هم اکنون عضو شبکه تلگرام رجانیوز شوید
دوشنبه، 7 مهر 1399
ساعت 19:40
به روز شده در :

 

 

 

رجانیوز را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

 

دوشنبه 22 ارديبهشت 1399 ساعت 13:22
دوشنبه 22 ارديبهشت 1399 13:20 ساعت
2020-5-11 13:22:17
شناسه خبر : 336633
سخنگوی دولت گفت: از ۲۷ اردیبهشت مدارس باز هستند، اما حضور دانش آموزان در مدارس اجباری نبوده و اختیاری است.
سخنگوی دولت گفت: از ۲۷ اردیبهشت مدارس باز هستند، اما حضور دانش آموزان در مدارس اجباری نبوده و اختیاری است.

گروه سیاسی-رجانیوز: علی ربیعی سخنگوی دولت در نشست خبری امروز خود با اصحاب رسانه اظهار کرد: روز قبل در جلسه ستاد ملی مقابله با کرونا آخرین وضعیت را مورد بررسی قرار دادیم. حفظ معیشت و جان مردم دو اولویت مهم دولت در این روز‌ها به شمار می‌رود. باید از جان در مقابل بیماری محافظت کنیم و مردم مطمئن باشند که تمام ارکان دولت شبانه‌روز برای این گذر از دوره تلاش می‌کنند.

 

ربیعی تصریح کرد: در استان خوزستان روند ما در ابتلا و آمار مرگ و میر در اثر کرونا افزایش داشته که در سه روز گذشته هم ادامه داشته است. استان خوزستان زیر ۵۰ درصد رعایت فاصله گذاری اجتماعی دارد که باعث روند افزایشی در این استان شده است.

 

او افزود: طبق گزارشات در ستاد ملی مبارزه با کرونا، افراد شناسایی شده روند افزایشی داشته اما افراد فوت شده کاهش یافته است. ما روزانه ۳۰ هزار تست می‌گیریم که برای تکمیل غربالگری به یک و نیم میلیون تست نیاز داریم تا برنامه غربالگری ما کامل شود.

 

سخنگوی دولت با یادآوری اینکه دولت هشت سناریو برای مقابله با کرونا داشت، ادامه داد: هشت سناریو محتمل در پیشروی ما بود. ما باید یک سناریو انتخاب می‌کردیم؛ یک سناریو آزاد کردن همه رفتار‌ها و طرف دیگر سناریوها؛ سناریو سختگیری کامل و قرنطینه بود.

 

او افزود: میان این سناریوها، موارد چهار و پنج را انتخاب کردیم. سخت‌گیری‌های زیادی را انجام دادیم و آمادگی کادر درمانی و فراهم بودن تجهیزات پزشکی موجب شد تعداد فوتی‌ها کاهش پیدا کند.

 

ربیعی یادآور شد: یک سناریو بدون مداخله بود که اساسا ما آن را دنبال نکردیم. برخی از کشور‌ها هم که آن را دنبال کردند، منصرف شدند. یک سناریو مداخله حداقلی بود. سناریو دیگر، مداخله متوسط به سمت خوب بود. سناریو دیگر، مداخله سنگین و سخت‌گیری حداکثری و سناریو آخر هم سناریو قرنطینه بود.

 

سخنگوی دولت با بیان اینکه اگر انتخاب ما، سناریو اول بود براساس گزارشی که در ستاد ملی مقابله با کرونا ارائه شد، با ۱۱ هزار فوتی روبه‌رو می‌شدیم، تصریح کرد: در سناریو دوم، تعداد فوتی‌ها ۳۳ هزار نفر بود. سناریو سوم ۱۸ هزار فوتی. در سناریو چهارم، تعداد فوتی‌ها ۱۱ هزار نفر بود و در سناریو پنجم، عدد کمتری. ما بین سناریو چهارم و پنجم را انتخاب کردیم.

 

ربیعی با بیان اینکه در روز‌هایی به سمت سخت‌گیری‌های حداکثری حرکت کردیم، تاکید کرد: هم‌اکنون هم حول و حوش سناریو چهارم باید حرکت کنیم و در شهر‌ها به سمت سناریو‌های پایین‌تر برویم. در جا‌هایی که احساس می‌کنیم در چند روز متوالی عدد ما، عدد مناسبی است، باید به سمت سناریو‌های پایین‌تر برویم. البته این مسئله به معنای آن نیست که در این سناریو‌ها در آن شهر‌ها ثابت بمانیم.

 

سخنگوی دولت تاکید کرد: مقرر شد همه مراکز مذهبی از یک طرف، صنوف و رستوران ها و مشاغلی مانند آرایشگاه‌ها از طرف دیگر بعد از ماه رمضان با رعایت دستورالعمل ها به صورت تدریجی بازگشایی شوند. اگرچه با رعایت اصول بهداشتی در برخی مناطق سفید این شغل‌ها بازگشایی شده ‌اند.

 

ربیعی بیان کرد: به وزارت ورزش و امور جوانان ماموریت داده شد تا ورزش‌های غیر تجمعی را بررسی کند. مدارس و آموزشگاه ما هیچگاه تعطیل نشده‌اند؛ ستاد ملی مقابله با کرونا بر گسترش زیرساخت‌های موجود و تداوم فعالیت‌های آموزش مجازی تاکید کرد.

 

سخنگوی دولت با بیان اینکه آموزش ما تعطیل نشده بلکه بصورت مجازی و تصویری با کمک صدا و سیما انجام شده، گفت: از ۲۷ اردیبهشت مدارس با معلمان باز هستند اما حضور در مدارس بصورت اختیاری است. برای دانشگاه ها به تصمیمی نرسیدیم، به نظر الگوی آموزش و پرورش برای آموزش عالی هم میتواند مورد نظر باشد اما خوابگاه ها باید فکری برایش شود.

 

او اظهار کرد: برای دانشگاه‌ها در این جلسه به تصمیمی نرسیده‌ایم و برای هفته آینده در مورد دانشگاه‌ها تصمیماتی را اتخاذ می‌کنیم به نظر می‌رسد که الگوی آموزش و پرورش برای آموزش عالی هم شاید بتوانند کارگشا باشد.

 

ربیعی با اشاره به فرا رسیدن شب‌های قدر گفت: ما در حساس‌ترین شرایط و شب‌های قدر قرار داریم که با شرایط خاص کشور بیش از هر زمان دیگری به دعا توجه به خدا و تذکر در پیشگاه ربوبیت نیاز خواهیم داشت که رهبر معظم انقلاب هم در جلسه اخیر ستاد ملی کرونا اشاره فرمودند یکی از ضرورت‌ها و نیاز‌های اصلی مردم ما روی آوردن و قرب به خدا سپردن و راز و نیاز با خداوند متعال است.

 

سخنگوی دولت بیان کرد: رهبری معظم به دو نکته مهم در جلسه ستاد مقابله با کرونا اشاره کردند، اول اینکه گسترش شبکه‌های بهداشت و مقدم کردن پیشگیری و بهداشت باید دنبال شود.

 

او گفت: نکته دومی که معظم‌له بر آثار مثبت معنویت و نیاز معنوی جامعه در مقابله با شرایط سخت و نگرانی‌ها تاکید کردند؛ معنویت جامعه و اتکا به خداوند در افزایش روحیه ملی برای مبارزه با کرونا تاثیر دارد. برای شب‌های قدر با همکاری وزارت کشور، صدا و سیما و بهداشت تصمیماتی گرفته می‌شود تا در برخی مراکز با حداقل جمعیت این مراسم برگزار شود و در جلسه بعدی ستاد تصمیماتی در این زمینه گرفته می‌شود.

 

ربیعی درباره روند سهام عدالت گفت: روزهای ابتدایی، برخی با پول حداقلی رفتند و سهام عدالت را خریدند اما با اطلاع رسانی و اعلام رقم تخمینی تمهیداتی انجام شد و با ساده کردن شیوه فروش توانستیم با سوداگری مقابله کنیم.

 

سخنگوی دولت در مورد اظهارات اخیرش در باب تبادل زندانیان بین ایران و آمریکا گفت: آنچه درباره تبادل زندانیان مطرح کردم ناظر به همان پیشنهاد دو سال پیش آقای ظریف وزیر محترم خارجه کشورمان بود و همانگونه که ایشان تاکید کردند به همه زندانیان ما در همه عالم و نه فقط در آمریکا مربوط است. همانگونه که تاکید کردم تصمیم گیری و مجاب کردن طرفین برای آزاد سازی زندانیان ایرانی چه آنهایی که در آمریکا بازداشت هستند و چه آنهایی که با فشار آمریکا در سراسر دنیا زندانی هستند نیاز به میانجیگیری و مذاکره ندارد. اگر عزم و اراده برای این کار باشد آن وقت فرآیند انجام آن از طریق سوئیس که پیشتر هم تجربه این کار را داشته اند انجام خواهد شد.

 

او درباره اتفاقات مرزی رخ داده شده در مرز افغانستان و ادعای برخورد نیروی مرزبانی ایران با این افراد تصریح کرد: این حادثه و تصاویر آن موجب دلشکستگی ما شد. ما پذیرای سه میلیون از مردم افغانستان در کشورمان هستیم. ما علی رغم وجود بیکاری در کشور هیچ گاه ممنوعیتی برای اتباع مجاز قائل نشدیم، معلوم نیست این حادثه چگونه اتفاق افتاده؟ و مسولین کشور نیز این مسائل را تکذیب کردند اما آماده تشکیل کمیته مشترک برای حل این مشکل داریم.