هم اکنون عضو شبکه تلگرام رجانیوز شوید
يكشنبه، 11 خرداد 1399
ساعت 16:37
به روز شده در :

 

 

 

رجانیوز را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

 

سه شنبه 20 اسفند 1398 ساعت 15:04
سه شنبه 20 اسفند 1398 15:01 ساعت
2020-3-10 15:04:56
شناسه خبر : 335422

در حالی انتشار اطلاعات سری و محرمانه ی کرونا در آمریکا جنجالی بر پا کرد که پیش تر ترامپ دستور داده بود انتشار هر آماری بدون هماهنگی با مایک پنس به معنای اخراج از مسئولیت های دولتی و سلب بیمه ی سلامت منتشر کننده است. انجمن بیمارستان های آمریکا در گزارشی مدعی شد دست کم ۹۶ میلیون شهروند آمریکایی درگیر کرونا خواهند شد و به آن مبتلا می گردند که از این تعداد نزدیک به ۴٫۶ میلیون نفر مجبور هستند بستری شوند و نزدیک به ۱۰۹ هزار نفر مراقبت های ویژه میخواهند. از سوی دیگر برآورد اولیه برای مرگ و میر به وسیله ی کرونا چیزی حدود ۴۰۸ هزار نفر است.


این انجمن آمار را در شرایطی منتشر کرد که رسانه های آمریکایی از سکوت دولت ترامپ و مخفی سازی آن به بهانه ی انتخابات ۲۰۲۰ نگرانند. در حالی ترامپ مسئولیت این کار را شخصا برعهده نگرفته و به معاون اول خود واگذار کرده که مخالفان ترامپ این اقدام را عدم مسئولیت پذیری و مشغول بودن ترامپ به فعالیت گلف و توییتر بر می شمرند. در حقیقت ترامپ برای مسئولیت ریاست جمهوری آمریکا سوگند یاد کرده اما هیچ تعهدی در قبال جان و سلامتی مردم آمریکا نشان نمی دهند. البته ترامپ در حالی سکوت کرده و در مورد کرونا کارها را بر دوش پنس انداخته که کارشناسان بهداشت جهانی معتقدند امکانات و شیوه ی توزیع خدمات درمانی در این کشور به شدت دچار مشکل است و آمریکا نیازمند تصمیم ملی برای حل این بحران است.

 

از سوی دیگر ترامپ با توجه به این شرایط به تهران پیشنهاد کمک و یاری داد در حالی که در کنار این پیشنهاد رسانه ای، سخت ترین تحریم های دارویی را وضع کرده و موجب مشکلات زیادی در سلامت شهروندان ایرانی شده است. وزیر امور خارجه ایران پس از این پیشنهاد در توییتر خود نوشت: «در حالی که شهروندان ما در حال جان باختن بر اثر کرونا هستند، دونالد ترامپ به شکل شرورانه‌ای در حال تشدید تحریم‌های غیرقانونی ایالات متحده با هدف از بین بردن منابع مورد نیاز ایران برای مبارزه با این ویروس است. دنیا نباید بیش از این در برابر تروریسم اقتصادی ایالات متحده که اکنون تروریسم پزشکی هم به آن اضافه شده، سکوت کند.» ظریف در این پیام مدعی شد آمریکا بخش های اقتصاد پزشکی و درمانی ایران را هدف قرار داده و این احتمال وجود دارد در ماه های اینده تروریسم اقتصادی واشنگتن به وخامت درمانی در ایران بیفزاید.


البته خبرها حاکی است در چند ایالت از جمله مریلند، کالیفرنیا و نیویورک حالت آماده باش و وضعیت فوق العاده اعلام شده و با باز شدن پای کرونا به پایتخت این نگرانی وجود دارد گستره ی بیماری تمام آمریکا را بگیرد. از سوی دیگر سانسور گسترده ی آمار کرونا موجب شده نگرانی ها نسبت به وضعیت و شیوع بیماری افزایش یابد. گزارش ها حاکی است در شهرهای بزرگی چون الکانزاس کیت های ازمایش و تشخیص کرونا صرفا در حد چند عدد باشد و شهروندان برای تشخیص بیماری مدت زمان طولانی ای درگیر باشند. از سوی دیگر بسیاری از مراکز درمانی آمریکا نه تنها کیت در اختیار ندارند بلکه برای تشخیص و قرنطینه سازی بیماری دچار مشکلات فراوانی هستند و از این منظر ایالات متحده آمریکا درگیر یکی از بزرگترین بحران های تاریخ خود خواهد شد.


به نظر می رسد باید منتظر ماند و دید ترامپ کی خود شخصا برای موضوع کرونا ورود میکند و این ورود چقدر زمان خواهد برد و در طول این زمان، شیوع بیماری در آمریکا چه تاثیری بر اقتصاد شکننده و نتایج انتخابات ۲۰۲۰ خواهد گذاشت.