هم اکنون عضو شبکه تلگرام رجانیوز شوید
سه شنبه، 14 مرداد 1399
ساعت 07:12
به روز شده در :

 

 

 

رجانیوز را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

 

سه شنبه 17 تير 1399 ساعت 12:39
سه شنبه 17 تير 1399 12:19 ساعت
2020-7-7 12:39:04
شناسه خبر : 337647
وقتی سخن از حقوق بشر به میان می آید آنچه قابل تصور است برابری و عدالت برخورداری از حقوق اولیه ، عدم تبعیض نژاد و موارد اینچنینی است .
وقتی سخن از حقوق بشر به میان می آید آنچه قابل تصور است برابری و عدالت برخورداری از حقوق اولیه ، عدم تبعیض نژاد و موارد اینچنینی است .

گروه بین‌الملل-رجانیوز: وقتی سخن از حقوق بشر به میان می آید آنچه قابل تصور است برابری و عدالت برخورداری از حقوق اولیه ، عدم تبعیض نژاد و موارد اینچنینی است .

سالهاست جهان درگیر مدافع نما هایی است که فقط در لفظ خود را مدافعان حقوق بشر مینامند ولی آنچه که عیان است نه تنها حقوقی برای افراد قائل نیستند بلکه به بدترین نحو فجایعی را رقم زدند که گماشتن نام انسان بر روی آنان شاید جایز نباشد.

 

ایالات متحده که از مدعیان اصلی حقوق بشر در جهان است از ابتدای تاریخ اعلام موجودیت درگیر تبعیض نژادی و کشتار رنگین پوستان به فجیع ترین شکل ممکن به دست پلیس یا افراد نژاد پرست بوده است و متاسفانه قانون بازدارنده ای در این کشور وجود ندارد تا از حقوق مظلومان دفاع کند به تازگی هم فاجعه قتل جورج فلوید به دست پلیس نژاد پرست ایالات متحده لکه ننگ دیگری بر تاریخ این کشور حک کرد . نژاد پرستی در این کشور فقط به قتل بی گناهان رنگین پوست خلاصه نمیشود بلکه در بحران هایی همچون بیماری کرونا به دلیل عدم رسیدگی و درمان ، رنگین پوستان به نسبت سفید پوستان تلافات بیشتری را متحمل میشوند.

 

اینها فقط گوشه ای از اتفاقاتی است که در ایالات متحده میافتد اما آنچه بسیار مورد توجه است دولت آمریکا نه تنها برای حقوق شهروندانش ارزشی قائل نیست بلکه با دخالت های مستمر نظامی و استقرار نیروهای خود در کشور های دیگر بلاخص منطقه خاورمیانه موجبات نا امنی و نقض مکرر حاکمیت کشورهای دیگر شده است . ایالات متحده نه تنها خود به صورت مستقیم در بسیاری از کشورها مداخله نظامی دارد بلکه با فروش سلاح به دیگر کشورها به آتش جنگ افروزی دامن میزند میتوان گفت اصلی ترین درآمد این کشور از به فروش رسیدن سلاح به دیگر کشورها بلاخص عربستان سعودی حاصل میشود.


عربستان سعودی که چند سالی است درگیر جنگ با یمن است و همه روزه با سلاح هایی که از آمریکایی ها و اروپایی ها خریداری کرده است فجایع بسیاری را در این کشور رقم می زند . سعودی ها در این سالها با خرید سلاح های گرانقیمت از آمریکا واروپا به بزرگترین خریدار تسلیحات در جهان تبدیل شده اند.


اما نکته قابل توجه آنجاست که هر دو این کشور ها خود را محق دانسته و از اقدامات خود دفاع می کنند در جدیدترین اظهاراتی که در این باره منتشر شده برایان هوک نماینده آمریکا در امور ایران درکنفرانس خبری گفته بود که “عربستان برای راه حل سیاسی در یمن تلاش می کند”؛ حال آنکه عربستان تاکنون بارها آتش بس برای رساندن کمک های بین المللی به ملت جنگ زده یمن را نقض کرده و بمباران های مناطق مسکونی این کشور را متوقف نمی کند و این کشور را در آستانه یک فاجعه انسانی قرار داده است.


نماینده آمریکا در امور ایران بدون اشاره به حملات عربستان به یمن همچنین مدعی شده که در مقابل تلاش های سازنده عربستان، ایران برای ناامنی در یمن تلاش می کند. هوک مدعی شده “از ارسال محموله سلاح ایران به یمن در نوامبر و فوریه گذشته جلوگیری شده است”.


عادل الجبیر نیز در این نشست خبری، با تکرار ادعاهای بی پشتوانه خود، ایران را بزرگ ترین حامی تروریسم در جهان خواند و در حالی که سعودی ها در سال های اخیر اصلی ترین تامین کننده مالی و تسلیحاتی گروه های تکفیری و تروریستی مانند داعش، القاعده و النصره بوده اند،‌ مدعی شد: ایران برای نابودی لبنان، سوریه، عراق و یمن تلاش می کند.
در حالی کشوری مثل آمریکا که شهروندانش برای نفس کشیدن التماس می کنند و یا عربستانی که شهروندانش از حقوق اولیه انسانی نیز حتی محروم اند دولت تروریست آمریکا بزرگترین صادر کننده تجهیزات نظامی و رژیم سعودی که بزرگترین وارد کننده تسلیحات نظامی هستند سردمدارانشان نقاب حمایت از بشریت به چهره زده اند و در پشت این نقاب و با این سلاح ها روزانه شمار بسیاری بی گناه را به آغوش مرگ میفرستند.