هم اکنون عضو شبکه تلگرام رجانیوز شوید
چهارشنبه، 14 خرداد 1399
ساعت 03:47
به روز شده در :

 

 

 

رجانیوز را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

 

سه شنبه 16 ارديبهشت 1399 ساعت 14:08
سه شنبه 16 ارديبهشت 1399 14:05 ساعت
2020-5-5 14:08:10
شناسه خبر : 336556
بزرگترین ضربه را از کرونا نماد اصلی «جهانی سازی» یعنی اتحادیه اروپا خورده است به طوری که فلسفه و مشروعیت وجودی این سازمان به طور کلی زیر سوال رفته است.
بزرگترین ضربه را از کرونا نماد اصلی «جهانی سازی» یعنی اتحادیه اروپا خورده است به طوری که فلسفه و مشروعیت وجودی این سازمان به طور کلی زیر سوال رفته است.
گروه بین الملل-رجانیوز؛ برای اندیشمندان و باورمندان به «جهانی شدن»، شیوع ویروس «کووید 19» و تبدیل سریع آن به یک «بیماری فراگیر»، بنیان این نظریه را به صورت عملیاتی برای آنها زیر سوال برد. مروجان لیبرال دموکراسی که معتقدند قرن بیست ویکم، قرن جهانی سازی در تمامی ساحت ها است و حتی اتفاقاتی مانند «برگزیت» و رشد «جریان های ملی گرا» در نقاط مختلف جهان را مانعی کوتاه مدت در برابر آن می دانستند، حالا کرونا آنها را به احیای قدرت و جایگاه «دولت‌های ملی» برای تامین نیازهای شهروندان توجه داده است.
 
زمانی که دو سال قبل دونالد ترامپ در مجمع عمومی سازمان ملل از رد ایده "جهانی سازی" صحبت کرد و مورد تمسخر لیبرال ها  واقع شد، حالا کرونا برای آنها این حقیقت را مسجل کرد که کرونا هم در اشتراک با "برگزیت" و "اول آمریکا"ی ترامپ به سوی نفی «جهانی سازی» حرکت می کند.
 
گذار به «جهانی شدن»
 
«جهانی شدن» به عنوان یکی از نتایج جنگ جهانی دوم در سال های پایانی قرن بیستم در دو حوزه سیاست و اقتصاد به طور اشکار مدعیِ پایان دوران «دولت ملی» شد. در حوزه‌ی سیاست، مشهورترین دیدگاه نظریه پایان تاریخ فرانسیس فوکویاما است که مدل حکومتی «لیبرال دموکراسی» را کارآمدترین ساختار سیاسی برای تمامی کشورهای جهان معرفی کرد و تاکید کرد همه‌ی دولت‌های ملی باید نسخه‌ی واحدِ لیبرال دموکراسی را در درون ساختارهای خود پیاده‌سازی کنند. فوکویاما میگفت: «استدلال می‌کنم که لیبرال دموکراسی می‌تواند نقطه‌ی پایان تکامل ایدئولوژیک بشر را بنیاد گذارده و شکل نهایی حکومت انسان باشد و چنین چیزی به معنی پایان تاریخ است.»
 
یکی دیگر از اشخاص در اعلام پایان دوران دولت ملی، یورگن هابرماس، فیلسوف مطرح آلمانی بود. او معتقد است که در اثر فشار فرایند جهانی شدن، دولت – ملت‌ها ابزارهای انحصار خود برای کنترل جوامع را از دست می دهند و متزلزل می شوند. هابرماس، صراحتا بیان می‌کند: «دولت – ملت در شرایط تحول منظومه‌ی پساملی، دیگر قادر نیست با بازگشت به درون غلاف خود، نیروی پیشین را بازیابد.»
 
 
کرونا و احیای دولت ملی
 
اما انتشار کرونا در گستره جهانی، آسیب جدی به این گونه نظریات وارد آورد هنگامی که لیبرال های ساختارگرا پس از شیوع کرونا انتظار همگرایی در یک جهان به هم پیوسته و بدون مرز (که فلسفه وجودی جهانی سازی است) داشتند اما آنچه که رخ داد برای آنها قابل تصور نبود: دزدی محموله های بهداشتی اروپایی ها از یکدیگر، بستن مرزها و کشیدن حصارهای بلند کشورها دور خود بود که منجر به این شد تا مجله اسپکتیتور در مطلبی این اتفاق را پایانی بر جهانی شدن و «سیاره کرونا» بنامد.
 
 شیوع کرونا در جهان باعث شد تا برخی کالاهای بهداشتی نظیر ماسک، دستکش، ژل ضدعفونی کننده و دستمال کاغذی، تبدیل به اجناسی نایاب شوند نکته‌ قابل تامل در این بین، موفقیت دولت‌هایی بود که توصیه‌های «جهانی شدن» در اقتصاد را جدی نگرفتند و به سخنانی نظیر «برخی کشورها در صورت نیاز می‌توانند این اجناس را با بهترین کیفیت و مناسب‌ترین قیمت از بازار آزاد جهانی تهیه کنند»، کوچکترین توجهی نکردند
 
بزرگترین ضربه را از کرونا نماد اصلی «جهانی سازی» یعنی اتحادیه اروپا خورده است به طوری که فلسفه و مشروعیت وجودی این سازمان به طور کلی زیر سوال رفته است. زمانی که اتریش ماه گذشته تصمیم به ایجاد دیوار مرزی با ایتالیا گرفت یا امانوئل ماکرون و آنگلا مرکل به عنوان حافظان اتحادیه اروپا صادرات ماسک را در بازار آزاد اروپا ممنوع اعلام کردند بیشتر از هر چیزی رویای «اروپای متحدِ » نابود شد؛ یا حتی تکان دهنده تر، وقتی به درخواست کمک فوری ایتالیا از سوی 26 عضو دیگر اتحادیه اروپا پاسخی داده نشد و منجر به خشم ایتالیایی ها و آتش زدن پرچم اتحادیه اروپا توسط آنها در خیابان ها و پیگیری جدی تر ایده  Italexit(خروج ایتالیا از اتحادیه اروپا) شد. امروز بیش از نیمی از ایتالیایی ها خواستار خروج از اتحادیه اروپا هستند.
 
این همه باعث شده حتی امانوئل ماکرون رهبر کنونی و معنوی لیبرال ها زنگ خطر را به صدا درآورد. رئیس جمهور فرانسه در مصاحبه با روزنامه فایننشال تایمز هشدار داد «اگر اتحادیه اروپا موفق نشود در برابر ویروس کرونا یک بلوک مقتدر بسازد این به معنای پایان اروپا خواهد بود.» ماکرون پیش بینی کرد عدم هم بستگی اروپا در این روزهای بحرانی می تواند آینده فاجعه آمیزی رقم بزند
 
جهانی سازی که بر مبنای گسترش بازار آزاد و حرکت آزادانه کالاها از جایی به جایی دیگر است با کرونا و اخلال در زنجیره تامین کالاها و فرآیندهای تولید ضربه جدی دیده است. بسیاری از شرکت ها در حال حاضر می دانند که آنها بیش از حد وابسته به فرآیندهای تولیدی هستند که خارج از کنترل آنها هستند، این موارد باعث می شود اقتصادها و سیاست ها ملی گرایانه تر شوند.
 
 
جهان «پسا کرونا»
 
پیش بینی برخی از متفکران حوزه روابط بین الملل از «پسا کرونا» که نشریه فارن پاریسی اخیرا منتشر کرده به وضوح از پررنگ شدن نقش دولت های ملی به عنوان نماینده مشروع اراده جمعی و افول جهانی سازی حکایت دارد.
 
‏بر این مبنا، استفن والت معتقد است تاثیر کرونا قدرت گیری ناسیونالیسم، کمرنگ‌تر شدن گلوبالیسم و تضعیف بازار آزاد خواهد بود. ‏رابین نیلبت، رئیس اندیشکده چتم هاوس، پایان جهانی‌شدن و شکستن کمرِ جهانی‌سازی اقتصادی توسط کرونا را پیش بینی کرده، ریچارد هاس، رئیس شورای روابط خارجی آمریکا پساکرونا را اینگونه برشمرده:  افزایشِ شمارِ دولت‌های درمانده و تضعیف شده، تضعیف فرآیند همگرایی اروپایی و تضعیف میل به جهانی شدن. جان آلن، رئیس اندیشکده بروکینگز هم، ‏تغییر شکل ساختارِ قدرت در نظام بین‌الملل، ‏کاهش فعالیت اقتصادی و افزایش تنش بین کشورها، کاهش چشمگیر ظرفیت تولید اقتصاد جهانی در دراز مدت، افزایش بی‌ثباتی و درگیری گسترده در داخل و خارج از مرزها را نتیجه کرونا می داند و نیکلاس برنز هم گفته اگر اتحادیه اروپا نتواند به داد شهروندانش برسد، دولت‌های ملی در اروپا صدایشان بلندتر خواهد شد.