هم اکنون عضو شبکه تلگرام رجانیوز شوید

 

 

 

رجانیوز را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

 

چهارشنبه 14 اسفند 1398 ساعت 11:46
چهارشنبه 14 اسفند 1398 11:41 ساعت
2020-3-4 11:46:05
شناسه خبر : 335242
سفیر ایران در روسیه گفت: با گذشت بیش از یک سال از راه‌اندازی مکانیزم مالی اینستکس اروپا برای دور زدن تحریم‌های آمریکا علیه ایران اما تاکنون هیچ تراکنشی در قالب آن انجام نشده است.

سفیر ایران در روسیه گفت: با گذشت بیش از یک سال از راه‌اندازی مکانیزم مالی اینستکس اروپا برای دور زدن تحریم‌های آمریکا علیه ایران اما تاکنون هیچ تراکنشی در قالب آن انجام نشده است.

به گزارش رجانیوز به نقل از راشاتودی، کاظم جلالی، نماینده سابق مجلس شورای اسلامی و سفیر کنونی ایران در روسیه، در دیدار با کنستانتین کساچف، دبیر کمیته روابط خارجی سنای روسیه، گفت: علیرغم آنکه بیش از یک سال از راه‌اندازی مکانیزم مالی اینستکس که برای دور زدن تحریم‌های آمریکا علیه ایران توسط اروپایی‌ها راه‌اندازی شد، می‌گذرد اما تاکنون هیچ تراکنشی در قالب این مکانیزم انجام نشده است.

جلالی گفت: اروپایی‌ها این مکانیزم را راه‌اندازی کردند اما تا به امروز و تا همین حالا که من با شما صحبت می‌کنم هیچ مبادله مالی از طریق آن انجام نشده است.

اینستکس در ژانویه سال 2019 توسط سه کشور اروپایی فرانسه، آلمان و انگلیس راه‌اندازی شد تا بتوانند در سایه تحریم‌های آمریکا علیه ایران و خروج این کشور از برجام  توافق هسته‌ای با ایران را نجات دهند.

پس از آنکه این کانال مالی شکل گرفت 6 کشور اروپایی دیگر شامل بلژیک، دانمارک، فنلاند، هنلد، نروژ و سوئد هم به آن پیوستند.

در حالی که بعید به نظر می‌رسد به این زودی‌ها شاهد آغاز به کار این کانال مالی باشیم اما به دلیل شیوع ویروس کرونا در ایران، این کشور بیشتر از هر زمان دیگری برای انجام مبادلات خود به این کانال مالی نیاز دارد.

اگرچه کانال مالی اروپایی‌ها در کاغذ مناسب به نظر می‌رسد اما ایران بارها به دلیل انفعال طرف‌های باقیمانده در برجام به شدت انتقاد کرده است.

البته طی ماه‌های گذشته ایران به صورت تدریجی اجرای تعهدات خود در چارچوب برجام را کاهش داده است.