هم اکنون عضو شبکه تلگرام رجانیوز شوید
يكشنبه، 23 خرداد 1400
ساعت 19:42
به روز شده در :

 

 

 

رجانیوز را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

 

شنبه 28 تير 1399 ساعت 11:32
شنبه 28 تير 1399 11:28 ساعت
2020-7-18 11:32:31
شناسه خبر : 337850
محققان انگلیسی با توجه به علائم مختلف ابتلا به ویروس کرونا، ۶ نوع متمایز از کووید۱۹ را شناسایی کرده اند.

محققان ۶ نوع متمایز از کووید ۱۹ را با علائم خاص خود شناسایی کرده‌اند. این کشف به پزشکان کمک می‌کند بیمارانی که در معرض بیشترین خطر قرار دارند را شناسایی کنند.

 

پزشکان معتقدند اشکال مختلف بیماری شدت آن را در مبتلایان تعیین می‌کند و همینطور نشان می‌دهد کدام دسته از بیماران بستری شده در بیمارستان نیازمند دستگاه‌های کمک تنفسی هستند.

 

محققان کالج کینگ لندن این پژوهش را انجام داده‌اند. آنها معتقدند این مطالعه به تصمیم گیری درباره شیوه درمان افراد در موج دوم شیوع ویروس کرونا کمک می‌کند و جان افراد را نجات می‌دهد.

 

هرچند سرفه مداوم، تب و از بین رفتن حس بویایی به طور معمول سه علامت اصلی ابتلا به کووید ۱۹ شناخته می‌شوند، اما اطلاعات جمع آوری شده از ۱۶۰۰ کاربر اپلیکیشن « COVID Sumptom Study» در انگلیس و آمریکا نشان می‌دهد افراد مختلف علامت‌های متفاوتی را اعلام کرده‌اند.

 

این علائم عبارتند از سردرد، دردهای ماهیچه‌ای، خستگی، اسهال، سردرگمی، از بین رفتن اشتها، تنگی نفس و غیره. محققان به این نتیجه رسیدند که هریک از خوشه علائم در بدن افراد مبتلا نشان می‌دهد بیماری در بدن افراد با چه سرعتی پیشروی می‌کند و شدت بیماری چه میزان خواهد بود.

 

به گفته آنها روند بیماری در افراد بسیار متفاوت بود به طوری که ابتلا به ویروس کرونا در برخی بیشتر شبیه ابتلا به آنفلونزا بود اما برخی دیگر را قربانی کرد.

 

این ۶ دسته علائم که در بازه زمانی یکسانی از پیشروی بیماری ظهور می‌کنند، شدت بیماری کووید ۱۹ را در فرد نشان می‌دهند.

 

البته محققان معتقدند برخی علائم موجود در فهرست مانند سردرگمی، دل درد و تنگی نفس حاکی از شدت بالای بیماری هستند.

 

این ۶ دسته علامت ابتلا به ویروس کرونا عبارتند از:

۱- بیماری با شدت مشابه ابتلا به آنفلونزا بدون تب: سردرد، از بین رفتن حس بویایی، درد ماهیچه‌ای، سرفه، گلو درد، درد قفسه سینه، بدون تب

۲- بیماری با شدت مشابه آنفلونزا همراه تب: سردرد، از بین رفتن حس بویایی، سرفه، گلودرد، تب، از بین رفتن اشتها، گرفتگی صدا

۳- معده‌ای و روده‌ای: سردرد، از بین رفتن حس بویایی، از بین رفتن اشتها، اسهال، گلودرد، درد قفسه سینه، بدون سرفه

۴- بیماری شدید، سطح یک: سردرد، از بین رفتن حس بویایی، سرفه، تب، گرفتگی صدا، درد قفسه سینه، خستگی

۵- بیماری شدید، سطح دوم: سردرد، از بین رفتن حس بویایی، از بین رفتن اشتها، سرفه، تب، گرفتگی صدا، گلودرد، درد قفسه سینه، خستگی، سردرگمی، درد ماهیچه‌ای

۶- بیماری شدید، سطح سوم شکمی و تنفسی: سردرد، از بین رفتن حس بویایی، از بین رفتن اشتها، سرفه، تب، گرفتگی صدا، گلودرد، درد قفسه سینه، خستگی، سردرگمی، دردماهیچه ای، تنگی نفس، اسهال، درد شکمی.

 

تحقیقات نشان داد ۱.۵ درصد مبتلایان به کووید ۱۹ با علائم دسته یک، ۴.۴ درصد با علائم دسته دوم و ۳.۳ درصد افراد با علائم دسته سوم نیازمند دستگاه‌های کمک تنفسی بودند. همچنین طبق این آمار ۸.۶ درصد، ۹.۹ درصد و ۱۹.۸ درصد از افراد با علائم دسته‌های ۴، ۵ و ۶ نیازمند دستگاه‌های کمک تنفسی بوده‌اند. این در حالی است که نیمی از بیماران با علائم دسته ۶ در بیمارستان بستری شده بودند.

 

به گفته محققان بیشتر افراد مبتلا با نشانگر دسته‌های ۴،۵ یا ۶ افراد مسن‌تر و ضعیف‌تر، اضافه وزن و دارای بیماری‌های پیش زمینه‌ای مانند دیابت یا بیماری تنفسی بودند.