هم اکنون عضو شبکه تلگرام رجانیوز شوید
يكشنبه، 6 مهر 1399
ساعت 13:37
به روز شده در :

 

 

 

رجانیوز را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

 

شنبه 28 تير 1399 ساعت 11:30
شنبه 28 تير 1399 11:23 ساعت
2020-7-18 11:30:18
شناسه خبر : 337849
پس از ۱۰ روز درخواست ستاد کرونای تهران، برخی محدودیت‌های کرونایی از امروز (شنبه، ۲۸ تیر) اجرایی می‌شود.

از امروز ۲۸ تیر محدودیت های کرونایی در تهران اعمال می شود، محدودیت هایی که با توجه به خیز مجدد کرونا وضع خواهند شد تا بار مراجعه به بیمارستان ها کم شود.

 

چهارشنبه، ۱۸ تیر بود که وزیر بهداشت در جلسه اضطراری با ستاد مبارزه با کرونای تهران از وضع نگران کننده تهران سخن گفت و افزود: من پیش بینی تلخی برای تهران دارم و اگر کوتاه بیایید، متاسفانه بسیاری پیش بینی هایم درست از آب در می‌آید و امیدواریم این پیش بینی تحقق پیدا نکند.

 

نمکی ادامه داد: این جلسه را به اضطرار گذاشتم تا از زحمات شما تشکر کنم و تاکید کنم تا شرایط را جدی بگیرید، تهران گرفتارتان خواهد کرد و اگر دچار چالش جدیدی شوید، این چالش سهمگین است و درخواست داریم تا استاندار و تیم بهداشت و درمان وزارت بهداشت اولویت‌ها را با کمترین آسیب به کسب و کار‌ها اعلام کنند و در رابطه با نحوه کار ادارات و فعالیت کسبه و حمل و نقل و طرح ترافیک نظرتان را بگویید و اگر فکر می‌کنید لغو طرح ترافیک موثر است با صراحت اعلام کنید.

 

زالی فرمانده ستاد مقابله با کرونای تهران در جلسه اضطراری ستاد کرونای تهران درباره مشکلات، نگرانی‌ها و درخواست‌های ستاد کرونا از وزیر بهداشت گفت: متاسفانه به دلیل یک اشتباه راهبردی، تهران هیچ وقت قرمز تلقی نشده، حتی محدودیت‌های گروه‌های سه و چهار هم در تهران محقق نمی‌شود. از فرمانده مبارزه با کرونا در عرصه ملی می‌خواهیم، هر آنچه که می‌توانید در افزایش اختیارات موسع ستادی استان تهران با توجه به پیچیدگی‌ها، اصرار بورزید؛ چراکه در تهران شرایط متفاوت داریم و تهران مرکز ثقل کشور است.

 

او افزود: بنابراین آن‌ چیزی که از کمیته وزارت کشور به ما ابلاغ شد، در طول مدت اخیر، مهم‌ترین آسیب شناسی، تعارض و بعضا نفی بسیاری از مصوبات استان تهران در عرصه ستاد ملی بوده و این موضوع گلایه مشترک اعضای ستاد فرماندهی استان تهران است.

 

زالی در این جلسه خواستار لغو آزمون ها، فعالیت ادارات دولتی و خصوصی با ۵۰ درصد کارمندان، تعطیلی تجمعات، نمایشگاه ها، مراسم‌های عزاداری، عروسی و لغو طرح ترافیک شد.

 

محدودیت‌های کرونایی در تهران

 

او با اشاره به حجم کار پرسنل مراکز درمانی، ادامه داد: قریب بیش از چهار ماه پرسنل عرصه مدافع سلامت، شبانه روزی تلاش می‌کنند. بررسی‌ها نشان می‌دهد در راند دوم، تعداد زیادی از همکاران ما مجددا در معرض ابتلا قرار گرفتند. عددی که ما از دانشگاه‌های علوم پزشکی تهران، ایران، شهید بهشتی و بقیه‌الله (دانشگاه‌های علوم پزشکی در تهران) گرفتیم؛ حاکی از آن است که تا کنون ۴۴۰۰ نفر از پرسنل بهداشتی درمانی دانشگاه‌ها در تهران مبتلا شده‌اند.

فرمانده ستاد مقابله با کرونای تهران گفت: در تهران درآمد اختصاصی بیمارستان‌ها در تناسب با مشارکت در درمان کرونا، تقریبا بین ۳۰ تا ۷۵ درصد کاهش داشته است. از طرف دیگر اگرچه که با رشادت تیم‌های پزشکی و مسئولان دانشگاه‌ها و سایر نهاد‌ها تا کنون توانستیم مشکلی تحت عنوان کمبود تخت ویژه یا کمبود تخت عادی در کرونا نداشته باشیم، اما به نظر می‌رسد با ادامه این مسیر، تلورانس در حوزه تخت‌های بیمارستانی مورد چالش قرار گیرد.

 

پر شدن تخت های بیماران کرونایی

 

کنترل شیوع کرونا در تهران به عنوان مرکز بسیاری از فعالیت های اقتصادی و یکی از کلانشهرهای اقتصادی مهم است، با وجود اجباری شدن ماسک و تاکید بر فاصله گذاری اجتماعی، نگرانی ها برای پایتخت  رو به افزایش است.

 

در پی نگرانی ها، برخی تصمیمات اتخاذ و آزمون ها لغو می‌شود، در نهایت در ساعات پایانی دوشنبه هفته گذشته، تعطیلی برخی واحدهای صنفی را اعلام می‌کنند.

 

انوشیروان محسنی بند‌پی، استاندار تهران سه شنبه، ۲۴ تیر پس از ۱۳ روز هشدار در تهران گفت: بر اساس بررسی علمی در ستاد کرونای استان و تایید در کمیته اجتماعی و امنیتی ستاد ملی، برخی فعالیت‌ها در استان تهران از جمله فعالیت باشگاه های ورزشی به ویژه بدنسازی و ورزش های پربرخورد، شهربازی، مراکز آبی از جمله استخرهای سرپوشیده، هر گونه تجمع عمومی از جمله مراسم عروسی، ترحیم و همایش ها به مدت یک هفته ممنوع شده است.

 

بندپی تاکید کرد: نظارت جدی نسبت به نحوه اجرای این مصوبات صورت می‌گیرد تا روند رو به رشد شیوع کرونا در استان تهران کنترل شود. 

 

در برخی اخبار تعطیلی کافه ها، آرایشگاه ها، موزه ها و سینماها مطرح شد و بسیاری در بلاتکلیفی بودند که در نهایت این تعطیلی ها از طرف استاندار تکذیب شد و مردم و اصناف دچار سردرگمی شدند چرا که خبرهای ضد و نقیضی درباره محدودیت های کرونایی منتشر شده بود.

 

لغو آزمون ها

 

یکی از سوالات مردم و کارشناسان این بود که چرا با وجود آمار بالای ابتلا و فوت روزانه حدود ۲۰۰ نفر بر اثر کووید ۱۹، کارمندان همچنان مانند روز‌های عادی در محل کار حاضر می‌شوند.

 

ربیعی سخنگوی دولت روز دوشنبه (۲۳، تیر) از درخواست ستاد کرونای تهران برای کاهش فعالیت ادارات سخن گفت و افزود: این خواسته در حال بررسی در ستاد ملی کروناست.

 

سه شنبه، ۲۴ تیر بعدازظهر زالی درباره وضعیت تهران هشدار داد و گفت: محدودیت‌ها برای کلانشهر تهران کافی نیست چرا که وضعیت پیچیده‌ای داریم و آمار بستری تهران به ۸۹۰ نفر رسیده است، در حالی که در یک استان‌های قرمز این تعداد بستری را داریم.  روز بعد چهارشنبه بعدازظهر، ۲۵ تیر خبر کاهش فعالیت ادارات تهران با دو سوم کارمندان اعلام می شود.

 

غلامرضا عباس پاشا، معاون استانداری تهران عصر چهارشنبه(۲۵ تیر) با اشاره به افزایش شیوع کرونا اظهار کرد: تمام دستگاه‌های اجرایی که در تهران مستقر هستند به استثنای بیمارستان‌ها، مراکز بهداشتی و درمانی و حوزه‌های خدمات رسان مکلف هستند با برنامه ریزی های دقیق مسئولیت‌های خود را با دو سوم کارکنان انجام دهند.

 

پاشا با اشاره به اینکه مدیران باید به این مصوبه توجه ویژه داشته باشند، گفت: یک سوم کارکنان از طریق دورکاری و یا مرخصی به صورت چرخشی از حضور در محل کار معاف خواهند بود.

 

محسن فرهادی، معاون فنی مرکز سلامت محیط و کار وزارت بهداشت گفت: محدودیت‌های تهران از شنبه ( ۲۸ تیر) اجرا می‌شود. بر اساس مصوبه ستاد ملی کرونا محدودیت‌های احتمالی به صورت منطقه‌ای است و مثل روز‌های شیوع کرونا محدودیت‌ها در سطح کشور نیست. اعمال محدودیت در شهر تهران حساسیت بیشتری دارد به دلیل اینکه تهران پایتخت بوده و با سایر شهر‌ها از نظر تجاری ارتباط دارد.

 

او بیان کرد: برگزاری مراسم‌ها و همایش‌ها ممنوع است، کارکنان ادارات دولتی به یک سوم کاهش پیدا خواهند کرد و استخر‌های سر پوشیده با محدودیت فعالیت مواجه خواهند شد. متاسفانه برخی استخر‌های سر پوشیده دارای سطوح مشترک هستند که باعث شیوع کرونا می‌شوند به همین دلیل با محدودیت فعالیت مواجه شدند. همچنین فعالیت باشگاه‌های ورزشی پر برخورد یک هفته ممنوع است.

 

فرهادی گفت: فعالیت باشگاه بدنسازی منوط بر تایید همکاران وزارت ورزش است، آن‌ها باید تایید کنند که باشگاه دارای شرایط تمرینات انفرادی هست یا خیر، سپس همکاران و بازرسان بهداشت نیز باید آن را تایید کنند، همچنین ورزش بدنسازی باید به صورت انفرادی انجام شود.

 

او با باین اینکه برگزاری مراسم‌های فرهنگی مذهبی و اجتماعی تعطیل است، افزود: فعالیت آموزشگاه‌ها، مدارس شبانه‌روزی، کافه‌ها، قهوه‌خانه‌ها، باغ وحش، شهربازی و سالن‌های ورزشی تعطیل خواهند بود. مصوبه شنبه هفته گذشته ستاد ملی کرونا حکایت از این دارد که همه دستگاه‌ها موظف به نظارت بر واحد‌های خود هستند و در تهران اتاق اصناف تهران مسئول نظارت اولیه است.

 

فرهادی درباره لغو طرح غربالگری دانش‌آموزان گفت: تا جایی که من اطلاع دارم آموزش و پرورش آزمون سمپاد را متوقف کرد و غربالگری دانش‌آموزان نیز متوقف شده است.

 

اجرای محدودیت‌های کرونایی در تهران از امروز

 

با وجود این محدودیتی ها همچنان تراکم در حمل و نقل عمومی باعث می شود تا مردم و متخصصان راهکارها را برای کنترل شیوع کرونا کافی نداند و خواستار لغو طرح ترافیک شوند، با وجود اینکه ورود به مترو و اتوبوس بدون ماسک ممنوع است اما رعایت فاصله گذاری اجتماعی ممکن نیست  و لغو طرح ترافیک هم یکی دیگر از خواسته های ستاد کرونای تهران  برای کنترل شیوع کرونا بود که مورد موافقت قرار نگرفت.

 

انوشیروان محسنی بندپی استاندار تهران خواستار لغو طرح ترافیک در جلسه اضطراری ستاد کرونای تهران شده بود و گفت: یک بررسی علمی انجام شده است که در عدم قطعیت‌ها شبیه سازی و مدل سازی می‌تواند به پیش بینی‌ها کمک کند. اقدامی که در وزارت بهداشت انجام شده نشان می‌دهد که حمل و نقل عمومی سهم ۲۶ درصدی در انتقال کرونا دارد. طبق مطالعات اگر ۹۹ درصد ماسک بزنند و۷۰ درصد فاصله گذاری اجتماعی داشته باشیم، روزی ۲۰۰ نفر در مترو به کرونا مبتلا می‌شوند.

 

اجرای طرح ترافیک در روزهای اوج کرونا

 

مسعود یونسیان، استاد دانشکده بهداشت و عضو کمیته اپیدمیولوژی کووید-۱۹ دانشگاه علوم پزشکی تهران در گفت‌وگو با خبرنگار باشگاه خبرنگاران جوان درباره بازگشت برخی محدودیت های کرونایی گفت: با افزایش قابل ملاحظه تعداد مبتلایان و نیز مرگ های ناشی از ابتلا به کرونه در تهران و چندین شهر دیگر، هم اکنون شاهد بازگشت برخی محدودیت ها در این شهرها هستیم، اقدامی که خیلی زودتر باید انجام می شد.

 

او ادامه داد: وضع مجدد طرح ترافیک همراه با بازگشایی ادارات دولتی در حالی که ضرورتی نداشت منجر به استفاده بیش از حد از وسایل نقلیه عمومی شد و در کنار بازگشایی‌های دیگری نظیر سالن های مراسم، سالن‌های ورزشی، زیارتگاه‌ها و سایر اجتماعاتی که نه تنها زودهنگام بازگشایی شدند، بلکه برخلاف توصیه‌های سازمان جهانی بهداشت همه تقریبا به یک باده بازگشایی شدند، بنابراین امکان تعیین علت اصلی افزایش بیماری مقدور نیست.

 

عضو کمیته اپیدمیولوژی کووید-۱۹ دانشگاه علوم پزشکی تهران بیان کرد: از طرف دیگر، انتقال هایی که تا قبل از شروع مجدد محدودیت ها رخ داده و هنوز منجر به بروز علایم نشده، منجر به افزایش تعداد موارد طی روزهای آینده حتی در صورت بازگشت محدودیت های شدید، خواهد شد.

 

او گفت: در نتیجه، نه دولت و نه مردم، نباید عجله کنند و انتظار مشاهده کاهش سریع موارد را داشته باشند؛ لازم است سایر اقدامات ضروری (بیماریابی و جدا سازی بیماران، شناسایی و قرنطینه موارد تماس یافته با بیماران، شستن دستها و بهداشت عطسه و سرفه) نیز در کنار استفاده همگانی از ماسک و رعایت فاصله فیزیکی (یا همان محدودیت ها و تعطیلی ها) انجام شوند تا شاهد کاهش انتقال بیماری، و درنتیجه کاهش تعداد بیماران جدید و مرگ ناشی از این بیماری باشیم.

 

یونسیان تصریح کرد: استفاده از ماسک و رعایت فاصله فیزیکی باید توسط بخش اعظم جامعه انجام شود، در غیر این صورت مصونیت جامعه به نحو احسن صورت نخواهد گرفت. با برقراری مجدد محدودیت ها و سایر اقدامات، هر زمان که بیماری مجدد به کنترل نسبی رسید، می توان محدودیت ها را یک به یک و با فاصله دو هفته ای بین رفع هر محدودیت، به تدریج برداشت. چنانچه اقدام فوق به درستی صورت نپذیرد، شاهد اوج گیری مکرر و چندین باره بیماری خواهیم بود، پدیده ای که هم نظام سلامت و هم نظام اقتصادی و اجتماعی را فلج خواهد کرد.

 

هفته سوم تیرماه با تصمیمات ضد کرونایی مسئولان پایتخت برای کاهش ضریب ابتلا همراه بود و از امروز ۲۸ تیر این تصمیمات اجرایی می شود اما شاید بهتر بود تصمیمات با سرعت بیشتری اعمال شود و در همان روزهای نست خیر مجدد کرونا اینن محدودیت ها اعمال می شد تا شاهد ابتلا  مرگ کمتر هموطنانمان بودیم.