هم اکنون عضو شبکه تلگرام رجانیوز شوید
دوشنبه، 5 مهر 1400
ساعت 11:19
به روز شده در :

 

 

 

رجانیوز را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

 

دوشنبه 15 ارديبهشت 1399 ساعت 21:35
دوشنبه 15 ارديبهشت 1399 21:33 ساعت
2020-5-4 21:35:49
شناسه خبر : 336551
ما تمامی برنامه ریزی های شخصی و یا حتی جمعی خود را به کمک تقویم و گاهشماری تنظیم می کنیم. در تعیین تاریخ قرار ملاقات ها و برگزاری رویدادهای مختلف، در پیگیری امور کاری و تحصیلی و بسیاری امور دیگر تقویم ها نقشی اساسی بازی می کنند.

ممکن است در بسیاری از مواقع با فراموش کردن تاریخ روزها، از انجام برنامه های روزانه خود بازبمانیم. به خصوص در این روزها که جهان درگیر بحران کرونا است و رویدادها و مراسم جمعی کمتر برگزار می شود، ممکن است بیشتر با این فراموشی مواجه شویم.

نمی دانید امروز چندمه؟ اینجا کلیک کنید تا به شما بگوییم. احتمالا با همین یک جمله فهمیده اید، که در اینجا قصد داریم یک گاهشمار آنلاین را به شما معرفی کنیم.

8 باکس وب سایتی است که یک گاهشمار آنلاین به شما ارائه می دهد.

حتما تا به حال سالنامه های کاغذی بسیاری را دیده اید و ورق زده اید، ممکن است یک تقویم رومیزی هم اکنون روی میز کارتان باشد و یا نوع دیواری اش، به دیوار اتاقتان آویزان باشد. در این گونه سالنامه ها اگر ندانید در کدام روز هفته قرار دارید، پیدا کردن تاریخ دقیق روز چند دقیقه ای وقتتان را می گیرد. اما این گاهشمار آنلاین فوراً به شما خواهد گفت که امروز در کدامین روز از هفته و ماه و سال قرار دارید.

 

 

 

با استفاده از ابزار تاریخ درج شده در این وبسایت می توانید تاریخ روزی را که در آن قرار دارید، در گاهشماری های مختلف هجری شمسی، هجری قمری و میلادی ببینید. ساعت رسمی ایران نیز علاوه بر تاریخ،  به شما نمایش داده می شود.

این سرویس آنلاین تنها محدود به نمایش تاریخ در روز جای نمی شود. ابزاری برای تبدیل کردن تاریخ در گاهشماری هجری خورشیدی، قمری و میلادی نیز در آن گنجانده شده است.

برای تبدیل کردن تاریخ از یک گاهشماری به گاهشماری دیگر با استفاده از این ابزار آنلاین کافی است، تاریخ را در گاهشماری مد نظر خود و در کادر مربوطه وارد کنید تا این ابزار تاریخ معادل را در دو گاهشماری دیگر به شما نمایش دهد.

ابزار مربوط به محاسبه کردن سن از دیگر خدماتی است که این وب سایت ارائه می دهد. اگر در این ابزار تاریخ تولد خود را وارد کنید، سن و سالتان را به دو شیوه به شما خواهد گفت. در کادر اولی که نمایش داده می شود، تعداد روزهایی را که از سال تولدتان گذشته است، محاسبه می کند و در کادر دیگر تعداد سال ها، ماه ها و روزهایی را که از روز تولدتان گذشته ، به شما نشان می دهد.

علاوه بر محاسبه کردن سنتان، تاریخ تولدتان را در گاهشماری هجری قمری و میلادی نیز به شما نمایش می دهد.

 

 

 

این وب سایت در زمینه های دیگری هم چون نقشه و فاصله شهرهای مختلف از هم، اوقات شرعی شبانه روز و تبدیل کردن واحدهای مختلف به هم نیز ابزارهایی کاربردی ارائه داده است.

به طور کلی وب سایت ها و سرویس های آنلاین بسیاری در حوزه ی تاریخ و گاهشماری مشغول به فعالیت هستند.

به غیر از سرویس های آنلاین، اپلیکیشن های بسیاری نیز در این زمینه طراحی شده اند. با نصب اپلیکیشن های گاهشمار بر روی گوشی همراه خود نیز بدون نیاز به اتصال به اینترنت، می توانید تاریخ روز جاری را ببینید. اما عموما چنین اپلیکیشن هایی نسبت به وب سایت هایی که گفته شد، خدمات کمتری را در زمینه گاهشماری ارائه می دهند.

از سال 1304 که گاهشماری هجری خورشیدی به عنوان گاهشمار رسمی ایران مورد تصویب مجلس قانون گذاری قرار گرفت تا به امروز، ما ایرانیان از این گاهشماری در امور روزمره خود استفاده کرده ایم. این در حالی است که غالب مردم در دیگر کشورهای جهان از گاهشماری میلادی استفاده می کنند.

به همین علت در تمامی تقویم های ما چه از نوع آنلاین باشند، چه از نوع آفلاین و دیجیتال و همچنین در سررسیدها و سالنامه ها، تاریخ هم در گاهشماری هجری شمسی و هم در گاهشماری میلادی نمایش داده می شود. اما علاوه بر نمایش تاریخ روزها در گاهشماری های هجری شمسی و میلادی ، تاریخ در گاهشماری قمری نیز آورده شده است.

نمایش تاریخ در گاهشماری قمری نیز ریشه در اعتقادات دینی ما دارد. گاهشماری هجری قمری، گاهشماری اسلامی است. مراسم مذهبی ما ایرانیان مسلمان و دیگر مسلمانان جهان بر مبنای تاریخ در گاهشماری قمری انجام می شود.