هم اکنون عضو شبکه تلگرام رجانیوز شوید

 

 

 

رجانیوز را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

 

شنبه 17 اسفند 1398 ساعت 14:36
شنبه 17 اسفند 1398 14:33 ساعت
2020-3-7 14:36:39
شناسه خبر : 335338
از دسامبر 2019، با حمایت دولت هند قانونی در پارلمان این کشور تصویب شد که باعث آغاز خشونت علیه مسلمانان هندی شد. طبق این قانون اقلیت‌های دینی کشورهای منطقه از جمله هندوها، سیکها و مسیحیان می‌توانند تابعیت هندی دریافت کنند اما مسلمانان از دریافت آن محروم هستند.
از دسامبر 2019، با حمایت دولت هند قانونی در پارلمان این کشور تصویب شد که باعث آغاز خشونت علیه مسلمانان هندی شد. طبق این قانون اقلیت‌های دینی کشورهای منطقه از جمله هندوها، سیکها و مسیحیان می‌توانند تابعیت هندی دریافت کنند اما مسلمانان از دریافت آن محروم هستند.

از دسامبر ۲۰۱۹، با حمایت دولت هند قانونی در پارلمان این کشور تصویب شد که باعث آغاز خشونت علیه مسلمانان هندی شد. طبق این قانون اقلیت‌های دینی کشورهای منطقه از جمله هندوها، سیکها و مسیحیان می‌توانند تابعیت هندی دریافت کنند اما مسلمانان از دریافت آن محروم هستند. مقامات هندی تا کنون اعتراف کرده‌اند که در جریان حمله به مسلمانان، بیش از از ۳۵۰ نفر کشته و زخمی شده اند و از سوی دیگر، ۱۲۲ خانه، ۳۲۲ مغازه و فروشگاه و همچنین ۳۰۱ خودرو در جریان تهاجم وحشیانه هندوهای افراطی و نظامیان به خانه و کسب و کار مسلمانان، از بین رفته است.


نارندرا مودی، نخست وزیر هند که حامی اصلی این قانون است می‌گوید که این قانون برای حمایت از اقلیتها در افغانستان، پاکستان و بنگلادش ضروری است و مدعی است که این قانون به هیچ وجه علیه مسلمانان نیست. این در حالیست که به عنوان مثال هزاران مسلمان روهینگیا در مرزهای بنگلادش از سوی دولت میانمار رانده شده و دولت بنگلادش نیز از پذیرش این افراد که اصالتا هندی محسوب می‌شوند، خودداری می‌کند.


قانون جدید و نقض فاحش حقوق بشر
جرمی لورنس، سخنگوی دفتر کمیساریای عالی حقوق بشر سازمان ملل (OHCHR) این قانون را نقض حقوق بشر خوانده و آن را مخالف برابری می داند. کارشناس حقوق بشر سازمان ملل متحد اعلام کرد که قانون جدید، مخالف تعهد هند به قوانین بین المللی مهاجرت است. از نظر قوانین بین المللی حقوق مهاجرت، همه مهاجران بدون توجه به مذهب و یا دین خود، حق دارند که از حقوق بشر برخوردار و قوانین مهاجرتی می بایست مبتنی بر برابری و عدم تبعیض باشند. بدان معنا که این قوانین برای همه افراد بدون در نظر گرفتن نژاد، مذهب، منش ملی یا وضعیت دیگر، اعمال می شود. از منظر این کارشناس حقوق بشر، دولت هند به شدت حق اجتماع مسالمت آمیز را نادیده گرفته و از سوی دیگر همه طرف ها نیز باید از اعمال خشونت خودداری کنند.


سکوت همیشگی مدعیان حقوق بشر و بی طرفی رسانه‌ای
از زمان روی کار آمدن حزب بی. جی. پی و نخست وزیری مودی، اقدامات مختلفی علیه مسلمانان در زمینه‌های گوناگون شروع شد. ابتدا دولت جدید به سراغ کشمیر رفت و با حذف ماده‌ی۳۷۰ از قانون اساسی هند، حق خودمختاری منطقه‌ی کشمیر از میان رفت. مقامات هندی پس از این با فشار به دادگاه عالی، باعث شدند تا این دادگاه در پرونده‌ی مسجد بابری و معبد رام، به ضرر مسلمانان حکم دهد. تمامی این اقدامات در سایه سکوت مدعیان حقوق بشر و نیز رسانه‌های به اصطلاح بی‌طرف صورت گرفت.


با حمایت ایالات متحده و به‌ویژه از بعد از زمان سفر ترامپ به هند و چراغ سبزی که از کاخ سفید دریافت کرد و نیز انتشار سریع ویروس کرونا در جهان، اقدامات پیشین علیه مسلمانان که از قبل شروع شده بود با حمایت نیروهای امنیتی، شدت بیشتری به خود گرفت و خشونت پلیس، صحنه‌های دلخراشی را به‌وجود آورد که یاد و خاطره‌ی کشتار مسلمانان در میانمار را تداعی می‌کند و شوربختانه این وضعیت همچنان ادامه دارد.


نکته قابل تامل آن‌جاست که نظامیان هندی دست‌کم ۵۰ مسلمان را همزمان با ورود ترامپ به خاک این کشور کشته‌اند اما سازمان همکاری اسلامی به سرپرستی عربستان سعودی، همچنان سکوت کرده و به خاطر منافع اقتصادی، حاضر نیست اقدامات دولت دهلی نو را محکوم کند.