هم اکنون عضو شبکه تلگرام رجانیوز شوید
دوشنبه، 23 تير 1399
ساعت 06:20
به روز شده در :

 

 

 

رجانیوز را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

 

سه شنبه 27 اسفند 1398 ساعت 12:26
سه شنبه 27 اسفند 1398 12:04 ساعت
2020-3-17 12:26:05
شناسه خبر : 335589
اسماعیلی گفت: در ظرف دو هفته همکاران ما در اجرای احکام پذیرای بیش از 85 هزار خانواده بودند تا مقدمات اعطا مرخصی را فراهم کنند و تا امروز این تعداد از زندانیان از این مرخصی بهره مند شدند.
اسماعیلی گفت: در ظرف دو هفته همکاران ما در اجرای احکام پذیرای بیش از 85 هزار خانواده بودند تا مقدمات اعطا مرخصی را فراهم کنند و تا امروز این تعداد از زندانیان از این مرخصی بهره مند شدند.
گروه اجتماعی-رجانیوز: نشست خبری غلامحسین اسماعیلی سخنگوی قوه قضاییه امروز سه شنبه (۲۷ اسفند) برگزار شد.
 
به گزارش رجانیوز، سخنگوی قوه‌قضائیه در این نشست به سوالات خبرنگاران جواب داد و پیرامون مسائل مختلف اقدامات دستگاه قضا را تشریح کرد.
 
واحد صنعتی با حمایت دستگاه قضایی یا از تعطیلی ان جلوگیری شد یا چنانچه تعطیل شده بود به چرخه تولید بازگشت
امسال جزو برنامه های جدی ما حمایت از رونق تولیدو اشتغال در کشور بود. توانسته ایم با تدابیر قضایی ضمن رسیدگی به پرونده هایی که برخی افراد در این حوزه مرتکب جرم شدند اما این موضوع نباید به بیکاری منجر شود 994 واحد صنعتی با حمایت دستگاه قضایی یا از تعطیلی ان جلوگیری شد یا چنانچه تعطیل شده بود به چرخه تولید بازگشت.
 
یک به یک دقیقا اعلام می کنیم این واحد کجا بوده، مشکل آن چه بوده، چه تعداد کارگر داشته، و چه حمایتی از آن واحد شده است. کاملا مستندات را در اختیار داریم. امادگی داریم گزارش یکایک این موارد را در اختیار متقاضیان قرار دهیم.
 
درباره ویدئوی منتشر شده از ضرب و شتم یک خانم در خیابان
اسماعیلی درباره ویدئوی منتشر شده از ضرب و شتم یک خانم در خیابان:این موضوع مربوط به ابان 98 بوده و موضوع در تهران اتفاق افتاده و شخصی که تحت تعقیب قرار گرفته مقیم ری بوده و بعد از شکایت خانم، این شخص احضار و تفهیم اتهام شده و به داسرای تهران معرفی شده است. رسیدگی دادسرایی در این پرونده به اتمام رسیده و پرونده جهت صدور حکم به دادگاه ارسال شده است.
 
در شهر تهران بیش از 60 محتکر توسط مراجع قضایی دستگیر و روانه زندان شدند
در ارتباط با اقلام احتکار شده گزارش هایی که به ما واصل شده حکایت از این دارد که کشفیات خوبی انجام شده است و محموله های سنگینی کشف شده است. خوشبختانه در این حوزه با دستوری که صادر شد که این پرونده ها با سرعت و قاطعیت رسیدگی شود در شهر تهران بیش از 60 متهم توسط مراجع قضایی دستگیر و روانه زندان شدند.
 
30 فقره پرونده ما مراحل رسیدگی دادسرایی انجام و کیفرخواست صادر شده است. برخی پرونده ها رسیدگی در دادگاه انجام شده است/ به زودی ارا محکومیت این قبیل افراد صادر خواهد شد. عموم اقلامی که به ما معرفی شده هیچکدام پلمب نشده است و در اختیار دانشگاه های علوم پزشکی کشور قرار گرفته است تا در دسترس نیازمندان قرار گیرد. برای اطمینان بخشی از نحوه توزیع این اقلام مقررشد نمایندگان سازمان بازرسی کل کشور بر فرایند اقلام مکشوفه نظارت کنند.
 
 
برخورد با کسانی که آرامش روانی جامعه را برهم می‌زنند
قوه قضاییه برای برخورد با این قبیل افراد شعب ویژه ای تشکیل داده است هم در دادسرا و هم دادگاه، ابلاغ به نیروی انتظامی و پلیس و فتا صادر شده که این افراد شناسایی و تحت تعقیب قرار بگیرند که ورودی خوب داشتند. تعدادی از این افراد شناسایی و تحت تعقیب قرار گرفتند.
 
شعب ویژه ما این افراد را احضار کردند که بازداشت شدند. کلیپی هم که اشاره شد بررسی ها انجام شد، این فرد جزو جامعه پرستاری نبود، هویت فرد مشخص شده است. خبر دستگیری وی صحت ندارد و تحت تعقیب است. افراد دیگری در استان های مختلف دستگیر شده اند.
 
نرخ دیه در سال آینده
دیروز در جلسه شورای عالی قوه قضائیه نرخ دیه برای سال 99 در ماه های غیر حرام 330 میلیون تومان تعیین شد که از اول فروردین 99 هم لازم الاجراست. این نرخ با رشدی حدود 20 درصد نسبت به مبلغ دیه سال 98 است.
 
فقط در یک پرونده بدهکار بزرگ بانکی بیش از 1600 میلیارد تومان به بیت‌المال بازگشت
فقط در یک پرونده بدهکار بزرگ بانکی، 530میلیارد تومان به بانک اقتصاد نوین، 320 میلیارد تومان به بانک پارسیان، 204 میلیارد تومان به بانک توسعه صادرات، 200 میلیارد به بانک ایران زمین، 145میلیارد تومان به بانک سینا، 110 میلیارد تومان به بانک سرمایه، 59 مییلارد تومان به بانک گردشگری، 28 میلیارد به بانک پارسیان، 23 میلیارد تومان به بانک شهر برگشت و تسویه شد. دو فقره از بدهی های این فرد به دو بانک باقی مانده است، 900 میلیارد تومان و 525 میلیارد تومان به بانک دی.
 
تدابیر پیرامون دغدغه های امنیتی شهروندان در پی آزادی حجم زیادی از زندانیان
برای اینکه این دغدغه برای هموطنان نباشد تدابیر مختلفی را اتخاذ کردیم. در خود بخشنامه تاکید شده عده ای از زندانیانی که ازادی انها برای شهروندان مخاطره امیز بود به انها مرخصی داده نمی شود و این اقدام نیز صورت گرفت.
 
زندانیانی که سابقه سرقت داشتند و احیانا از این مرخصی استفاده کردند با هماهنگی با نیروی انتظامی لیست آنها به انضمام اخرین محل اقامت آنها به مراجع انتظامی ابلاغ شده تا بتوانند از باب احتیاط این قبیل افراد را تحت رصد داشته باشند. تعدادی که به مرخصی رفتند به وسیله سامانه ها و پابند الکترونیک تحت رصد قرار می گیرند.
 
محمدرضا جهانبانی به 20 سال حبس محکوم شد
اسماعیلی:اخرین رای صادر شده در شعبه سوم ویژه رسیدگی به پرونده های اخلال در نظام اقتصادی در تاریخ 25 اسفند 98 و راجع به بخشی از پرونده بانک سرمایه و صندوق تعاونی فرهنگیان است. رای اخیر ناظر به دونفر از متهمین اصلی این مجموعه است. محمدرضا جهانبانی به اتهام اخلال در نظام اقتصادی و تحصیل مال نامشروع به مبلغ 6 هزار و 40 میلیارد ریال محاکمه شد.
 
این فرد از مجموعه بانک سرمایه به تنهایی بیش از صد فقره تسهیلات گرفته بود که به تحمل 20 سال حبس،74 ضربه شلاق در انظار عمومی و محرومیت دائم از مشاغل دولتی و استرداد 5 هزار و 3 میلیارد و 500 میلیون و 500 هزار ریال در حق بانک سرمایه محکوم شد. عمار صالحی نیز به جرم معاونت در اخلال در نظام اقتصادی به تحمل ده سال حبس و محرومیت دائم از خدمات دولتی محکوم شد.
 
حدود 85 هزارنفر از زندانیان از مرخصی بهره مند شدند
تا امروز حدود 85 هزارنفر از زندانیان از این مرخصی بهره مند شدند. همه این 85 هزار خانواده برای زندانیان خود به ما مراجعه کردند. در ظرف دو هفته همکاران ما در اجرای احکام پذیرای بیش از 85 هزار خانواده بودند تا مقدمات اعطا مرخصی را فراهم کنند و این کار انجام شد. این مرخصی ها در تمامی کشور و همه استان ها بود.
 
بیش از 50 درصد از بدهی‌های معوق بدهکار بانکی سه هزار میلیارد تومانی تسویه شد
یکی از بدهکاران بزرگ بانکی که سه هزار میلیارد ریال به ده بانک کشور بدهی داشت با پیگیری های قضایی به عمل آمده و در فرایند رسیدگی بیش از 50 درصد از این بدهی های معوق تسویه شد. دو فقره از بدهی های این فرد به دو بانک باقی مانده است. بابت این بدهی ها با پیگیری های قضایی اموالی از این فرد شناسایی و توقیف شده است. پیش بینی می شود کل بدهی های معوق این فرد به سیستم بانکی ما مورد تسویه قرار گیرد.
 
در مهار کهنه ویروس منحوس فساد موفقیت های چشم گیری حاصل شده است
می توان ادعا کرد در مهار کهنه ویروس منحوس فساد موفقیت های چشم گیری حاصل شده است. امروز مردم ما بیش از آنکه اخبار ناامید کننده بروز فساد را بشنوند شاهد برخورد و مجازات کسانی هستند که مرتکب مفاسد اقتصادی شده اند. امروز مردم به جای شنیدن اخبار راجع به غارت بیت المال گزارش مربوط به استرداد و بازگشت اموال به غارت رفته به بیت المال را می شنوند و این گویای عملکرد مثبت قوه قضاییه در مبارزه با این کهنه ویروس است.
 
در قوه قضاییه سال 98 را با مدیریت جدید و با برنامه تحول اغاز کردیم
سخنگوی قوه قضاییه در نشست خبری: در قوه قضاییه سال 98 را با مدیریت جدید و با برنامه تحول آغاز کردیم. تلاش مجموعه همکاران ما بر این بود که مردم طعم شیرین عدالت و خدمات قضایی را بچشند.
 
از جامعه پزشکی و پرستاری که امروز در خط مقدم حفظ سلامت شهروندان به عنوان سربازان عرصه سلامت خدمت رسانی می کنند تشکر می کنم. از رهبر انقلاب که فرمان تشکیل قرارگاه خدمت رسانی را به نیروهای مسلح صادر فرمودند تشکر می کنم. از نیروهای مسلح و ضابطین دادگستری به لحاظ خدماتی که در طول این سال داشتند تشکر میکنم.
 
از همکارانم که یک سال کار جهادی انجام دادند که با رسیدگی به پرونده های معوق و در ماه پایانی سال اهتمام جدی در همکاری با نهادهای ذیربط برای مقابله با کرونا داشتند تشکر می کنم.