هم اکنون عضو شبکه تلگرام رجانیوز شوید
پنجشنبه، 8 خرداد 1399
ساعت 00:07
به روز شده در :

 

 

 

رجانیوز را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

 

سه شنبه 20 اسفند 1398 ساعت 09:03
سه شنبه 20 اسفند 1398 09:01 ساعت
2020-3-10 09:03:25
شناسه خبر : 335406
هیچ گاه نباید در دام این سوال می‌افتادیم! گودالی که آلیس را به سرزمین عجایب برد، داستانی بیش نیست؛ ما در این گودال، دقایقی را تلف می‌کردیم که رنگ از باقی عمرمان می‌شست. «مسلوب‌الاختیاری که مصلوب شد.» و حتی بی‌رحمانه‌تر از این؛ قصاوت قلب پنهان در لایه‌های زیرین این عبارات را می‌شد از هفت فرسنگی استشمام کرد. چه می‌شد کرد؛ که بها ندادن به آنها، تمام زحمات دیگر را تحت تاثیر خود قرار می‌داد. باید جسارت به خرج می‌دادیم و با واقعیت روبرو می‌شدیم.

این دشواری‌ها هنوز تمام نشده اند. بلکه فقط از صورتی به صورت دیگر تغییر کرده‌اند. نمی‌توان انکار کرد که اصل ماجرا، برخلاف پندار اکثریت در آن زمان، پس از پُر کردن گزینه‌ها با مداد مشکی نرم، تازه شروع شد. خلاصه چند سال بایستی خورجینی را از روابط، دانش‌ها و فنون متعدد تکمیل می‌شد تا چرخه تولید علم از جریان نایستد.

در این مقطع، گاه شاهین فکر پَر می‌کشد به عوالم غریبی که انسان، توانا بر هر چیزی است؛ کسور در تمامیت، قصور در کمال است. یا به عبارتی زمینی‌تر، شخص فرض می‌کند اگر همه کار را خودش انجام ندهد، نقص بر نتیجه‌اش وارد است.

دشواری این مرحله در همین است؛ قبول کار تیمی و پرهیز از فردگرایی. اما آیا واقعاً می‌دانیم کدام یک هستیم؟

 

تیم‌گرایی در برابر فردگرایی

وارد دنیای آکادمیک و استفاده از خورجینمان شویم. ابزار یادگیری و یاددهی گسترده در این بخش، متن است. نقش فرم‌های مختلف نوشته‌ها با قالب‌ها و چینش‌های مختلف، انتقال معنا و هدف تحقیق در بستر زبان - که اکنون انگلیسی محسوب می‌شود - می‌باشد.

مساله از اینجا آغاز می‌شود. آیا نگارش مقاله و توزیع آن (همان کاری که در اثرش توانستیم از داده‌ها، خروجی‌ها و مقالات دیگر محققان بهره برده و در مسیر مطلوب پیش برویم) کاری فردی است یا تیمی؟ و چه مهارت‌هایی را طلب می‌کند؟

جامعه پژوهش، اگرچه مولفه‌های دقیقی برای تایید ثبت یک فعالیت و ماحصلش به عنوان تولیدی علمی دارد، هم‌سطح با آن، مقررات مشخصی نیز برای انتشار خروجی متنی (مقاله، رساله، پایان‌نامه، ژورنال و غیره) تعیین کرده است. اینجاست که پای شیوه نگارش و جزئیات ضروری به میان کشیده می‌شود و بیان می‌دارد که این کار، باید به صورت تیمی انجام گردد. سری به چند وظیفه این تیم بزنیم.

 

 

 

 

نگارش، مرز باریک کابوس و رویا

مقوله نگارش یک متن تحت عناوین متنوع، موضوعی چندجانبه است که تخصص در هر یک از این جوانب، برای سقوط نکردن در گودال مرطوب و نمور نوشتن آن از واجبات است. حال باید دید که عوامل تشکیل‌دهنده چه‌ها هستند.

این پروسه، شامل آگاهی از قالب‌بندی (Formatting) ویژه رشته، روی کاغذ آوردن پاراگراف‌ها، بازبینی، ویرایش، ترجمه و طی کردن چندباره این مسیر است. دو مورد آخر، در تمامی فازهای نگارش حضور خواهند داشت تا کیفیت لازم از دیدگاه جامعه عملی کسب شود. گفتنی است شاخه‌های آنها در ریزترین تلاش‌های پیشرفت کار موثر هستند.

چه کسی می‌تواند وقت و دقت کافی برای نمونه خوانی (Proofreadingبررسی سرقت ادبی (Plagiarism) و پارافریز (Paraphrase) یا ویراستاری مقاله تولیدشده را داشته باشد جز کسی که تمرکزش را بر روی همین مسائل گذاشته و تجربه‌ای در مرور سالیان به دست آورده است؟

این فرد می‌تواند یک ویراستار باشد که به صورت تیمی در کنار دیگر اعضا، رویکردهای متفاوت در این حوزه مانند ویرایش نیتیو مقاله (Native Editing) یا ویرایش انتشار (Copy Editing) پیش‌نویس نهایی (Manuscript) را به خوبی می‌شناسد و بر نرم‌افزارهای مربوطه نیز تسلط کامل دارد.

در نظر باید داشت که هیچ روندی، به سادگی چند تیتر نیست. رعایت نیم‌فاصله کجا و پیاده کردن آن در یک پایان‌نامه 400 صفحه‌ای کجا؛ قطعاً مرگ‌آور خواهد بود. البته باید اذعان داشت افرادی همواره در پیرامون هستند که توانایی انجام این کارها را دارند. ولی سخت بشود موردی پیدا کرد که قبول زحمت کرده باشد و در حین یا پس از انجام، مشکلی رخ نداده باشد. ایراد از وی نیست، بلکه از ساختاری است که انتظاری غیرمعقول از آن می‌رود.

 

ساختار سیستماتیک

نگارش متن تنها در صورتی به نحو احسن انجام می‌شود که گروهی هماهنگ از افراد زبده شامل مترجمین، ویراستاران، راهبران و فعالین عرصه ارتباطات، گوشه‌های کار را گرفته و آن را به ثمر برسانند. این مجموعه اگر و تنها اگر از تعارض‌های آتی احتمالی آگاه باشد می‌تواند به نرمی از دست‌اندازهای فرایند بگریزد یا آنها را رفع کند.

مجموعه رایت می کلیدی‌ترین ویژگی‌های ذکرشده را در خود گنجانده است. این گروه توانسته طی چندین سال حضور در دنیای ویرایش و ترجمه انواع و اقسام مقالات انگلیسی توسط متخصصین ایرانی و کانادایی، کلاس کاری بالایی از خود بروز داده و در عین حال، هزینه‌ها را در حد متعادل، به اندازه‌ای که حق از طرفین زایل نشود نگه دارد.

 

 

 

 

مشک آن است که خود ببوید

وب‌سایت رایت می (www.writeme.ir) بستر ارتباطی اصلی ما و شما است. مشروح تمام مواردی که اشاره شد، به انضمام گستره وسیعی از اطلاعات مورد نیاز اساتید، دانشجویان و علاقه‌مندان، و نیز توضیحات مفصلی به عنوان راهنمای انتخاب مناسب‌ترین طرح سفارش گرد آورده شده تا انتخابی درخور انجام پذیرد. برای آشنایی بیشتر، به وب‌سایت رایت می سر بزنید و سفارشتان را ثبت کنید تا در کوتاه‌ترین زمان ممکن بدان رسیدگی شود و همکاری‌مان را با یکدیگر شروع کنیم.

منتظرتان هستیم.