت سریال «کتونی زرنگی» چیست؟
ایزد مهرآفرین، خبرنگار حوزه فیلم و سریال: «آن چیزی که من روی پرده دیدم، با صحبت‌های میرباقری، بسان خشکی و دریا و آب و آتش بود؛ با ۱۸۰ درجه تفاوت.
 
واقعیت این است که سریال «کتونی زرنگی» نه کار ضعیف و سطحی بود و نه سریالی بی‌هدف و ندانم‌کار. اتفاقا بسیار هدفمند، با شناخت و با ایده ساخته شده است؛ یک سریال کمدی پر ریتم و بزن و بکوبی از جنس فیلم‌های «احمق و احمق‌تر».
 
جان کلام این است که «کتونی زرنگی» نه یک شاهکار بی‌بدیل است و نه یک کار سطحی و هدر رفته. ولی به جرات می‌توان گفت اگر پخش بشود، جزو سریال‌های با کیفیت و آبرومند تلویزیون خواهد بود که مخاطبان خودش را سریع پیدا خواهد کرد.
 
به نظر می‌رسد حاشیه‌های پیرامون این سریال بیشتر به درگیری‌های درون سازمانی بر می‌گردد و به قول معروف، گوشت قربونی در این وسط، مخاطب بی‌نوایی است که باید از پسِ دعوای مدیران سیما به شبکه‌های ماهواره‌ای پناه ببرد.»
 
میکائیل دیانی، روزنامه‌نگار: «با توجه به اینکه میرباقری نسبتی برای قیاس صلاحیت کیفی سریال نداده بود حرف او بدان معنا بود که احتمالا این سریال ضعیف ترین سریال ساخته شده تلویزیون در طول تاریخش بوده که معاونت سیما حاضر شده جلوی پخش سریالی که همه فرایندهای قانونی از تایید فیلمنامه تا ساخت و... را طی کرده و هزینه سازمان پای آن گذاشته شده را کنار بگذارد؛ در حالیکه اگر مسئله قوت و ضعف سریال بود که همین حالا نیز آنتن تلویزیون از سریال های ضعیف و کم مخاطب بی بهره نیست!
 
از سوی دیگر از چند نفر شنیده بودم یکی دیگر از دلایل مخالفت با سریال روحانی طنزی است که در کار استفاده شده و طبیعی است در شرایطی که تلویزیون چهره مناسبی از یک روحانی فعال و اجتماعی در سریال هایش در چند سال اخیر نداشته؛ بردن اخوند در یک کاراکتر کمدی خیلی به صلاح نیست! القصه علاقه داشتم سریال را ببینم که با دعوت تهیه کننده و کارگردان فرصتی پیش آمد و به تماشا نشستیم.
 
طبیعتا نمی توانم بگویم سریال در سطح سریال های درجه یک تلویزیون بود اما سریالی بود که می تواند حد قابل قبولی از مخاطب را به همراه داشته باشد؛ می توان این را گفت که در سطح بسیاری از سریال های پخش شده چند سال اخیر است؛ حتی می شود گفت متوسط رو به بالا است!
 
قصه آن روان است و اتفاقا در جهت سیاست های کلی نظام و تقویت تولید ملی؛ خودکفایی و خوداتکایی و مبارزه با فساد اقتصادی و سیاسی است!
 
نکته جالب توجه سریال که از شنیده ها و مواجهه پیشینی ام متفاوت بود؛ نقش روحانی در داستان بود. روحانی یک نماینده مجلس بود که برخلاف شنیده ام؛ مخالف رانت؛ فساد سیاسی و اقتصادی و اتفاقا در قامت یک مصلح اجتماعی بود. شخصیتی که اصلا کمدی نوشته نشده بود! به نظرم این حساسیت بر شخصیت پردازی روحانیت در تلویزیون درست است؛ نباید مقدمات توهین به روحانیت فراهم شود، -که در کتونی زرنگی به هیچ وجه توهینی نیست- اما باید شرایطی را ایجاد کرد که بتوان با همه گروهها و قشرها و اصناف مواجهه ای واقعی داشت. به عنوان مثال امام رحمه الله علیه فرموده اند «ملا و آخوند اگر مهذب نباشد فسادش از همه کس بیشتر است» حالا باید این سوال و قضاوت در نظرگاه مدیران پاسخ داده شود که پخش این گزاره از تلویزیون با منطق «به روحانیت توهین نشود» چیست؟
 
در مجموع پس از تماشای سریال متوجه نشدم چرا باید جلوی پخش این سریال را بگیرند!؟» 
 
رضا صائمی، نویسنده و منتقد سینما: «کتونی زرنگی نه تنها از سطح کیفی متعارف سریال‌های دیگر پایین‌تر نبود که فضا و ساختار و قصه متفاوتی را روایت می‌کرد که تجربه‌ای جدید در کمدی اجتماعی بود و می‌تواند یک پیشنهاد تازه در سریال سازی باشد.
 
گرچه برخی صحنه‌های کار یا برخی پردازش‌های آن در خلق موقعیت کمیک و شخصیت پردازی‌ها و دیالوگ‌ها را نپسندیم و به نظرم جاهایی لحن کاراکترها لوس و اگزجره می‌شود اما کلیت کار قابل قبول است و به هیچ وجه سطح کیفی آن پایین‌تر از مجموعه‌های دیگر نیست.
 
ملاقلی پور تلاش کرده تا با پرهیز از فضاهای آپارتمانی و تنوع در لوکیشن‌های قصه، تحرک و پویایی قصه‌اش را تقویت کند. رگه‌هایی از فیلم قندون جهیزیه و فضای آنکه آن‌هم یک کمدی اجتماعی بود در کتونی زرنگی قابل ردیابی است که به ویژه با ذائقه مخاطبان جوان‌تر همسو است.
 
اینکه به دلیل برخی دعواهای درون سازمانی یا برخورد سلیقه‌ای یا اختلاف نظر سیاسی با کارگردان، سریالی که به سفارش و نظارت ناظر کیفی تلویزیون تولید شده پخش نشود و آن را به کیفیت نازل اثر نسبت دهند بی انصافی است. هم هزینه‌هایی که برای سریال شده و هم زحمت هنرمندانی که با این سریال همکاری کردند به هدر می‌رود هم مخاطب از تماشای یک سریال متفاوت نه لزوماً عالی محروم می‌شود»
 
ناظر کیفی سریال کتونی زرنگی هر جا لازم شد پای دفاع از این سریال خواهم ایستاد
از طرفی دیگر ملاقلی‌پور، کارگردان «کتونی زرنگی» در مصاحبه با آنا گفته بود: «هر سریال یک ناظر دارد که از ابتدا در مراحل مختلف به تولید آن نظارت دارد، سید مجید موسویان یکی از قدیمی‌ترین و باتجربه‌ترین ناظران کیفی سریال‌های کمدی سیما فیلم است که در سریال‌های خوبی چون «پژمان» یا سریال‌های رضا عطاران ناظر بوده و ناظر کیفی «کتونی زرنگی» نیز بود. جالب است بدانید موسویان معتقد است این سریال یکی از بهترین آثار تلویزیون است و به من گفته که هر جا لازم شد پای دفاع از این سریال خواهم ایستاد. کسی که از ابتدای راه به عنوان ناظر کیفی با ما همراه بوده، در فیلمنامه، تصویربرداری، تدوین و... نقطه نظراتش را مطرح کرده کیفیت سریال را تأیید کرده است.»
 
با بررسی نظرات منتقدان سینما و تلویزیون مشخص می‌شود که «کتونی زرنگی» برخلاف صحبت‌های میرباقری از کیفیت مناسبی برخوردار است و در صورت پخش می‌تواند جان تازه‌ای به وضعیت نه‌چندان خوب صدا و سیما ببخشد اما سوالی که با گذشت شش ماه همچنان بی‌پاسخ مانده این است که دلیل اصلی توقیف این سریال چیست؟ 
 
جدای از نظرات کارشناسی منتقدان سینما و تلویزیون، موسویان، ناظر کیفی سریال، کیفیت مناسب «کتونی زرنگی» را تایید کرده اما چرا شخص معاون سیما جلوی پخش این سریال را گرفته است؟