هم اکنون عضو شبکه تلگرام رجانیوز شوید
يكشنبه، 23 خرداد 1400
ساعت 13:35
به روز شده در :

 

 

 

رجانیوز را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

 

چهارشنبه 18 تير 1399 ساعت 18:05
چهارشنبه 18 تير 1399 12:51 ساعت
2020-7-8 18:05:33
شناسه خبر : 337701
بعد از حمله‌ی عراق به کشور بسیاری از مردم خوزستان آواره و به شهرهای دیگر پناه بردند. بعضی از این آوارگان جنگ به شهر بوشهر آمده و از طرف مسئولین وقت در خانه‎ های متروکه‌ی محله‌ی بیسیم اسکان داده شدند. حال پس از سی و دو سال دوباره این مردم آواره شده‌اند.
بعد از حمله‌ی عراق به کشور بسیاری از مردم خوزستان آواره و به شهرهای دیگر پناه بردند. بعضی از این آوارگان جنگ به شهر بوشهر آمده و از طرف مسئولین وقت در خانه‎ های متروکه‌ی محله‌ی بیسیم اسکان داده شدند. حال پس از سی و دو سال دوباره این مردم آواره شده‌اند.
گروه اجتماعی-رجانیوز: یکی از آثار بلند مدت جنگ که تا سال‌ها ادامه خواهد داشت موضوع آوارگان جنگی می‌باشد. مردمی که خانه‌‌هایشان بخاطر جنگ تخریب می‌شود و ناچارا به شهرهای دیگر پناه می‌برند. همواره مردم مناطق جنگی برای ایستادگی در مقابل دشمن ستایش می‌شوند اما از دردهای چندین ساله‌ی آنان پس از آواره شدن سخنی گفته نمی‌شود. گویی که دیگر آن‌ها وجود ندارند. 
 
برای بسیاری از مردم جنگ 29 تیر ماه 67، درست روزی که امام(ره) قطعنامه را پذیرفت، تمام شد اما برای آوارگان و مهاجران جنگی، هنوز جنگ ادامه دارد.
 
بعد از حمله‌ی عراق به کشور بسیاری از مردم خوزستان به دلیل از دست دادن خانه و کاشانه خود آواره و به شهرهای دیگر پناه بردند. بعضی از این آوارگان جنگ به شهر بوشهر آمده و از طرف مسئولین وقت در خانه‎های متروکه‌ی محله‌ی بیسیم اسکان داده شدند.
 
حال پس از سی و دو سال از پایان هشت سال دفاع مقدس دوباره این مردم آواره شده‌اند اما این بار نه بخاطر حمله‌ی دشمن خارجی، بلکه بخاطر بی کفایتی مسئولان داخلی.
 
به گزارش رجانیوز، «امارت بیسیم» در بوشهر توسط حکومت پهلوی بنا شد. بعد از وقوع انقلاب صاحبان اصلی خانه‌های این محله که معلوم نیست چه کسانی هستند به دلایلی نامعلوم آن را ترک می‌کنند. این خانه‌ها که به دلیل فرسودگی بیش از حد به یک خرابه‌ی تمام عیار تبدیل شده بود از طرف مسئولین وقت استان بوشهر به عنوان محل اسکان جمع کثیری از آوارگان خوزستانی در نظر گرفته می‌شود.
 
از طرفی دیگر مردم این منطقه که اکثرا بی سواد هم هستند اقدامی برای گرفتن سند انجام نمی‌دهند. تنها یک نفر از اهالی در سال 1382 طبق ماده 147 و 148 فرمان امام به گرفتن سند اقدام می‌کند و موفق هم می‌شود. بقیه اهالی فقط به داشتن قولنامه بسنده ‌می‌کنند. 
 
اما مشکل از جایی شروع شد که پس از گذشت چند سال هر چند وقت یکبار سر و کله‌ی افراد غریبه‌ای پیدا می‌شود که مدعی مالکیت خانه‌های این منطقه هستند. بدین ترتیب سال‌هاست که مردم این محله با ترس و استرس شب خود را صبح می‌کنند تا ببیند باز دوباره چه کسی قرار است با ادعای مالکیت خانه‌ی آن‌ها به سراغشان بیاید.
 
در حال حاضر حدود هشتاد خانوار در این منطقه سکونت دارند. اکثریت مردم این منطقه کارگر هستند و سال‌هاست با فقر دست و پنجه نرم می‌کنند. 
 
بنظر می‌رسد موقعیت ملکی بسیار خوب این خانه‌ها، رشد جمعیت، توسعه شهری و افزایش بسیار زیاد قیمت مسکن در طول سال‌های اخیر باعث شده تا افراد سودجو برای تصاحب این خانه‌ها دندان گِرد کنند.
 
باید توجه داشت محله‌ی بیسیم جزو بهترین و گران ترین محله‌های شهر بوشهر محسوب می‌شود. اکنون قیمت هر متر خانه در این محله به بیش از بیست میلیون تومان رسیده است. 
 
اخیرا فردی به نام «برزجانی» که به گفته‌ی وکیلش در آمریکا سکونت دارد مدعی مالکیت این خانه‌ها شده است. ظاهرا او تمام مراحل قانونی لازم برای تخلیه خانه‌ی آوارگان هشت سال دفاع مقدس را انجام داده است. 
 
تا دوماه پیش نیروی انتظامی تنها در منطقه حاضر می‌شد و وقتی با تجمع مردم محل روبرو می‌شد بدون هیچگونه اقدامی محل را ترک می‌کرد. اما از ماه گذشته نیروی انتظامی با استفاده از برخورد قهری و سخت به تخلیه  این خانه‌ها اقدام کرده است. همچنین تاکنون پنج خانه توسط ماموران مربوطه تخریب شده است.
 


حضور نیروی انتظامی در محله برای تخلیه خانه‌ها | دانلود فیلم 

 


تخریب خانه‌ها توسط ماموران شهرداری | دانلود فیلم 

 
حال چند سوال مطرح می‌شود:
 
1. آیا رواست با مردم مستضعفی که از جان و مال خود را در هشت سال دفاع مقدس بدون هیچ چشم داشتی برای حفظ خاک این کشور گذشته‌اند با باتوم و اسپری فلفل برخورد کرد؟ آیا این مردم حق داشتن یک کوخ مستضعفی را هم ندارند؟
 
2. با فرض اینکه این خانه‌ها مالکی غیر از ساکنین فعلی هم داشته باشد، تکلیف این مردم چه می‌شود؟ آیا مردمی که برای تامین نان شبشان هم مشکل دارند توان مالی اجاره‌ی خانه آن هم در این وضعیت اقتصادی اسفناک که قیمت کالاها ساعتی جابه‌جا می‌شود را دارند؟ آیا این مردم باید پس از سی سال در خیابان‌ها زندگی کنند؟ آیا غیرت مسئولان استانی اجازه می‌دهد مستضعفینی که حق بر گردن همه مردم ایران دارند با زن و بچه‌هایشان در خیابان زندگی کنند؟
 
3. آیا نباید مسئولان استانی و کشوری نسبت به وضعیت آوارگان جنگ تدبیری می‌اندیشیدند تا چنین اتفاقات ناگواری را شاهد نباشیم؟
 
4. مگر استان بوشهر استاندار ندارد؟ مگر شهر بوشهر شهردار ندارد؟ مگر بوشهر نماینده مجلس ندارد؟ مگر غیر از این است که وظیفه‌ی ذاتی همه‌ی مسئولین خدمت به مردم به خصوص مردم مستضعف است؟ در طول ده سال گذشته مسئولان استانی وعده و وعیدهای بسیاری به این مردم مهاجران جنگی برای رسیدگی به مشکلاتشان را داده‌اند اما چرا هیچکدام تاکنون عملی نشده است؟ 
 
لازم به ذکر است که بعد از وقوع این اتفاقات، 18 تیرماه مردم محله به دیدار فرمانده سپاه استان رفته و ماجرا رابرای وی شرح می‌دهند. فرمانده سپاه با ابراز تاسف از این اتفاقات به مردم قول می‌دهد که مشکلات آنان را پیگیری نماید.
 
در پایان رجانیوز بخشی از پیام حضرت روح‌الله(ره) خطاب به مهاجران جنگی در دوم فرودین سال 68 را بازخوانی می‌کند تا شاید مسئولان استان بوشهر به خود بیایند و بیش از این آبروی انقلاب، اسلام و نظام را خدشه دار نکنند: «سلام بر ملت بزرگ ایران که با فداکاری و ایثار و شهادت راه ظهورش را هموار‏‎ ‎‏می کنند و سلام بر شما خواهران و برادران مهاجر که بدون شک در جنگ تحمیلی از‏‎ ‎‏کسانی هستید که صدمۀ فراوان روحی و جسمی و مالی خورده اید. شما عزیزان در زمان‏‎ ‎‏یورش وحشیانۀ صدام پس از روزها دفاع قهرمانانه اضطراراً محل زندگی و راحتی خود‏‎ ‎‏را ترک نموده و حقیقتاً به زندگی پر مشقت در نقطه ای دور از خانه و کاشانۀ خویش تن‏‎ ‎‏داده اید. شما مهاجرین عزیز جنگ تحمیلی، لحظه لحظۀ جنگ و سختیهای آن را درک‏‎ ‎‏کرده اید. ان شاءالله جمهوری اسلامی در آینده ای نه چندان دور شهرها و روستاهای‏‎ ‎‏شما را بهتر از قبل در اختیار شما خواهد گذاشت، ولی باید خود به کمک مسئولان آمده‏‎ ‎‏و در نوسازی و مهیاسازی شهر و روستاهاتان آنان را یاری نمایید. بحمدالله فرزندان‏‎ ‎‏خردسال آن روز شما، امروز جوانانی شده اند که مانند سایر برادران و خواهران خود از‏‎‏میهن اسلامی شان دفاع خواهند کرد.» 
 
تصاویری از خانه‌های تخریب شده مهاجران جنگی و محله‌ی بیسیم:
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 


دیدگاه کاربران

رجا بوی شهید رجایی ازت استشمام میشه واقعا با تکیه به خدا دست از یاری مستضعفان وفقرا بر ندار. خدا بداد این عزیزان برسه . مسولین بخودتون بیایید

احسنت بر غیرت شما که این خبر رو پوشش دادید
لطفا به بقیه سایت های انقلابی بگید پخش کنن مردم واقعا تو این وضع گرونی و کرونا و گرما گناه دارن

خود مردم به این افراد رأی دادن، اون موقع که باید چشمشون رو باز کنن آدم صالح رو انتخاب کنن غفلت می کنن این هم میشه نتیجه ش

سلام
واقعا دل آدم از این همه سوء مدیریت در تمامی امور دولتی که متاسفانه تمامی هم ندارد به درد می آید ، ما تا کی می خواهیم این سبک مدیریت روزمره گی را ادامه دهیم ؟ هرجا را که مورد بررسی قرار می دهیم از این نمونه ها زیاد می بینیم در صورتی که با یک مدیریت صحیح و سالم بسیاری از این معضلات به راحتی قابل حل است .

ما که جرات نمی کنیم پرنده ای را که در خانه ی ما لانه کرده است را از خانه ی مان بیرون برانیم
بهتر است اول برای اسکان ساکنین این محله فکری بکنند سپس حکم تخریب را اجرا کنند.