هم اکنون عضو شبکه تلگرام رجانیوز شوید
چهارشنبه، 18 تير 1399
ساعت 09:07
به روز شده در :

 

 

 

رجانیوز را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

 

شنبه 17 اسفند 1398 ساعت 17:56
شنبه 17 اسفند 1398 17:52 ساعت
2020-3-7 17:56:27
شناسه خبر : 335363
رویترز به نقل از منابع محلی اعلام کرد که پادشاه عربستان شخصا دستور دستگیری شاهزادگان سعودی را امضا کرده است.
به گزارش رجانیوز میدل ایست آی، وال استریت ژورنال و نیویورک تایمز نوشتند که احمد بن عبدالعزیز، برادر کوچک‌تر شاه سلمان و محمد بن نایف، برادرزاده پادشاه و ولیعهد سابق اوایل روز جمعه دستگیر شدند.
 
جزییات اتهامات این افراد اعلام نشده اما دو منبع سعودی گفته‌اند که این افراد به "خیانت بزرگ" متهم هستند.
 
رویترز به نقل از منابع مطلع اعلام کرد این افراد به اتهام تلاش برای "کودتا" دستگیر شده‌اند.
 
هر دوی این شاهزادگان زمانی جانشین پادشاه محسوب می‌شدند و اکنون در سایه حبس ابد یا اعدام به سر می‌برند. براساس برخی گزارش‌ها محافظان دربار سعودی روز جمعه صبح به خانه این افراد حمله کرده و آنها را بازداشت کردند.
 
به هر حال منابع از جمله منابع منطقه‌ای به رویترز گفته‌اند که شاهزاده محمد و شاهزاده بن نایف در یک اردوگاه خصوصی در یک روز دستگیر شدند.
 
منابع محلی به رویترز گفتند: بن سلمان، ولیعهد سعودی این شاهزادگان را به تماس با قدرت‌های خارجی از جمله آمریکایی‌ها و دیگران برای انجام کودتا متهم کرده است. با این دستگیری‌ها ولیعهد فعلی تسلط خود بر قدرت را تثبیت می‌کند و هیچ چالشی برای جانشینی وی باقی نمی‌ماند.
 
منابع محلی می‌گویند شاه سلمان شخصا دستگیری این افراد را تایید کرده است.
 
ولیعهد در سال ۲۰۱۷ تعدادی از شاهزادگان را در حبس خانگی قرار داد. در همان زمان شاهزاده احمد بن عبدالعزیز می‌توانست آزادانه رفت و آمد کند. او چهارشنبه از سفر مراکش بازگشت و روز بعد دستگیر شد.
 
یک منبع ارشد به میدل ایست آی گفت که شاهزاده احمد اواخر ۲۰۱۸ پس از انتقاد از رهبری شاه و تجمع مخالفان در اقامتگاه او در لندن در نظر داشت به تبعیدی خودخواسته برود. احمد به معترضان یمنی و بحرینی گفته‌ که پادشاه و ولیعهد مسئول این عذاب هستند.
 
شاهزاده خالد بن فرحان که در سال ۲۰۱۳ در آلمان پناهندگی گرفت گفته است که اگر احمد و مقرن بن عبدالعزیز، کوچکترین فرزند ملک عبدالعزیز و ولیعهد سابق و رئیس اسبق اطلاعات و امنیتی عربستان برای این سمت انتخاب شوند ۹۹ درصد از خاندان سلطنتی نیروهای امنیتی و ارتش پشت آنها خواهند بود.