هم اکنون عضو شبکه تلگرام رجانیوز شوید
پنجشنبه، 9 بهمن 1399
ساعت 14:56
به روز شده در :

 

 

 

رجانیوز را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

 

دوشنبه 26 اسفند 1398 ساعت 15:40
دوشنبه 26 اسفند 1398 15:38 ساعت
2020-3-16 15:40:17
شناسه خبر : 335566
در سال جاری تاکنون بیش از ۲۴ میلیون تن کالاهای اساسی وارد شده که ۱۱ درصد آن برنج بوده است.
گروه اقتصاد-رجانیوز: طبق تازه ترین گزارشی که لطیفی، دبیر شورای اطلاع رسانی گمرک ایران، در رابطه با وضعیت واردات کالای اساسی اعلام کرده است در سال جاری تا۱۸ اسفند ماه حدود  ۲۴ میلیون و ۳۱۳ هزار و ۱۵تن کالای اساسی وارد شده است.
 
به گزارش رجانیوز، مجموع کالاهای اساسی وارداتی به حدود ۱۴میلیارد و ۹۹۱ میلیون و ۱۱۴ هزار و ۹۹۴ دلار بود که نشان می‌دهد با رشد ۱۸.۵ درصدی از لحاظ ارزش و ۲۳ درصدی از لحاظ وزنی نسبت به مدت مشابه سال گذشته همراه بوده است.
 
اما واردات برنج که در سال جاری در مقاطعی در نوسان بود و با ممنوعیت مواجه شده بود سرانجام در ماه‌های اخیر به روال عادی برگشت. این در حالی است که بررسی واردات این کالا نیز نشان می دهد که از ابتدای سال تا ۱۸اسفندماه یک میلیون و ۵۹۰ هزار و ۷۹۳ تن به ارزش یک میلیارد و ۶۳۷ میلیون و ۵۵۱ هزار و ۹۷۵ دلار برنج وارد و توزیع شده است.
 
واردات برنج نسبت به همین بازه زمانی در سال  گذشته که یک میلیون و ۵۴۴ هزار و ۴۵ تن به ارزش یک میلیارد و ۵۸۳ میلیون و ۱۱۲ هزار و ۳۳۹ دلار بوده، از لحاظ وزنی ۳.۳ درصد رشد و از لحاظ ارزش نیز ۳.۴۴ درصد افزایش داشته است.
 
این در حالی است که واردات برنج از لحاظ ارزش ۱۱درصد کل واردات کالای اساسی کشور است.
 
گفتنی است که پیش تر تامین ارز کالاهای اساسی با ارز ۴۲۰۰ تومانی انجام می شد که به تدریج برخی اقلام از جمله گوشت از لیست دریافت ارز دولتی حذف شد ولی برنج همچنان مشمول ارز ۴۲۰۰ تومانی است.