هم اکنون عضو شبکه تلگرام رجانیوز شوید
پنجشنبه، 14 اسفند 1399
ساعت 10:09
به روز شده در :

 

 

 

رجانیوز را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

 

چهارشنبه 31 ارديبهشت 1399 ساعت 12:16
چهارشنبه 31 ارديبهشت 1399 12:15 ساعت
2020-5-20 12:16:39
شناسه خبر : 336829
ارتودنسی یا Orthodontic با استفاده از روش‌های مختلف، سعی می‌کند ناهنجاری‌ها و مشکلات پیش آمده برای صورت، فک و دندان‌ها را برطرف کند. متخصص ارتودنسی یا Orthodontist فردی است که دانش و مهارت لازم برای انجام این کار را کسب کرده است.
ارتودنسی یا Orthodontic با استفاده از روش‌های مختلف، سعی می‌کند ناهنجاری‌ها و مشکلات پیش آمده برای صورت، فک و دندان‌ها را برطرف کند. متخصص ارتودنسی یا Orthodontist فردی است که دانش و مهارت لازم برای انجام این کار را کسب کرده است.

میزان تخصص متخصص ارتودنسی، بر هزینه ارتودنسی و کیفیت نهایی ارتودنسی انجام شده برای شما، تاثیر خواهد داشت.

 

دندانپزشک

دندانپزشک به فردی گفته می‌شود که حدود 6 سال در رشته دندانپزشک عمومی تحصیل کرده است و تسلط کاملی بر آناتومی صورت، فک، لثه و دندان‌ها دارد.

این فرد می‌تواند خدماتی مثل پر کردن دندان یا کشیدن دندان را به بیماران ارائه دهد؛ اما مواردی مثل جراحی فک برای برداشتن کیست، اصلاح طرح لبخند، ارتودنسی و ... مواردی هستند که از حیطه تخصص او، خارج‌اند.

 

متخصص ارتودنسی کیست؟

 

متخصص ارتودنسی کیست؟

متخصص ارتودنسی، فردی است که پس از اخذ مدرک دندانپزشکی، به صورت تخصصی شروع به مطالعه ارتودنسی می‌کند. معمولا طول دوره ارتودنسی، حدود چهار سال است.

پس از آن، دندانپزشک دارای مهارت و دانش لازم برای انجام مواردی مانند اصلاح فاصله بین دندانی، تنظیم فک بالا و پایین برای برهم نشستن دندان‌ها، اصلاح محل قرارگیری دندان‌ها و ... است.

البته فراموش نکنید مواردی مثل کامپوزیت دندان‌ها، جراحی فک و ... خود نیازمند تخصص جداگانه‌ای هستند.

 

خدماتی که ارتودنتیست ارائه می‌دهد، چیست؟

از جمله خدمات که شما می‌توانید درخواست آن را از ارتودنتیست داشته باشید، عبارت هستد از:

  • برطرف کردن ناهنجاری‌های فک مثل کجی یا انحراف فک، ارتوگناتیک و ...
  • برطرف کردن ناهنجاری‌های دندان مثل دندان اضافه، رویش مجدد دندان، اپن بایت و ...
  • اصلاح طرح لبخند (لثه‌ای یا مرتب کردن دندان‌ها)
  • ارتودنسی کودکان

از جمله خدماتی هستند که متخصص ارتودنسی ارائه می‌دهد.

 

برطرف کردن ناهنجاری‌های صورت و فک

متخصص ارتودنسی، همان طور که پیدا است تا جایی می‌تواند پیش رود که نیازی به جراحی یا موردی خارج از تخصص او نشود.

در صورتی که ناهنجاری شما قابل رفع با روش‌های متفاوت ارتودنسی هست، این مورد توسط متخصص ارتودنسی رفع می‌شود؛ در غیر این صورت ایشان شما رو به یک متخصص جراح فک و صورت ارجاع می‌دهند.

در ادامه، به روش‌های مختلف ارتودنسی اشاره شده است.

 

روش‌های درمانی ارتودنسی

روش‌ها و متدهای درمانی مختلفی توسط Orthodontist برای رفع ناهنجاری رخ داده برای دندان‌ها و فک شما استفاده می‌شود؛ مثل دستگاه‌های مختلف ارتودنسی.

ارتودنسی ثابت با براکت‌های فلزی یا ارتودنسی لینگوال، ارتودنسی متحرک با الاینرهای شفاف، ارتودنسی نامرئی با براکت‌های سرامیکی و ... از جمله دستگاه‌های مختلف ارتودنسی هستند که در طی درمان استفاده می‌شوند.

 

از کدام دستگاه برای ارتودنسی باید استفاده کرد؟

پیش از هر چیز بدانید که تا قبل از رویت دندان‌هایتان توسط متخصص و همچنین عکس برداری‌های تکمیلی جهت بررسی محل قرار گیری دندان‌ها (از جمله دندان پنهان در فک)، نمی‌توان نظر قطعی داد.

البته برخی از افراد دارای ناهنجاری‌هایی مثل عقب یا جلو بودن فک بالا یا پایین خود هستند که به معمولا از روش‌هایی جز مواردی که بیان شد، استفاده می‌شود.

اما، اگر ناهنجاری حادی نداشته باشید، ارتودنتیست به شما ارتودنسی ثابت با براکت فلزی را پیشنهاد می‌دهد. قیمت بسیار مناسب آن، در کنار دسترسی آسان برای تهیه آن، از جلمه نکات مثبت این دستگاه است.

در صورتی که چیزی فراتر از این مورد بخواهید (مثلا دل‌تان بخواهد ارتودنسی مشخص نشود)، ارتودنسی نامرئی یکی از گزینه‌های مناسب برای شما است.

 

ارتودنسی کودکان

در صورتی که متخصص ارتودنسی بخواهد به صورت تخصصی به ارتودنسی کودکان مشغول شود، باید دوره‌هایی جدای از تخصص ارتودنسی خود بگذارد.

دلیل این مورد، یادگیری نحوه تعامل بهتر با کودکان و ارتباط برقرار کردن با آن‌ها است. به صورت معمول، کودکان چندان از محیط کلینیک‌های دندانپزشکی خوششان نمی‌آید و همین عاملی برای تمایل نداشتن‌شان به ارتودنسی است.

متخصص ارتودنسی کودکان، با یادگیری موارد ارتباطی و روان شناسی مورد نیاز برا تعامل با کودکان؛ سعی می‌کند رابطه‌ای گرم و دوست داشتنی با کودک ایجاد کند تا او با محیط کلینیک ارتباط برقرار کند.

البته کلینیک‌هایی به صورت اختصاصی، محیط‌شان را برای پذیرش کودکان آماده نموده‌اند. از جمله نقاشی خاص دیوارها، ابزارهایی با شکلک‌های کارکترهای کارتون‌ها و ... .

 

آگاهی بیشتر از ارتودنسی

در صورتی که تمایل به کسب اطلاعات بیشتری پیرامون ارتودنسی و موارد مرتبط به آن دارید، پیشنهاد می‌کنیم به "دانشنامه ارتودنسی" دکتر قریشی مراجعه کنید و مطالب علمی درج شده در آن را مطالعه کنید.

 

دکتر قریشی، متخصص ارتودنسی

 

دکتر سعید قریشی، متخصص ارتودنسی

دکتر سعید قریشی، یکی از متخصصین ارتودنسی فعال در ایران هستند. ایشان با کسب فلوشیپ ارتودنسی از کشور کانادا و همچنین دارا بودن مجوز کار در کانادا، یکی از افراد شناخته شده در حوزه ارتودنسی در ایران هستند. ایشان دارای سه کلینیک مجهز در تهران و همچنین یک کلینیک در قم هستند.

در صورتی که تمایل به دریافت خدمات ارتودنسی دارید، پیشنهاد می‌کنیم "دکتر قریشی" را جستجو کنید و با مطالعه وب سایت https://orthodontic.ir/ از دانش، مهارت و مدارج اخذ شده ایشان، بیشتر آگاهی پیدا کنید.