هم اکنون عضو شبکه تلگرام رجانیوز شوید
شنبه، 30 شهريور 1398
ساعت 10:28
به روز شده در :

 

 

 

رجانیوز را در شبکه‎های اجتماعی دنبال کنید

 

شنبه 11 ارديبهشت 1389 ساعت 14:10 2010-5-1 14:10:57
شناسه خبر : 33571

همزمان با سالگرد آغاز عملیات بیت‌المقدس ، مراسم تحویل نهایی 10 فروند بالگرد طوفان و خط تولید انبوه ملخ کامپوزیتی بالگرد 214 با حضور سردار وزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح برگزار شد .


به گزارش واحد مرکزی خبر، سرتیپ پاسدار احمد وحیدی در جمع خبرنگاران با یادآوری عملیات بیت‌المقدس که در چنین روزی آغاز و در سوم خرداد منجر به آزادسازی خرمشهر شد ، در تشریح ویژگیهای بالگرد طوفان گفت : این بالگرد یک بالگرد تهاجمی مجهز به سامانه ‌های سلاح پیشرفته شامل موشکهای ضدتانک، راکت انداز و توپ 20 میلیمتری است و از چابکی بسیار بالایی برخوردار است.

وزیر دفاع افزود : بومی ‌سازی دانش و فن آوری ساخت و تولید بالگرد تک و تهاجمی، تولید انواع قطعات و مجموعه‌ها شامل انواع پانل‌های ساندویچی، شیشه‌های هوایی، فورج آلیاژهای فولادی و آلومینیومی ریخته‌گریهای دقیق تحت فشار و ماسه‌ای، جوشکاری، فرم‌دهی قطعات به روشهای سرد و گرم، مخازن سوخت مقاوم به ضربه، سامانه‌های گردانده، هیدرومکانیک، کنترل پرواز، سوخت رسانی، متعلقات موتور، سامانه های نمایشگر چند منظوره (MFD)و نمایشگرتصویری میدان نبرد (HUD) و مخابرات نوین، از دستاوردهای این پروژة مهم بشمار می رود.

سردار وحیدی ادامه داد‌ : این اقدام که در جهت فرامین فرماندة معظم کل قوا صورت پذیرفت، گام بسیار بلندی در راه خودکفایی و افتخاری بزرگ و ملی برای صنایع مستقل و کارآمد هوایی وزارت دفاع است و امیدواریم رضایت حضرت ولی عصر، خشنودی فرماندة معظم کل قوا و شادی ملت شریف ایران را فراهم کند.

سردار وحیدی همچنین در خصوص افتتاح خط تولید انبوه ملخ کامپوزیتی بالگرد 214 نیز اظهار داشت: ملخ بالگرد یکی از نیازمندیهای اساسی و اصلی در صنعت هوایی کشور بشمار می رفت، درفناوری های جدید، مواد کامپوزیتی جایگزین مواد فلزی شده و عمر ملخ را به چند برابر افزایش داده است.

وی در ادامه افزود: متخصصین و کارگران پرافتخار و ماهر شرکت هسا با کار شبانه‌روزی و همت بلند خود موفق شدند این خط تولید پیچیده را راه‌اندازی کنند. در این جهت بیش از 5000 نمونه تست جهت انتخاب متریال مناسب ساخته شد و تستهای مکانیکی لازم از جمله تستهای استاتیکی، خستگی، شرایط محیطی بر روی آنها انجام شد.

وزیر دفاع گفت: بر روی نمونه های تولیدی ملخ کامپوزیتی، بدلیل حساسیت قطعه، طی مدت یکسال و نیم تست در سطح شهرهای شاهین شهر و اهواز صورت گرفت و امروز شاهد افتتاح خط تولید ملخ کامپوزیتی هستیم.

سردار وحیدی تاکید کرد : با کسب این موفقیت و افتخار بزرگ به عنوان دومین کشور سازنده این نوع ملخ نام ایران عزیز را ثبت کردیم و قادریم طراحی و ساخت ملخ و سایر بالگردهای موجود در کشور را نیز انجام دهیم و در آینده نیز جزء اقلام صادراتی وزارت دفاع قرار خواهد گرفت.