هم اکنون عضو شبکه تلگرام رجانیوز شوید

 

 

 

رجانیوز را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

 

پنجشنبه 29 اسفند 1398 ساعت 11:04
پنجشنبه 29 اسفند 1398 10:57 ساعت
2020-3-19 11:04:36
شناسه خبر : 335638
جنبش مقاومت انصارالله در تلاش است کنترل قلب یمن را در دست گیرد و با پاسخی دندان شکن، ائتلاف سعودی را بار دیگر تحقیر کند.
جنبش مقاومت انصارالله در تلاش است کنترل قلب یمن را در دست گیرد و با پاسخی دندان شکن، ائتلاف سعودی را بار دیگر تحقیر کند.
گروه مقاومت-رجانیوز: پس از این که تلاش های چند روزه برای مذاکره و جلوگیری از درگیری در استان مارب نتیجه نداد و برخی قبایل به حُسن نیت و ابتکار عمل دولت نجات ملی برای پرهیز از جنگ پاسخ منفی دادند، نیروهای ارتش و رزمندگان جنبش مقاومت انصارالله عملیات گسترده ای را برای پاکسازی مناطق اشغالی این استان آغاز کردند.
 
به گزارش رجانیوز به نقل از مشرق، عملیات رزمندگان یمنی در محورهای غرب و جنوب استان مارب از دوشنبه شب (بیست و ششم اسفنده ماه) علیه نیروهای تحت فرمان دولت مستعفی و فراری منصور هادی و عناصر مزدور ائتلاف سعودی آغاز شد.
 
براساس آخرین اخبار به دست آمده، در جریان عملیات رزمندگان، پایگاه نظامی «کوفل»، مهم ترین و بزرگترین مقر نیروهای منصور هادی و مزدوران سعودی در استان مارب از اشغال خارج شد و به کنترل درآمد.
 
 
به گفته منابع میدانی، نیروهای یمنی در ساعات گذشته با پاکسازی چندین منطقه و کشته و زخمی کردن دهها تن از نیروهای مزدور سعودی به ۱۳ کیلومتری غرب شهر مارب رسیدند و در آستانه یک پیروزی مهم و راهبردی قرار گرفتند.
 
مهم ترین هدف و راهبرد رزمندگان یمنی در این عملیات سرنوشت ساز رسیدن به شهر مارب (مرکز استان مارب) است که در ساعات گذشته با موفقیت دنبال شده و می تواند تحولات میدانی را در سراسر یمن تحت تاثیر قرار دهد.
 
نیروهای یمنی در روزهای گذشته با برخی قبایل، نیروهای منصور هادی و عناصر مزدور ائتلاف سعودی اتمام حجت کردند و هشدار داده بودند که کوبیدن بر طبل جنگ نتیجه ای برای آنان نخواهد داشت و فقط راه را برای آزادی شهر مارب باز می کند.
 
 
یک منبع میدانی در پاسخ به این پرسش که چرا نیروهای یمنی و ائتلاف سعودی برای کنترل بر استان مارب پافشاری می کنند، گفت: نباید فراموش کرد که استان مهم و راهبردی «مارب» قلب یمن محسوب می شود و همین مسئله باعث شده طرفین بر موضع خود اصرار کنند.
 
این منبع میدانی در ادامه توضیح برای تشریح اهمیت استان مارب افزود: این استان از محور غربی حدود ۱۷۰ کیلومتر با شهر صنعاء (پایتخت) فاصله دارد و همچنین شمال و جنوب یمن را به یکدیگر متصل می کند و این بر اهمیتش افزوده است.
 
وی با بیان این که مطلب که استان مارب از ۱۴ بخش تشکیل شده است، تصریح کرد: این استان از محور شمال به استان الجوف، از محور غرب به استان صنعاء، از جنوب به استان البیضاء و از شرق به استان های شبوه و حضرموت متصل می شود و همین موقعیت راهبردیش را به خوبی نشان می دهد.
 
 
این منبع میدانی با توضیح این که استان مارب دروازه شرقی استان صنعاء محسوب می شود، گفت: رزمندگان یمنی با پاکسازی و تامین امنیت استان مارب، خطر نفوذ به ورودی های شرقی پایتخت را به صفر می رسانند.
 
مارب سرشار از منابع گازی و نفتی است و پاکسازی این استان یک کمک اقتصادی ویژه برای تامین نیازهای دولت مرکزی مستقر در صنعاء و ضربه مهلک و سنگین به نیروهای مزدور سعودی محسوب می شود؛ در صورت موفقیت کامل نیروهای یمنی، نیروگاه برق استان مارب نیز می تواند به تامین برق بخش های وسیعی از یمن کمک کند.
 
 
با پاکسازی استان مارب یک هدف نظامی بسیار مهم نیز محقق می شود و یگان های موشکی ارتش و جنبش مقاومت انصارلله راحت تر می توانند موشک های بالستیک خود را به عمق خاک عربستان و امارات شلیک کنند.
 
استان مارب حدود ۱۷ هزار و ۴۰۰ کیلومتر مربع مساحت دارد و مناطق مرکزی و شرقی این استان بیابانی است و بخش های غربی، شمال غربی و جنوب غربی از اهمیت بیشتری برخوردار هستند؛ در حال حاضر نیروهای یمنی ۱۳ درصد از مساحت استان مارب را در کنترل دارند.