هم اکنون عضو شبکه تلگرام رجانیوز شوید
دوشنبه، 11 فروردين 1399
ساعت 05:32
به روز شده در :

 

 

 

رجانیوز را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

 

شنبه 10 اسفند 1398 ساعت 12:04
شنبه 10 اسفند 1398 11:58 ساعت
2020-2-29 12:04:55
شناسه خبر : 335038
قبلا درباره لزوم جایگزینی فروش نفت خام با احداث پالایشگاه و پتروپالایشگاه ها جلساتی در دفتر داشتیم. آن زمان هنوز اسمش دولت سایه نشده بود ولی جلسات بررسی ها و پیگیری ها برقرار بود.
قبلا درباره لزوم جایگزینی فروش نفت خام با احداث پالایشگاه و پتروپالایشگاه ها جلساتی در دفتر داشتیم. آن زمان هنوز اسمش دولت سایه نشده بود ولی جلسات بررسی ها و پیگیری ها برقرار بود.
رجانیوز-محمد علیمهری: دی ۹۵ که به بندرعباس رسیدیم اولین برنامه سفر بازدید از پالایشگاه ستاره خلیج فارس بود. دکتر هم با دست شکسته وگچ گرفته...
 
قبلا درباره لزوم جایگزینی فروش نفت خام با احداث پالایشگاه و پتروپالایشگاه ها جلساتی در دفتر داشتیم. آن زمان هنوز اسمش دولت سایه نشده بود ولی جلسات بررسی ها و پیگیری ها برقرار بود. به نتایجی هم رسیده بودیم که این بازدید می توانست نتایج را ملموس کند.
 
بازدید حیرت انگیزی بود: میانگین سنی کارکنان 31 سال یا به قول دکتر کمتر از انقلاب – ساخت بزرگترین پالایشگاه میعانات گازی جهان در دوران اوج تحریم – اعتماد به نیروی پرتوان داخلی – خودکفایی و حتی صادرات بنزین – خودکفایی در حوزه سوخت جت و دهها عنوان امیدوارکننده دیگر...
 
احداث پتروپالایشگاه یک تیر و دو نشان بود، هم تحریم های نفتی را دور میزدیم هم مشکل خام فروشی نفت حل می شد و از ارزش افزوده مواد تولیدی بهره می بردیم.
 
بعد از برگشت جلسات را محکم تر و امیدوارانه تر ادامه دادیم با حضور کارشناسان حوزه نفت و گاز که از همه طیفی هم بودند.
 
در تمام این جلسات به یک مشکل اساسی برخورد میکردیم؛ پـول! هزینه احداث و راه اندازی پتروپالایشگاه خیلی بالا بود و دولت به هیچ عنوان با توجه به کسری بودجه خود، توان تامین مالی این پروژه ها را نداشت و به همین بهانه می توانست از زیر بار این پروژه ها شانه خالی کند.
 
کارگروههای اقتصادی دولت سایه وارد عمل شدند و بعد از سلسله جلسات متعدد به راهکار مناسبی دست یافتند: نقدینگی کشور امروز بیش از 2 هزار هزار میلیارد تومان است که با هدایت بخشی از این نقدینگی به سمت حوزه نفت و گاز میتوان پروژه های پتروپالایشگاه را راه اندازی کرد. 
 
با توجه به سودهای بالایی که که در این پروژه ها وجود دارد برای مردم هم جذاب خواهد بود که سرمایه های خود را در این حوزه به کار ببرند. هدف سوم هم که مهار تورم و کاهش نقدینگی سرگردان بود محقق می شد به علاوه اشتغال زایی و...
 
به محض نهایی شدن طرح و آماده شدن تمام جزئیات، بدون رسانه ای شدن در آبان 97 برای رئیس جمهور ارسال شد. آقای روحانی هم همان روز طرح را به وزیر نفت ارجاع داد تا بررسی های لازم انجام شود.
 
چند تن از نمایندگان مجلس را دعوت کردیم و برای آنها با جزئیات توضیح دادیم، همگی استقبال کردند و بنا شد به عنوان طرح در مجلس مطرح کنند.
 
اینطور که خود نمایندگان میگفتند ظاهرا برای اولین بار است که در حوزه نفت و گاز طرح از طرف مجلس ارائه می شود و لایحه ای از طرف دولت در کار نیست...
 
دوباره نمایندگان مجلس را دعوت کردیم و ضمن تشکر، از ایشان خواستیم پیگیر اجرای هر چه سریعتر این مصوبه مجلس باشند.
 
اکنون که این مطلب را می نویسم ۲ پروژه پتروپالایشگاه بر اساس همین مصوبه وارد فاز عملیات اجرایی شده اند.
 
هدفم از نوشتن این مطلب این بود که با پیگیری و سختکوشی می توان حتی با دولت روحانی و مجلس لیست امیدی هم کار کشور را بدون هیاهو و جنجال جلو برد!
 
حال که مجلس جدید ان شالله دغدغه بیشتری نسبت به قبل برای پیگیری مشکلات کشور دارد وقت دست روی دست گذاشتن نیست. نمایندگان جدید باید این سه ماه فرصت را غنیمت بشمارند و طرحهای مورد نیاز کشور را آماده کنند تا به محض ورود به مجلس شروع به پیگیری کنند.