هم اکنون عضو شبکه تلگرام رجانیوز شوید

 

 

 

رجانیوز را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

 

دوشنبه 26 اسفند 1398 ساعت 17:12
دوشنبه 26 اسفند 1398 16:16 ساعت
2020-3-16 17:12:04
شناسه خبر : 335572
بنیامین نتانیاهو در رقابت با بنی‌گانتز برای تشکیل کابینه شکست خورد و رئوون ریولین، رئیس‌جمهور رژیم صهیونیستی گانتز را مامور تشکیل کابینه کرد.
بنیامین نتانیاهو در رقابت با بنی‌گانتز برای تشکیل کابینه شکست خورد و رئوون ریولین، رئیس‌جمهور رژیم صهیونیستی گانتز را مامور تشکیل کابینه کرد.

گروه بین‌الملل-رجانیوزپس از دیدار «رئوون ریولین»، رئیس جمهور اسرائیل با رهبران احزاب مختلف و قطعی شدن حمایت ۶۱ نماینده از کاندیداتوری وی، دفتر رئیس این رژیم از واگذاری مسئولیت به گانتز در دیدار فردا خبر داد. 

 

«بنیامین نتانیاهو»، نخست وزیر کنونی اسرائیل تنها موفق به کسب موافقت ۵۸ نماینده شد و بنابراین در بازی کسب بخت اول برای تشکیل کابینه به گانتز باخت. 

 

گانتز(سمت راست) و رئوون ریولین(وسط) و بنیامین نتانیاهو

 

 

موفقیت کنونی گانتز را نباید به معنای قطعی شدن نخست وزیری وی و پایان یافتن کابینه نتانیاهو دانست؛ زیرا فرایند تشکیل کابینه در اسرائیل دو مرحله دارد. در مرحله نخست سران احزاب کاندیدای نخست وزیری مورد نظر خود را به رئیس جمهور اطلاع می دهند و در پایان این مرحله رئیس جمهور با محاسبه تعداد نهایی آرای کاندیدا (یا کاندیداهای نخست وزیری)، شخصی که از حمایت نمایندگان بیشتری برخوردار است و در نتیجه شانس بیشتری برای تشکیل کابینه دارد را مأمور تشکیل کابینه می کند. 

 

مرحله دوم که سرنوشت‌سازتر است مذاکره مأمور تشکیل کابینه با سران احزاب برای تشکیل ائتلاف است.

 

 

بنی گانتز از ۲۰۱۱ تافوریه ۲۰۱۵ ریاست ستاد کل ارتش رژیم صهیونیستی بر عهده داشت

 

در شرایط فعلی بنی گانتز بجز حمایت ۳۳ نماینده حزب خود از حمایت ۱۵ نماینده فهرست مشترک عربی، ۶ نماینده از ۷ نماینده ائتلاف احزاب کارگر و پل و ۷ نماینده حزب راست‌گرای اسرائیل خانه ما برخوردار شده، اما از آنجاکه نمیتوان حضور اعراب در ائتلاف را انتظار داشت، گانتز در بهترین حالت خواهد توانست یک «کابینه اقلیتی» با ۴۶ نماینده و حمایت ۱۵ نماینده عرب از بیرون از ائتلاف تشکیل دهد.

 

جمع کردن چنین کابینه‌ای بسیار دشوار است؛ زیرا از یکسو ماهیت گرایش اصلی کابینه «چپ-میانه» خواهد بود و حضور «آویگدور لیبرمن»، رهبر حزب اسرائیل خانه ما، به عنوان یک حزب راست‌گرا و ملی‌گرا وضعیت آن را شکننده خواهد کرد.

 

همچنین کار دشوارتر این است که گانتز، لیبرمن و ۳ نفر از نمایندگان جناح راست حزب آبی و سفید را به حمایت نمایندگان عرب از بیرون ائتلاف راضی کند و پس از آن راضی نگه دارد.

 

برای مثال تصور کنید اگر چنین کابینه‌ای با حمایت نمایندگان عرب به قدرت برسد و قصد درگیری با نیروهای های مخالف اسرائیل در غزه یا کرانه باختری را داشته باشد واکنش نمایندگان عرب چه خواهد بود؟ «احمد طیبی»، یکی از نمایندگان فهرست مشترک عربی در سال گذشته میلادی اعلام کرده بود در چنین صورتی اعراب کابینه‌ای که با حمایت آنان به قدرت رسیده باشد را اسقاط خواهند کرد. بنابراین پر واضح است که تداوم بخشیدن به عمر چنین کابینه‌ای بسیار دشوارتر از تشکیل آن خواهد بود.

 

با این وجود چنانچه گانتز نخست وزیر نخستین کابینه اقلیتی در اسرائیل شود، از یکسو جایگاه و ایماژ اعراب در سرزمین‌های اشغالی دگرگون خواهد شد و از سوی دیگر پس از ۱۰ سال فرد دیگری بجز نتانیاهو و حزبی بجز لیکود عهده‌دار اداره اسرائیل خواهد شد.

 

یکی دیگر از تأثیرات چنین کابینه‌ای حتی اگر دولتی مستعجل باشد، پایین آمدن نتانیاهو از سریر قدرت و نیز هموارتر شدن مسیر محاکمه او خواهد بود.

 
منصور براتی/ پژوهشگر مسائل خاورمیانه