هم اکنون عضو شبکه تلگرام رجانیوز شوید

 

 

 

رجانیوز را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

 

دوشنبه 5 خرداد 1399 ساعت 18:23
دوشنبه 5 خرداد 1399 17:16 ساعت
2020-5-25 18:23:20
شناسه خبر : 336898
غیزانیه حکایت مردمانیست که حداقل ۳۰۰ چاه نفت فعال زیر پاهایشان فواره می‌زند اما خودشان آب برای خوردن ندارند! مردمانی که ۳۱ سال پس از دفاع مقدس همچنان در شرایط جنگی به سر می‌برند.
غیزانیه حکایت مردمانیست که حداقل ۳۰۰ چاه نفت فعال زیر پاهایشان فواره می‌زند اما خودشان آب برای خوردن ندارند! مردمانی که ۳۱ سال پس از دفاع مقدس همچنان در شرایط جنگی به سر می‌برند.

گروه اجتماعی-رجانیوز: سوم خرداد ماه، انتشار فیلمی در فضای مجازی باعث جلب توجه افکار عمومی به منطقه‌ای ثروتمند و نفت خیز اما محروم به نام غیزانیه شد. منطقه‌ای با 25 هزار نفر جمعیت و انبوه چاه‌های نفت که در شرق شهر اهواز واقع شده است. اهالی غیزانیه که چند سالی است با مشکل عدم دسترسی به آب آشامیدنی روبه‌رو هستند برای شنیده شدن صدای اعتراضشان جاده‌ی ترانزیتی اهواز-امیدیه را با آتش زدن چند لاستیک فرسوده و قرار دادن آن‌ها در وسط جاده بستند. پس از مدتی با دخالت نیروی انتظامی و بروز درگیری‌هایی جاده  بازگشایی شد اما مشکل آب مردم غیزانیه همچنان حل نشده باقی مانده است.

 

 

به گزارش رجانیوز، این روزها که افکار عمومی در بند مسائل زرد، بی‌اهمیت و سخیفی همچون حاشیه‌های ازدواج فلان سلبریتی دست چندم، رنگ چشم فرزند فلان خواننده می‌باشد، تنها راه برای جلب توجه افکار عمومی و رسانه‌ها توسط مردمی که سهمی از رسانه نداشته و همیشه در حاشیه بودند هنجارشکنی و انجام یک اقدام خارج از چارچوب می‌باشد.

 

روایتی از آنچه که در غیزانیه گذشت

شنبه سوم خرداد ماه حدود ساعت 10 صبح ، همزمان با سالروز آزادسازی خرمشهر، مردم چند روستای غیزانیه که از عدم دسترسی به آب آشامیدنی به ستوه آمدن برای پیگیری این مشکل به بخشداری شهرستان مراجعه می کنند  اما نتنها کسی پاسخگوی مطالبات به حق این مردم نیست بلکه برخورد ناصحیح یکی از کارمندان بخشداری غیزانیه باعث ناراحتی بیش از پیش آن‌ها می‌شود.

 

مردم غیزانیه در مسیر بازگشت به روستاهای خود تصمیم می‌گیرند با هدف رسیدن صدایشان به مسئولان مربوطه، رسانه‌ها، عموم مردم و پیگیری مطالباتشان جاده‌ی ترانزیتی و مهم اهواز-امیدیه را با استفاده از سنگ و آتش زدن لاستیک مسدود کنند. پس از این اقدام مردم معترض غیزانیه انتظار داشتند که مسئولان مربوطه با حضور در جاده نسبت به مطالبات آن‌ها پاسخگو باشند ولی متاسفانه این اتفاق هم نمی‌افتد. 

 

نیروی انتظامی مطابق وظایف خود در جاده حاضر شده و ابتدا سعی می‌کند مردم معترض را ضمن دعوت به آرامش متقاعد کند که جاده را بازگشایی کنند. اما روستائیان غیزانیه که بیشتر از آب تشنه‌ی عدالت  بودند به توقف بسته ماندن جاده‌ قانع نشدند. نزدیک به بیست سال مسئولان استانی برای حل مشکل آب مردم غیزانیه وعده و وعید داده بودند پس انتظار اینکه این مردم به حرف‌های فرماندهان خدوم ناجا اعتماد نکنند امری طبیعی بنظر می‌رسد.

 

اما در ادامه یکی از درجه‌داران نظامی محلی با برخورد نادرست خود با مردم، باعث تشویش و التهاب‌آفرینی بیش از پیش فضا شده که این اشتباه متاسفانه منجر به سنگ پراکنی و حمله‌ی مردم معترض به ماموران نیروی انتظامی و جراحت دو تن از سربازان وظیفه می‌شود.

 

حال درگیری شدت گرفته و نیروی انتظامی برای بازکردن جاده مجبور می‌شود که رویکرد برخورد قهری با معترضان را برخلاف میل باطنی خود در پیش بگیرد. ماموران ناجا با شلیک هوایی تیر شات‌گان مردم معترض را پراکنده کرده و متاسفانه تعدادی از آن‌ها نیز با تیر ساچمه‌ای مجروح شدند و در نهایت جاده‌ی ترانزیتی اهواز-امیدیه پس از چند ساعت بازگشایی می‌شود.

 

روایتی از مشکلات مردم غیزرانیه را در فیلم های زیر از زبان خودشان مشاهده کنید:

 

 

 

 

در ماه‌های اخیر روستاهای دره نی، گنبد، چغاسرخک، کنجکار، گود انجیر، شهرک شهیدرجایی، شهرک وحدت، شهرک مالک اشتر، لاکم، شمس آباد، جولر، کولر، آب شرینک، کوشدره، لالب، منگنان، کربلا قاسمعلی، تنگ خشک و سرپوشیده با کمبود و قطعی آب روبرو بودند. 

 

لازم به ذکر است که مردم خوزستان در کنار نصب تصفیه کن آب، باید از پمپ هم برای پمپاژ استفاده کنند چون فشار آب بسیار پائین است. در برخی مناطق این استان در 24 ساعت فقط 8 ساعت آب در دسترس می‌باشد. غیزانیه و اکثر نقاط شهر اهواز در ساعاتی از شبانه روزاصلا آب ندارند. حال این مشکلات را بگذارید کنار پدیده‌های دیگری چون سیل، ریزگردها، بیکاری، گرانی و... که این مردم با آن‌ها دست و پنجه نرم می‌کنند. 

 

 آبفای خوزستان و ریشه‌ی مشکلات کمبود آب 

داود مدرسیان خبرنگار و فعال اجتماعی اهل خوزستان نوشت: «چند وقت قبل، نامه دیوان محاسبات خوزستان مبنی بر تخلفات آبفای خوزستان به مدیرعاملی آقای صادق حقیقی‌پور را منتشر کردیم و امیدوار بودیم دستگاه‌های مسئول در این زمینه پاسخگو باشند و مشکلات آب و فاضلاب خوزستان مظلوم را ببینند و دردها را بشنوند.

 

مشکلات کمبود و قطعی آب و خرابی سیستم فاضلاب عموم شهرها و روستاهای خوزستان با اینکه ۳۸ درصد آبهای سطحی کشور در این استان جاری است، کماکان برجای خود باقی است و روز به روز بدتر می‌شود!

 

امروز همه مسئله غیزانیه را می‌بینند که امنیتی شده و مردم بدبخت و رنجور جاده ترانزیستی را بستند تا شاید توجهات اصحاب رسانه، مردم و دستگاه‌ها را به خود جلب کنند. اما کسی نمی پرسد چرا این اتفاق افتاده؟ و کسی پاسخ نمی دهد چرا؟!»

 

استاندار خوزستان روز گذشته گفته است «ظرف دو هفته آینده آب به مشرحات و بخش غیزانیه بزرگ می‌رسد. شش کیلومتر از خط لوله آب فرسوده است که تا یک ماه دیگر برای تامین آب شرب پایدار تکمیل خواهد شد.» درحالی که فیلم‌هایی از حضور غلامرضا شریعتی استاندار خوزستان و صادق حقیقی پور مدیرعامل آبفای خوزستان در غیزانیه در سال‌های ۹۵ و ۹۶ منتشر شده است که وعده کرده بودند مشکل آبرسانی به غیزانیه را حل می‌کنند!

 

 

جالب است استاندار خوزستان که طبق اسناد ارائه شده در دادگاه محاکمه ابرمتهمان ارزی، به مسئولین بانک کشاورزی فشار و توصیه کرده بود ۲۰۰ میلیون دلار در اختیار امید اسدبیگی قرار بدهند، می گوید مشکل پروژه آبرسانی به اهواز تامین ارز و اعتبار است!

 

حالا طبق اسناد بدست آمده، صادق حقیقی پور پروژه «تکمیل اتاق کنفرانس و بحران» طبقه سه ساختمان آبفا را با ترک تشریفات و با امضای استاندار به مبلغ ۶ میلیارد و ۴۰۰ میلیون تومان از ردیف «اصلاح و بازسازی شبکه و تاسیسات آب شهرهای خوزستان» به شرکت شبکه کاران جوان واگذار کرده است! آن هم به دلایل توجیهی که ذکر کرده و وارد نیستند!

 

قرارداد اول به مبلغ ۶ میلیارد و ۴۰۰ میلیون تومان

 

قرارداد دوم به مبلغ ۴ میلیارد و ۸۰۰ میلیون تومان

حقیقی پور در حرکتی دیگر، قرارداد نصب تجهیزات صوتی و تصویری اتاق مدیریت بحران را به مبلغ ۴ میلیارد و ۸۰۰ میلیون تومان، بازهم با ترک تشریفات و با دلایل توجیهی نابجا از همان ردیف «اصلاح و بازسازی شبکه و تاسیسات آب شهرهای خوزستان» به شرکت سیما صوت شرق واگذار می‌کند!

 

جالب است بدانید مدیر شرکت شبکه کاران(قرارداد اول) و شرکت سیما صوت شرق(قرارداد دوم)، هر دو زن و شوهر هستند!

 

حال؛ چرا این مبالغ از ردیف اصلاح و بازسازی تاسیسات آب شهرها داده شده؟ چرا هر دو قرارداد با ترک تشریفات واگذار شده؟ به چه دلیلی؟ این کار را که هر پیمانکار و شرکتی می‌توانست انجام دهد! و چرا مبالغ اینقدر سنگین است؟!» 

 
در واقع ریشه مشکلات آب غیزانیه نه کمبود امکانات، نه تامین ارز و نه نیروی متخصص می باشد، رشه مشکلات در سو مدیریت آبفای خوزستان و کوتاهی‌های مسئولان استانی می‌باشد. حال باید دید پس از سال‌ها مسئولان استانی به خصوص شخص استاندارحاضر به پاسخگویی پیرامون کوتاهی‌ها و سومدیریت خود خواهند بود یا نه؟َ!
 
از طرفی استاندار خوزستان یک روز پس از اتفاقات غیزانیه اعلام کرد: قرار است امسال از محل صندوق توسعه و با موافقت مقام معظم رهبری 50 میلیون یورو و سال آینده نیز 50 میلیون یورو برای حل مشکلات فاضلاب اهواز تخصیص داده شود. جالب است بدانید 15 سال پیش بانک جهانی ذیل پروژه‌ای، 149 میلیون دلار برای اصلاح و تکمیل آب و فاضلاب شهرهای اهواز، شیراز و دو شهر دیگر اختصاص داد که 109 میلیون دلار آن وصول شد و الباقی آن به دلیل تحریم‌ها دریافت نشد. اما پس از گذشت 15 سال از سرنوشت آن وام خبری جز صحبت‌های متعارض مسئولان در دسترس نیست. امیدواریم 100 میلیون یورویی که برای حل مشکل آب غیزانیه تخصیص یافته به سرنوشت نامعلوم وام 149 میلیون دلاری بانک جهانی دچار نشود هرچند که در بندهای قبلی اشاره شد که تنها مشکل وضعیت موجود آب خوزستان سو مدیریت مسئولان استانی می‌باشد و نه چیز دیگری.
 

همچنین شب گذشته امام جمعه اهواز، حجت‌الاسلام موسوی‌فرد، در یک اقدام قابل تحسین با حضور در منزل یکی از مجروحان حادثه‌ی سوم خرداد از وی دلجویی کرد.

 

 

 دیدگاه کاربران

مهم نیست رئیس جمهوری که لباس روحانیت را دزدیده باید هم در کاخ ریاستش استخر خصوصی بزند و مردم از بی ابی رنج ببرند این است عدالت علی ع ایا اینها مسلمان هستند و فردای قیامت جواب نمی دهند که با امت علی چکار کردند

دست کثیف دولت اعتدال در کار است . او اوامر صهیونیستها را انجام میدهد .

همین مردم اهواز بودند در سال 96 در انتخابات ریاست جمهوری اون موقع که شهر از آلودگی هوا قابل نفس کشیدن نبود در حمایت از روحانی فریاد زدند اگر هوا نداریم ولی هواتو داریم هر چی سرشون بیاد حقشونه

شما که کل افتخارات کشور را از خودتان میدانید
انجا که نفتکش ها خورشیدن
و موشک ها به فضا رفتند
وسدها ساخته شد
و ستاره خلیج تابیدن گرفت و
ووووووو
چرا به اینجا که میرسد به یکبار چرخ فلش تغیر میکند
چرا از رفع اینگونه ظلم ها و فقرها و مصیبت ها
نمی گوئید وافتخار نمی کنید
چگونه انجا که پای افتخارات میشود
شما میشوید پرچمدار و یکتاز
اینجا میشود مقصر دیگران
اگر شما انجا انقدر توانمند هستید چرا اینجا اینقدر
ضعیف هستید
اگر صادق درادعا هستید