هم اکنون عضو شبکه تلگرام رجانیوز شوید
چهارشنبه، 9 مهر 1399
ساعت 16:42
به روز شده در :

 

 

 

رجانیوز را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

 

يكشنبه 17 فروردين 1399 ساعت 15:32
يكشنبه 17 فروردين 1399 15:18 ساعت
2020-4-5 15:32:08
شناسه خبر : 335924
من امروز بر آنم تا به شما چشمه ای از انحطاط و ارتجاع جماعتی را نشان دهم که برای مخالفت با نظام اسلامی، به هر رطب و یابسی چنگ می زنند و وبال هر عقب ماندگی ای را می پذیرند!
 
مصطفی تاج زاده در یکی از واپسین کپشن های خود،‌ از تئوری حکومتیِ پیشنهادی آقای سید رضا صدر به بنیانگذار جمهوری اسلامی رونمایی کرده است به شرح ذیل:
«به آقای خمینی گفتم: جمهوریِ تنها اعلام کنید، وقتی جمهوری تنها اعلام شد، قوانین را اسلامی کنید! آن وقت ناراضی های حکومت می گویند: جمهوری اسلامی نکردند که چنین شد!...هیچ حکومتی نمی تواند همه افراد ملت را راضی نگه دارد، جمهوری اسلامی به هر شکلی که در آینده حکومت کند، ناراضی بسیار خواهد داشت و اینها از اسلام ناراضی خواهند شد...تنها حکومتی که به سود مکتب است، حکومت لائیک می باشد...»
 
نمیدانم که به عمق اعوجاج پندارهای فوق آمده، دقیقا پی بردید یا خیر؟ بهتر می بینم که این تئوری مشعشع را، برایتان قدری هِجی کنم:
اول: این دکترین رسما پیشنهاد می کند که سر مردم کلاه بگذارید، جمهوریِ تنها اعلام، اما قوانین را اسلامی کنید! (به همین صراحت!)
 
دوم: تلقی این پیشنهاد از میزان درک عمومی از ماهیت قوانین کشور نیز، شگفت می نماید! گو اینکه مردم از ابتدایی ترین احکام اجتماعی اسلام بی خبر مانده اند و مثلا تصور می برند جمهوریِ تنهایی که قوانین را اسلامی کرده، مثلا دارد به مفاد سنگ حمورابی عمل می کند!
 
سوم: تئوریسین ارجمند گمان برده است که وجود ناراضی در هر حکومت، الزاما نقطه ضعف آن است و حکومت اسلامی کاملا باید از آن مبرا باشد، در حالی که این ناراضیان در دوران حکومت پیامبر و امیر مومنان(ع) هم بودند و در زمان دومی، سه جنگ بزرگ را نیز بر او تحمیل کردند و مگر نه این است که نهایتا حکومت امامان علی بن ابیطالب و حسن بن علی(ع) توسط همین اکثریت ناراضی به اتمام رسید؟ و آیا آن حضرات به عقلشان خطور نکرد که از وجود این همه ناراضی، به تاسیس حکومت لائیک پناه ببرند؟
 
چهارم: این بزرگوار در کسوت یک فقیه، احکام اسلام را آواز دُهلی انگاشته که از دور خوش است، اما اگر نزدیک شود و حاکمیت یابد، حال همه را بر هم می زند! جالب اینجاست که همین شخصیت و آباء و اجداد گرامش در طول قرن ها، کاری جز استنباط و تبیین همین احکام نداشته اند! خوب بود که پسر عموی ارجمندِ گوینده، یعنی شهید آیت الله سید محمد باقر صدر-که از تئوری پردازان شاخص حکومت اسلامی در عصر حاضر بود-تا زمان ابراز این نظریه زنده می ماند و قضاوت خویش را در باره این نظریه پردازی شگرف بیان می داشت!
 
پنجم: و بالاخره هدف این قلم در وجیزه فوق آمده، الزاما نقد دیدگاههای آقای صدر نبود، چه این که سیدی از سر بساطت و البته عصبانیت از پیامدهای مرگ آقای شریعتمداری، چیزی قلمی کرده است.سخن از انحطاط جماعتی است که پس از سال ها تندوری انقلابی، از چه اباطیلی آویخته اند! فاعتبروا یا اولی الابصار!