هم اکنون عضو شبکه تلگرام رجانیوز شوید
يكشنبه، 22 تير 1399
ساعت 04:04
به روز شده در :

 

 

 

رجانیوز را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

 

يكشنبه 18 خرداد 1399 ساعت 02:07
يكشنبه 18 خرداد 1399 02:04 ساعت
2020-6-7 02:07:00
شناسه خبر : 337123
نهج‌البلاغه گوهری بی‌نظیر و ارزشمند است. متأسفانه امروزه بشر نسبت به درک مفاهیم این کتاب و به‌کارگیری آن در امور روزمره غفلت می‌کند.

نهج‌البلاغه مانند قرآن کریم منبعی جامع و راهنمایی مناسب برای اصلاح به شمار می‌آید. این گنجینه ارزشمند پس از قرن‌ها توسط یک عالم و عارف فرزانه به نام سید رضی گردآوری کرده شده است. به نظر می‌رسد در هیاهوی زندگی قرن حاضر، بهره گرفتن از سخنان امام علی (ع) و درک شرح حکمت‌های این کتاب  کمک بسیاری به آرامش قلب، روح، ذهن و یافتن مسیر روشن می‌کند. در سایت حوزه علمیه مجازی مهندس طلبه شما می‌توانید به‌راحتی به شرح صوتی نهج‌البلاغه و همچنین تفسیر صوتی نهج‌البلاغه دسترسی کامل داشته باشید.

 

 

 بیان فصیح مولی علی (ع) در نهج‌البلاغه

 

1-اهمیت نهج‌البلاغه:

شخصیت والا و جایگاه امام علی (ع) در اسلام به‌تنهایی این کتاب را گران‌قدر می‌سازد. طبق گفته یکی از صحابه پیامبر، علی (ع) از حیث مقام و ویژگی شخصیتی با هیچ‌کدام از دیگر افراد مجاهد درراه اسلام قابل قیاس نیستند. نهج‌البلاغه پس از قرآن کریم و فرمایشات پیامبر اکرم (ص) در زمره کتب مرجع و مشهور مسلمان قرار دارد. به این مجموعه لقب برادر قرآن اعطاشده است. نهج‌البلاغه شامل بخش‌هایی نظیر سخنان، نامه‌ها و کلمات کوتاه و خردمندانه امام علی (ع) می‌باشد. این امام همام در طول زندگی پربرکت و نورانی خویش برای هدایت و راهنمایی انسان‌ها و تقویت قدرت تعقل و حرکت به‌سوی رستگاری آنان بسیار تلاش کرد. ایشان تمامی فرصت‌های موجود را مغتنم می‌شماردند و در آن لحظات با سخنرانی‌ها و نامه‌های خود ارزش‌های اخلاقی، عمل درست و اصول زندگی سالم را به آحاد جامعه آموزش و یادآوری می‌کردند. در این اثر نکات ارزشمند و کاربردی در باب اخلاق، رستگاری، سیاست، اداره کشور آمده است که می‌تواند برای بسیاری از افراد به‌خصوص زمام داران بسیار کارآمد باشد. مرحوم سید رضی در سال 400 قمری نهج‌البلاغه را در سه فصل خطبه‌های امام علی (ع) (239 خطبه)، کتب و نامه‌های سیاسی آن حضرت (79 نامه) و در آخر کلمات قصار و حکمت‌آموز (480 عدد) ایشان جمع‌آوری کرده است. در تدوین این کتاب نهایت جهد و هنر توسط سید رضی به کار گرفته‌شده است. معنای لغوی نهج راه و روش بلاغت می‌باشد. نهج‌البلاغه هم به معنای راه و رسم زیبای زندگی است. راستی که چه نیکو انتخابی برای این مجموعه می‌باشد.

 

سخنان امام علی (ع) ویژگی‌های خاصی دارد. قدرت کلام و به‌کارگیری کلمات صحیح یکی از اصلی‌ترین خصوصیات کلام ایشان است. تنها یک جمله ایشان جنبه‌های متفاوت یک موضوع را بررسی می‌کند. قرارگیری این دو خصوصیت در کنار هم این مجموعه سخنان را اعجازانگیز کرده است. پس از گذشت چهارده قرن هنوز هم شنیدن مطالب نهج‌البلاغه برای هر شنونده‌ای لذت‌بخش است. چه معجزه‌ای از این بالاتر که این کتاب برای بشر در قرن بیست ویکم جذابیت و حلاوت دارد.

جدای این مسائل سخنان امام علی (ع) هیچ زمان و مکان و قرنی را نمی‌شناسد و همیشه تازه است. انسان‌ها در حال حاضر هم می‌توانند پاسخ سؤالات خود را با مراجعه به نهج‌البلاغه بیابند. تمام افراد فارغ از جغرافیا، دین، نژاد و جنسیت اگر خواهان رستگاری باشند می‌توانند از این کتاب استفاده کنند. دغدغه ما در این روزگار این است که نگذاریم بیش از این نهج‌البلاغه در میان مردم مهجور بماند. مقام معظم رهبری در این راستا می‌فرمایند «امروز می‌شود از دیدگاه دقیق و نافذ امیرالمؤمنین علیه‌السلام به واقعیت‌های جهان و جامعه نگاه کرد و بسیاری از حقایق را دید و شناخت و علاج دردها را پیدا کرد. همین است که به نظر ما امروز بیش از همیشه به نهج‌البلاغه محتاج‌تریم. تأکید می‌کنم که این کتاب، گنجینه بی‌نظیر و تمام‌نشدنی است و امروز هم بیشتر از همیشه ملت و جامعه اسلامی ما به آن نیازمند است. برای تحقق این هدف حوزه علمیه مجازی مهندس طلبه فایل‌های تفسیر صوتی نهج‌البلاغه، شرح صوتی نهج‌البلاغه و شرح حکمت‌های نهج‌البلاغه را در اختیار علاقه‌مندان قرار داده است.

 

 

                                                          فرازهایی از نهج‌البلاغه

 

2- زیبایی‌هایی کلامی نهج‌البلاغه:

قلم فوق‌العاده زیبای سید رضی در مقدمه نهج‌البلاغه معرف زیبایی‌های کلامی و محتوایی این اثر است. سید رضی گزینش ماهرانه‌ای را در انتخاب نامه‌ها و سخنرانی‌های امام علی (ع) انجام داده است. سید رضی درباره جمع‌آوری این کتاب می‌گوید «دیدم سخنان علی (ع) بر سه محور است: نخست خطبه‌ها و فرمان‌ها و رساله‌ها و سه دیگر حکمت‌ها و موعظه‌ها. به توفیق خداوندی به‌گزینش خطبه‌های اعجاب‌انگیز و سپس، نامه‌های دلپذیر و سپس، حکم و آداب نیکوی او پرداختم و برای هر یک بابی گشودم و میان هر باب ورقه‌های نانوشته قراردادم، تا اگر کلامی از آن حضرت به دست آمد که در ضمن گفتگو باکسی بر زبان آورده یا پاسخ پرسشی بوده یا به غرض دیگری خارج از آن مقاصدی که یادکردم، بیان‌شده است، برای آن‌ها هم‌جایی قراردادم. یعنی آن را درجایی که بیشتر با آن متناسب بود و بهتر سازگارش یافتم، نوشتم.

در میان آنچه از کلام علی (ع) برگزیده‌ام، گاه فصل‌هایی است ناهماهنگ و در آن‌ها سخنانی دلپذیر آمده که در آن سبک، انتظام نمی‌یابد. سبب این است که من نکته‌ها و سخنان دلاویز را آورده‌ام و قصدم پیوستگی و انتظام آن‌ها نبوده است. سید رضی همچنین می‌گوید که کمتر از انگشتان دست در قسمت‌هایی که مطالبی در دسترس نبوده تصرف کرده است. تلاش شده تا شیواترین و رساترین سخنان ایشان در این کتاب آورده شود. بخش‌های قسمت خطبه شامل خداشناسی و جهان فرشتگان، پیدایش عالم، طبیعت انسان، امت‌ها و حکومت‌های نیکوکار یا ستم باره می‌باشد. هدف امام از بیان این سخنان آموزش علوم طبیعی و جانورشناسی، فلسفه و تاریخ نیست. روند پیش روی در نهج‌البلاغه درست همانند قرآن می‌باشد.

در قرآن کریم ابتدا مثال‌هایی برای شنونده زده می‌شود تا موضوع برایش روشن شود و سپس مرحله‌به‌مرحله موضوع اصلی را مطرح می‌کند. به‌عنوان‌مثال به‌کرات به این مطلب که دقت در خلقت یعنی کوه، خورشید، دریا، آسمان برای پی بردن به دانایی و عظمت خداوند لازم است. و اینکه بشر باید با نگاه به زندگی گذشتگان عبرت بگیرد. امام علی (ع) نامه‌ها را خطاب به حکام وقت می‌نوشتند. مضامین نامه‌ها شامل نحوه ارتباط با اقشار مختلف مردم، چگونگی محافظت از خزانه ملی، نحوه صرف هزینه بودند. نحوه بیان به‌گونه‌ای است که انگار یک پدر آگاه، سرد و گرم چشیده روزگار و دلسوز قصد دارد تا فرزندانش را نصیحت کند. در بخش آخر هم به گزیده گویی های امام و پرسش و پاسخ‌های کوتاه امام و دیگران پرداخته‌شده است. این نسخه از نهج‌البلاغه توسط دکتر صبحی الصالح در لبنان منتشر شد برای آشنایی بیشتر با  شرح حکمت های نهج البلاغه می‌توانید از فایل‌های صوتی موجود در سایت بهره ببرید.

3-حوزه علمیه مجازی مهندس طلبه:

حوزه علمیه مجازی مهندس طلبه همواره گام‌به‌گام متناسب با شرایط جامعه و پیشرفت تکنولوژی برای آموزش مفاهیم نهج‌البلاغه و دیگر مسائل دینی کوشیده است. این موسسه بیش از 10 سال تجربه در تدریس دارد. ما در سایت خود به شرح حکمت‌های نهج‌البلاغه به‌صورت موجز پرداختیم تا آموزش‌ها علاوه بر مفید بودن، برای مخاطب از بعد زمان ملال‌آور نباشد سید رضی گرامی در اویل جوانی دست به گردآوری سخنان گهربار امام علی (ع) پرداخته است. الحق هم مجموعه‌ای کامل و فصیح می‌باشد. امروزه بسیاری از افراد برای صرفه‌جویی در هزینه و زمان تمایل دارند تا از فایل‌های اینترنتی استفاده کنند. در همین راستا و نیاز موسسه ما شرح صوتی نهج‌البلاغه و تفسیر صوتی نهج‌البلاغه را به مخاطبان ارائه می‌دهد.

درمجموع می‌توان گفت که نهج‌البلاغه کلامی  زیبا و فصیح دارد. درون‌مایه سخنان امام علی (ع) بسیار کارگشا می‌باشد. فهم حکمت‌های این اثر ارزشمند به رشد و کمال بشریت کمک زیادی می‌کند. به شما پیشنهاد می‌کنیم برای آشنایی بیشتر با حکمت‌های نهج‌البلاغه اقدام کنید.