هم اکنون عضو شبکه تلگرام رجانیوز شوید
يكشنبه، 30 شهريور 1399
ساعت 22:28
به روز شده در :

 

 

 

رجانیوز را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

 

دوشنبه 22 ارديبهشت 1399 ساعت 16:35
دوشنبه 22 ارديبهشت 1399 16:33 ساعت
2020-5-11 16:35:21
شناسه خبر : 336658
وزارت امور خارجه نپال امروز (دوشنبه) سفیر هند را در اعتراض به یک مساله مرزی احضار کرد.

این اقدام دولت نپال چند روز پس از آن انجام شد که راجینات سنگ، وزیر دفاع هند مسیر ارتباطی از شهر "دارچولا" هند به گذرگاه "لیپولیک" را افتتاح کرد.

 

نپال مدعی است که این مسیر هند که به سمت منطقه تبت چین ادامه دارد، وارد اراضی نپال می‌شود. دولت نپال با ابلاغ مراتب اعتراض رسمی خود خواستار نشست فوری وزرای امور خارجه دو کشور برای حل این مساله مرزی شد.

 

براساس گزارش‌ها، با وجود اینکه مساله مذکور بارها مطرح شده است، هند از سال ۲۰۱۴ نشست‌هایی در سطح وزرای خارجه با این کشور همسایه خود برگزار نکرده است. این در حالیست که دهلی‌نو متعهد شده بود در عهدنامه هفت دهه پیش خود میان این دو کشور بازنگری کند.

 

یک روز پس از آنکه وزیر دفاع هند این جاده استراتژیک را افتتاح کرد، وزارت امور خارجه نپال با صدور بیانیه‌ای شدیداللحن اعلام کرد، از آغاز به کار جاده‌ای ارتباطی مطلع شده است که "از اراضی نپال می‌گذرد."

 

در این بیانیه آمده است: دولت نپال بارها تاکید کرده که به عنوان یک طرف پیمان ساگولی ۱۸۱۶ تمام اراضی شرق رودخانه کالی (مهاکالی) شامل لیمپی‌یادورا،‌ کالاپانی و لیپولیک متعلق به نپال است.

 

نپال مدعی است که کالاپانی و نواحی همجوار آن که در نقشه‌ای به عنوان سرزمین هند نشان داده شده، قسمتی از آن است. نپال در سال ۲۰۱۵ نیز اعتراض مشابهی را درباره قرارداد مابین هند و چین در زمان سفر نارندرا مودی، نخست‌وزیر هند مطرح کرد اما اتفاقی رخ نداد. نیروهای امنیتی هند به طور مداوم این ناحیه را تحت کنترل خود دارند.