هم اکنون عضو شبکه تلگرام رجانیوز شوید

 

 

 

رجانیوز را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

 

دوشنبه 12 اسفند 1398 ساعت 11:08
دوشنبه 12 اسفند 1398 11:03 ساعت
2020-3-2 11:08:27
شناسه خبر : 335156
طیبه سیاوشی: در کشور ما عده‌اي متوجه ترس و وحشت و اوج بحران کرونا نمي‌شوند و اين بيماري را توطئه تلقي مي‌کنند.

طیبه سیاوشی: در کشور ما عده‌اي متوجه ترس و وحشت و اوج بحران کرونا نمي‌شوند و اين بيماري را توطئه تلقي مي‌کنند.

طیبه سیاوشی نماینده دهمین دوره مجلس شورای اسلامی برای کنترل کرونا معتقد است: اتفاقي که در بسياري از کشورهاي جهان رخ مي‌دهد اما در ايران تا به امروز اتفاق نيفتاده و آن را دون شأن مي‌دانند، براي مردم هم عجيب پنداشته مي‌شود استفاده از چهره‌هاي رسمي و شناخته شده براي مبارزه با بحران‌ها است، اما در کشور‌هاي درگير رئيس جمهور نخست‌وزير و مقام‌هاي مسئول چندثانيه در رسانه‌ملي خود براي چندين ثانيه روش‌هاي مقابله با بحران را به مردم نشان مي‌دهند، به‌عنوان مثال در موضوع کرونا مي‌گويند دست‌هاي خود را چگونه بشوييد. اين مسائل نمادين هستند اما بسيار تاثيرگذارند درواقع استفاده از برخي رفتارهاي نمادين در تقويت روحيه مردم هم تاثيرگذار است و به نوعي فرهنگسازي هم محسوب مي‌شود، اما متاسفانه به دلايل عجيب و غريبي از آنها استفاده نمي‌کنند.

این نماینده اصلاح طلب در ادامه گفتگوی خود با روزنامه آرمان، همچنین با سیاه نمایی درباره وضعیت کرونا در کشور گفته است: موضوع شيوع بيماري کرونا در ايران متاسفانه خيلي دير اعلام شد. اطلاع رساني در خصوص اين بيماري واگيردار همگاني يک مقدار با تاخير اعلام شد و من فکر مي‌کنم اگر زودتر اعلام شده بود اين امکان وجود داشت که آن را راحت‌تر مهار کنيم البته من فکر مي‌کنم امکانات تشخيصي هم در کشور وجود نداشت و دير به آن دسترسي پيدا کرديم هم اينکه دير اطلاع‌رساني شد و هم اطلاعات تشخيصي آن دير به کشور رسيد دست به دست هم داد تا اين موضوع به اوج بحران در کشور برسد اين مسائل باعث شد بدبيني و بي‌‌‌اعتمادي مردم تشديد شود و مساله فراتر از اين موضوع برود مردم در حال حاضر نسبت به پنهان کاري‌هاي انجام شده در خصوص کرونا به شدت بدبين شده‌اند و دائما گمان مي‌کنند آمار دقيقي به آنها اعلام نمي‌شود.

سیاوشی در ادامه نیز مدعی شده است: در کشور ما عده‌اي متوجه ترس و وحشت و اوج بحران کرونا نمي‌شوند و اين بيماري را توطئه تلقي مي‌کنند. مسئولان و ستاد مبارزه با کرونا براي تعطيلي مدارس و دانشگاه‌ها تلاش کردند اما اين روزها بازهم شاهد حضور کودکان در مکان‌هاي پرخطري مثل بازارها هستيم. به همين دليل من فکر مي‌کنم به عده‌اي که نياز است اطلاعات داده شود از طريق چهره‌هاي معروف و مشهور راحت‌تر مي‌توانيم آگاهي‌رساني کنيم. بايد بگويم نه ترس زياد نياز است و نه بي‌خيالي‌، در واقع بايد تعادل را رعايت کنيم و به اندازه‌اي که نياز است اين بيماري را جدي بگيريم.

این نماینده اصلاح طلب درباره رابطه کرونا با مسایل سیاسی و حتی ربط آن با اف اي تي اف نیز گفته است: برخي افراد در جامعه به علت ناآگاهي موضوع کرونا را به مسائل سياسي ارتباط مي‌دهند و مي‌گويند براي پوشش برخي گراني‌ها و اتفاقات کشور موضوع کرونا مطرح شده است در صورتي که بسياري از کشورهاي ديگر هم در حال حاضر با اين بيماري درگير هستند و اين موضوع فقط به ايران محدود نيست . علاوه براين نمي‌توان موضوع گراني‌ها را کتمان کرد و پيش‌آمد مساله پيوستن ايران به ليست سياه اف اي تي اف هم جو رواني بدي را در جامعه به وجود آورده است اما نبايد به اين بهانه‌ها از اهميت موضوع کرونا بکاهيم و آن را ناديده بگيريم. اين ديدگاه توطئه که بين عده‌اي از مردم به‌وجود آمده بايد از بين برود، چراکه منجر به عدم مراقبت آنها مي‌شود. کرونا وجود دارد و مردم بايد کاملا آن را جدي بگيرند. افرادي که از زمان شيوع کرونا عليه مراقبت‌هاي ويژه گارد گرفتند خودشان در حال حاضر مبتلا به اين بيماري هستند. چرا مردم دايي جان ناپلئون شده‌اند؟

وی در پایان نیز گفته است: گراني‌ها قابل انکار نيستند و دولت و نظام بايد در خصوص آنها جوابگو باشند اما کرونا انکار اپذير است و انکار آن هم درست نيست. ما به‌عنوان مسئولان در نهاد مجلس شوراي اسلامي وظايف خود را انجام داده‌ايم پس از اين نوبت به تصميم‌گيري در مجمع تشخيص مصلحت نظام است.

منبع:جهان نیوز