هم اکنون عضو شبکه تلگرام رجانیوز شوید
سه شنبه، 8 مهر 1399
ساعت 13:52
به روز شده در :

 

 

 

رجانیوز را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

 

جمعه 19 ارديبهشت 1399 ساعت 17:45
جمعه 19 ارديبهشت 1399 17:43 ساعت
2020-5-8 17:45:22
شناسه خبر : 336596
بانک مرکزی انگلیس با اشاره به اینکه ضربه ناشی ازکرونا می‌تواند بزرگ‌ترین رکود ۳۰۰ سال اخیر را در سال۲۰۲۰ برای بریتانیا رقم بزند، برای اتخاذ تدابیر تازه اعلام آمادگی کرد.
گروه بین‌الملل-رجانیوز: بانک مرکزی انگلیس اعلام کرد که کمیته سیاست پولی آن، نرخ بهره را در کف تاریخی یعنی ۰.۱ درصد نگه داشته و همچنان برنامه خرید اوراق قرضه را که عمدتاً بدهی‌های دولت بریتانیا را شامل می‌شود، روی ۶۴۵ میلیارد پوند (۷۹۷ میلیارد دلار) هدف گذاری کرده است.
 
به گزارش رجانیوز به نقل از اکونومیک تایمز، با این حال، دو تن از سیاستگذاران این کمیته یعنی «مایکل سوندرز» و «جاناتان هسکل» به افزایش توان خرید اوراق قرضه به ارزش ۱۰۰ میلیارد پوند دیگر، رأی دادند.
 
بانک مرکزی انگلیس در برنامه‌ای که آن را سناریوی مصور می‌خواند، پیش بینی کرده است که رشد اقتصادی بریتانیا در سال ۲۰۲۰ با کاهش ۱۴ درصدی مواجه شده و در سال ۲۰۲۱ با رشد ۱۵ درصدی احیا شود.
 
این نهاد اعلام کرده است که چنین سناریویی نیازمند محرک‌های مالی و پولی بسیار هنگفت و قابل توجهی است.
 
بسیاری از اقتصاددانان معتقدند که بانک مرکزی انگلیس ماه آینده، یعنی پیش از آنکه ۲۰۰ میلیارد پوند مضاعفی که در ماه مارس به این برنامه اختصاص داده است، تمام شود، برنامه خرید دارایی را تشدید کند.
 
«اندرو بیلی» رئیس بانک مرکزی انگلیس در این باره گفت: بانک مرکزی متناسب با تحولات دورنمای اقتصادی و بر اساس نیاز در راستای ثبات مالی و پولی که برای توسعه بلندمدت امری ضروری است، اقدام و نیازهای مردم این کشور را تأمین خواهد کرد. این موضوع، تعهد محض و تغییرناپذیر ما است.
 
دولت بریتانیا پیش از این، در تلاش برای مقابله با آثار قرنطینه مرتبط با پاندمی، اقداماتی تعجیلی به ارزش ۱۰۰ میلیارد پوند در راستای افزایش هزینه‌ها و تدابیر مالیاتی، اتخاذ کرده است.
 
بانک مرکزی انگلیس انتظار دارد که تولید ناخالص داخلی بریتانیا در بازه زمانی آوریل تا ژوئن ۲۵ درصد کاهش یافته و نرخ بیکاری با افزایش دو برابری به ۹ درصد برسد.
 
به دنبال اطلاعیه بانک مرکزی انگلیس، ارزش پوند استرلینگ برابر دلار آمریکا نیم سِنت رشد کرد و سپس اندکی از ارزش خود را از دست داد.